Jump to content

macbook a1342 problem z instalacją systemu


uzi_88
 Share

Recommended Posts

Witam

Zakupiłem macbooka 2009, który miał problem z uruchomieniem. Zrobiłęm hard reset, po czym macbook się uruchomił. Nie otrzymałem hasła od poprzedniego właściciela, natomiast chciałbym wyczyścić dysk i zainstalować na nowo system na którym pracował czyli os x 10.9.5. Przeczytałem kilkanaście wątków na ten temat, i niestety kombinacja klawiszy command +  R nie uruchamia odzyskiwania systemu. Co w tym przypadku mogę zrobić, żeby legalnie zainstalować system os x 10.9.5 ?

Link to comment
Share on other sites

Jeśli nie masz u kogoś dostępu do mączka to trochę będzie trudno. Ostatnim systemem Apple wydanym na płycie był Snow Leopard 10.6.x. Jak poszukasz dobrze to znajdziesz ISO. Po jego zainstalowaniu i zarejestrowaniu appleId powinieneś dać radę pobrać i zainstalować nowszy system.

Link to comment
Share on other sites

ok. ciągne z podobno sprawdzonego źródła mavericksa,(leci jak krew z nosa, ale idzie), spróbuje z pena bootowalnego zapodać Napisałem jeszcze wiadomość do poprzedniego właściciela z prośbą o hasło, mam nadzieje, że go serce nie ściśnie jak się dowie, że udało się uruchomić mączka :)Pytam już na zaś, jak otrzymam hasło, to czy da radę z poziomu systemu odświeżyć OS'a ?

Link to comment
Share on other sites

Siedzę w sumie od rana nad tym, i udało mi się usunąć konto poprzedniego wpisująć dodatkowo w trybie command + s " /sbin/mount -uw / " Utworzyłem swoje konto, posiadam już appleid. Sprawdziłem dokładnie z poziomu systemu jest to macbook mid 2010. Jak utworzyc teraz partycję recovery, aby w przyszłości kolejny właściciel nie miał problemów z postawieniem OS X'a na nowo ?

Link to comment
Share on other sites

Jop, udało mi się usunąć konto poprzez komendy. Stworzyłem swoje nowe konto administratora. Zalogowałem się na mac'u, pokazało mi się uaktualnienie do high sierra. Pomyśle zaaktualizowało mi do os x high sierra i teraz mam opcje odzyskiwania systemu w trakcie uruchamiania z przyciskiem alt (option). Także mój problem został, całkowicie rozwiązany. Pozdrawiam i dziękuje za pomoc i odpowiedzi.

Link to comment
Share on other sites

No tak nie do końca rozwiązany... w systemie mogło zostać wiele śmieci. 

 

Polecam Ci zrobić czystą reinstalację. W tym celu pobierz jeszcze raz High Sierrę z Mac App Store - ale nie instaluj. Następnie przerób instalator komendą "createinstallmedia", na klucz USB (potrzebujesz klucz minimum 8GB) i z takiego klucza zainstaluj na czysto system, z kasowaniem wszystkich danych i wymazaniem dysku. 

 

Polecam też wykasować NVRAM jak tego jeszcze nie zrobiłeś, na wyłączonym kompie przytrzymaj CMD + ALT + P + R i ciągle trzymając włącz maczka, niech zrobi z conajmniej dwa razy "bang". 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

dzien dobry, posiadam Macbook A1342 z polowy 2010, niestety bez dysku, stary dysk ulegl uszkodzeniu. Wlozylem dysk ssd goodram cx400 120gb z systemem windows10 i macbook sie odpalil prawidlowo z windowsem - tak zeby sprawdzic czy w ogole dziala - eureka wszystko dziala, wykrywa wifi.

sformatowalem ten dysk i nie majac innej opcji postanowilem skorzystac z internet recovery, niestety opcja ta nie dziala, kombinowalem: command + alt + R, command + R ale bez zadnego rezultatu nic sie nie pojawia na ekranie.

 Napomne ze macbook nie ma baterii i chodzi tylko na zasilaczu.

Wedlug specyfikcji macbook ten powinein miec opcje internet recovery.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.