Skocz do zawartości

Artefakty w High Sierra


arnon
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Hejka,

niedawno przeprowdziłem update z El Capitana do High Sierry - na pozór wszystko było dobrze, natomiast zauważyłem dziś, że co jakiś czas pojawiają mi się artefakty, szczególnie przy korzystaniu z safari.

NHb7cGR.png

Macie jakieś pomysły? Sprzęt ze stopki.

 

EDIT:

 

Zainstalowałem Sierrę na drugiej, testowej partycji i nie mam tam tych artefaktów...

 

EDIT 2:

 

Po uruchomieniu systemu z flagą -x artefakty nie występują. Możliwe, że powoduje je jakiś program - wiecie może jak go zlokalizować? Nie mam pojęcia, co mogłoby je powodować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Flaga -x nie załatwia problemu. Te artefakty występują na niektórych konfiguracjach, najczęściej na GTX660. Ja mam to samo. W sieci też można o tym poczytać tu i tam, ale sensownego rozwiązania nie ma.

 

Co ciekawe, na komputerze z GTX640 nie mam tego problemu.

 

Zmieniłem SMBIOS na macpro5,1 i dodałem moją kartę do AppleGraphicsPowerManagement.kext, to spowodowało, że artefakty znacznie rzadziej się objawiają. A jak już się pokażą, to wystarczy się wylogować i zalogować ponownie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Flaga -x nie załatwia problemu. Te artefakty występują na niektórych konfiguracjach, najczęściej na GTX660. Ja mam to samo. W sieci też można o tym poczytać tu i tam, ale sensownego rozwiązania nie ma.

 

Co ciekawe, na komputerze z GTX640 nie mam tego problemu.

 

Zmieniłem SMBIOS na macpro5,1 i dodałem moją kartę do AppleGraphicsPowerManagement.kext, to spowodowało, że artefakty znacznie rzadziej się objawiają. A jak już się pokażą, to wystarczy się wylogować i zalogować ponownie.

Dzięki za odp :) na pewno sprawdzę twój sposob, ale najciekawsze jest to, ze na El Capitanie ani na żadnym innym MacOS nigdy nie miałem tego problemu, oraz na testowej partycji gdzie mam zainstalowaną czystą High Sierrę tez nie mam tych artefaktów...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie mam artefaktów na komputerze z kartą GTX640. Tam zrobiłem czystą instalację. Próbowałem na problematycznym sprzęcie czystej instalacji, ale nie pomogło.

 

Za to (trochę) pomogło coś innego. Powróciłem do 10.12.6 za pomocą Time Machine i zrobiłem update ponownie. Z tym że wyłączyłem konwersję do APFS. System zaktualizował się poprawnie i nie zrobił konwersji dysku SSD do apfs.

 

Teraz artefakty pojawiają naprawdę sporadycznie. Zauważyłem że najczęściej powoduje je przeglądarka, dlatego w opcjach Firefoxa wyłączyłem sprzętową akcelerację. Jest dużo lepiej. Właściwie można normalnie używać komputera. Jak uruchomię Safari to po wejściu na niektóre strony pojawiają się artefakty. Jak już się pojawią, to sytuacja pogarsza się z minuty na minutę. Wylogowanie i zalogowanie przywraca poprawne działanie wyświetlania.

 

Może to nie jest cudowne rozwiązanie, ale na jakiś czas wystarczy. Gdzieś czytałem, że ludzie mają podobne problemy z zewnętrznymi kartami graficznymi, które są obsługiwane od 10.13, więc istnieje szansa, że to Apple coś nakombinowało i za jakiś czas naprawi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie mam artefaktów na komputerze z kartą GTX640. Tam zrobiłem czystą instalację. Próbowałem na problematycznym sprzęcie czystej instalacji, ale nie pomogło.

 

Za to (trochę) pomogło coś innego. Powróciłem do 10.12.6 za pomocą Time Machine i zrobiłem update ponownie. Z tym że wyłączyłem konwersję do APFS. System zaktualizował się poprawnie i nie zrobił konwersji dysku SSD do apfs.

 

Teraz artefakty pojawiają naprawdę sporadycznie. Zauważyłem że najczęściej powoduje je przeglądarka, dlatego w opcjach Firefoxa wyłączyłem sprzętową akcelerację. Jest dużo lepiej. Właściwie można normalnie używać komputera. Jak uruchomię Safari to po wejściu na niektóre strony pojawiają się artefakty. Jak już się pojawią, to sytuacja pogarsza się z minuty na minutę. Wylogowanie i zalogowanie przywraca poprawne działanie wyświetlania.

