Jump to content
tomasz

Intel Optane M.2

Recommended Posts

Zamiast bawić się w Optane (przynajmniej do momentu, aż pojawi się to w Macach), w tej chwili znacznie lepiej zainwestować w porządny SSD NVMe. Różnica wynikająca z używania Optane przy SSD NVMe jest niewielka i w zasadzie niezauważalna na co dzień. Przyznam szczerze, że nie wiem jak w najnowszej becie High Sierry, ale przy pierwszej becie developerskiej miałem problemy z poprawnym odpaleniem Optane 32 GB u siebie i temat ten sobie odpuściłem. Pod innymi systemami różnica na co dzień jest absolutnie niezauważalna.

U mnie na płycie Gigabyte GA-B250M-D3H dysk taki jak Samsung 960PRO nie był widoczny przez Sierrę High.

Musi działać, wg producenta masz złącze:

1 x M.2 connector (Socket 3, M key, type 2242/2260/2280/22110 SATA and PCIe x4/x2 SSD support)

Czy da się odpalić NVMe przez adapter M.2==>PCIe na płycie jak w stopce (chipset Z87) ?

Tak o ile BIOS zawiera wsparcie dla dysku NVMe. Jeśli nie, to musiałbyś umieścić clovera np pendrivie i z niego (clover rozpozna dysk NVMe) startować macOS.

Tak o ile BIOS zawiera wsparcie dla dysku NVMe. Jeśli nie, to musiałbyś umieścić clovera np pendrivie i z niego (clover rozpozna dysk NVMe) startować macOS.

zamowilem adapter powiedzcie co trzeba ustawic w config i jakie kexty albo drivery sa potrzebne zeby Clover rozpoznal NVMe ?

Zaraz, a to nie jest tak że płyta wcale nie musi ogarniać NVMe o ile Clover go ogarnie? W sensie nie wystarczy że Clover jest na innym dysku niż ten NVMe? 

It is no problem to get a PCIe or M.2 connected NVMe SSD working with any Intel Chipset system from 6-Series up without modifying the mainboard BIOS, if  

a) the NVMe SSD will be used for the storage of data (as drive D:, E: etc.) and

b ) an appropriate NVMe driver is present within the Operating System (either natively or loaded/integrated), but the usage of such SSD as bootable system drive C: (incl. the boot sector) usually requires a special mainboard BIOS EFI module, which has to be loaded while booting.