 

Może to nie jest cudowne rozwiązanie, ale na jakiś czas wystarczy. Gdzieś czytałem, że ludzie mają podobne problemy z zewnętrznymi kartami graficznymi, które są obsługiwane od 10.13, więc istnieje szansa, że to Apple coś nakombinowało i za jakiś czas naprawi.

A wiesz może czy jest możliwe utworzenie kopii Time Machine na High Sierra i przywrócenie jej na starszym systemie? Bo te artefakty mnie do tego stopnia irytują, ze chyba wrócę na starsza wersje systemu... najwyżej zrobię znowu update do High Sierra jak naprawia ten błąd (a przynajmniej mam nadzieje ze naprawia :/ )

Co do APFS, to i tak go nie używam, bo mam zwykle HDD wiec to nie on jest winowajcą :) faktycznie, artefakty najczęściej objawiają się w przeglądarce internetowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie 0 artefaktów. Działa tak samo jak na 10.12.6 (moja karta to GTX 1050Ti)
Jeden monitor pod DVI, drugi monitor pod HDMI (Dzwięk również idzie po HDMI).

Niedługo (w tym tygodniu) założę temat ze swoją konfiguracją oraz swoim configiem. Być może komuś się przyda. (tutaj pojawi się link)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem tego, ale bez skutku. Co prawda te kexty wrzucałem do /S/L/E. A jaką masz grafikę (model) i jaki SMBIOS ustawiony?

 

Karta GTX660, 2 monitory HDMI+VGA. Identyfikacja iMac 14,2, wyłączone SIP. Przed dograniem wymienionych kextów nie dało się korzystać z systemu po nie uświadczyłem ani jednego artefaktu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karta GTX660, 2 monitory HDMI+VGA. Identyfikacja iMac 14,2, wyłączone SIP. Przed dograniem wymienionych kextów nie dało się korzystać z systemu po nie uświadczyłem ani jednego artefaktu.

 

Ponowna próba i pełen sukces :) Kexty Lilu.kext i NvidiaGraphicsFixup.kext wrzuciłem do Clovera i gra muzyka.

 

Mój konfig: EVGA GTX660, SMBIOS MacPro5,1, jeden monitor podłączony do Display Port.

 

Co ciekawe, wcześniej wrzucałem te kexty do /S/L/E i nie działały.

 

Przetestowałem grafikę na stronach www które zawsze generowały artefakty i jest ok.

 

Update:

 

Niestety, po kilkunastu minutach artefakty powróciły... :|

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponowna próba i pełen sukces :) Kexty Lilu.kext i NvidiaGraphicsFixup.kext wrzuciłem do Clovera i gra muzyka.

 

Mój konfig: EVGA GTX660, SMBIOS MacPro5,1, jeden monitor podłączony do Display Port.

 

Co ciekawe, wcześniej wrzucałem te kexty do /S/L/E i nie działały.

 

Przetestowałem grafikę na stronach www które zawsze generowały artefakty i jest ok.

 

Update:

 

Niestety, po kilkunastu minutach artefakty powróciły... :|

 

Jakie masz wersje kextów? Próbowałeś wyłączyć SIP?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie masz wersje kextów? Próbowałeś wyłączyć SIP?

 

Wersje mam najnowsze, pobrane z GitHuba i SF. SIP całkowicie wyłączone (0x67).

 

Po dłuższych testach stwierdzam, że to rozwiązanie jednak działa. Strony www, które wcześniej powodowały artefakty już ich nie powodują. Ale mam grę na Steam, która na 10.12.6 działa bez problemów, a na 10.13 generuje artefakty utrzymujące się po zamknięciu gry. To że artefakty utrzymują się po zamknięciu gry oznacza, że chyba nie do końca jest ok.

 

Trzy inne gry działają poprawnie, więc w sumie w 95% jest ok :)

 

Zobaczymy co będzie dalej, pracować na komputerze już można.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzuciłem do Clovera Lilu.kext oraz NvidiaGraphicsFixup.kext - jak na razie artefakty się nie pojawiają, uruchamiałem strony które zawsze powodowały artefakty i również ich nie ma - wygląda na to, że działa :) Wypowiem się jeszcze za kilka dni, czy artefakty nie powróciły.

 

Edit:

 

długo nie musiałem czekać, artefakty wróciły :/ natomiast jest ich o wiele mniej - pojawiły się na jednej stronie internetowej tylko na parę minut, ale nie wyszły poza nią - w systemie dalej ich nie ma.

 

Edit 2:

 

Jak dotąd artefakty się pojawiły tylko raz, a przedtem pojawiały się co chwilę - i jak już się pojawiły, to system przestawał być zdatny do użycia, a tutaj same zniknęły po chwili. Podsumowując, lilu.kext i NvidiaGraphicsFixup.kext to nie 100-procentowe rozwiązanie, ale na pewno jest o niebo lepiej, niż było wcześniej :)

 


Każdy kto na problem z artefaktami niech zawsze podaje jaką VGA ma, jaki smbios, jakim złączem podłączony monitor. Może jest jakaś zbieżność.

 

GTX660, iMac 14,2, hdmi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dotąd artefakty się pojawiły tylko raz, a przedtem pojawiały się co chwilę - i jak już się pojawiły, to system przestawał być zdatny do użycia, a tutaj same zniknęły po chwili. Podsumowując, lilu.kext i NvidiaGraphicsFixup.kext to nie 100-procentowe rozwiązanie, ale na pewno jest o niebo lepiej, niż było wcześniej :)

 

Tak z ciekawości, spróbuj zmienić SMBIOS na macpro5,1. Nie zapomnij dodać do clovera patch na AppleTyMCEDriver (jest na wiki clovera, działa z HS).

 

Dodaj też swoją kartę do AppleNativeGPUPowerManagement.kext. Ja zmieniłem tylko ID urządzenia w drugiej karcie w sekcji macpro5,1.

 

Oprócz jednej gry, praktycznie nic u mnie nie powoduje już artefaktów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak z ciekawości, spróbuj zmienić SMBIOS na macpro5,1. Nie zapomnij dodać do clovera patch na AppleTyMCEDriver (jest na wiki clovera, działa z HS).

 

Dodaj też swoją kartę do AppleNativeGPUPowerManagement.kext. Ja zmieniłem tylko ID urządzenia w drugiej karcie w sekcji macpro5,1.

 

Oprócz jednej gry, praktycznie nic u mnie nie powoduje już artefaktów.

 

Rada wprost jak z forum Tonego... Nie możesz sobie zmieniać identyfikacji od czapy. MP5,1 to architektura Core 2 Duo, a iMac14.2 to Haswell. PM i pozostałe komponenty jak iGPU nie będą działać prawidłowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rada wprost jak z forum Tonego... Nie możesz sobie zmieniać identyfikacji od czapy. MP5,1 to architektura Core 2 Duo, a iMac14.2 to Haswell. PM i pozostałe komponenty jak iGPU nie będą działać prawidłowo.

 

Mój komputer działa praktycznie na każdym SMBIOS którego próbowałem. Mam Sandy Bridge, używałem "jak bozia przykazała" imac13,1... Po aktualizacji do HS zaczęły się artefakty, samo przestawienie na MacPro5,1 i wyedytowanie kexta AGPM od razu je drastycznie ograniczyło, więc niby czemu nie mogę sobie zmienić jak mogę...

 

Na MacPro5,1 działa wszystko - PM, speedstep, sleep, autospleep, audio, USB3.0 (karta PCIe) itp itd...

To mój komputer, mogę ustawiać co i jak mi się podoba :) My tu kombinujemy i eksperymentujemy, bo na tym polega odpalanie macOS na PC... a prawdziwy kombinator nie uznaje "nie możesz"...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro na identyfikacji MP zaczęło działać to powinno wystarczyć spreparowanie LegacyAGPM pod identyfikację iMac.

 

No właśnie nie do końca zaczęło działać. Artefakty mocno się ograniczyły, ale czasami się pojawiały. Dorzucenie kextów lilu do Clovera mocno poprawia działanie. Ale jak widać, nie u wszystkich i nie do końca. Tak naprawdę nie wiadomo co jest przyczyną. Żeby było śmieszniej mam drugi komputer Sandy Bridge a w nim kartę EVGA GTX640 - wszystko działa bez najmniejszego problemu na SMBIOS iMac13,1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.