Skocz do zawartości

Laptop z firewire lub thunderbolt, i5 / i7.


Kosma
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Widzę mało tematów z laptopami ale może ktoś ma sprawdzony jakiś laptopik z czymkolwiek co podejdzie pod intefejs audio na firewire. Prod mojego interfejsu fw pisze, że jest w pełni kompatybilny z thunderbolt.

Gdzieś mi mignął ostatnio na jakimś innym forum w miarę nowy nowy lapek ale za cholerę nie mogę teraz tego znaleźć.

Najlepiej jakby miał:

- mniej więcej 13"

- fw / thunderbolt

- i5 / i7

- kompatybilny najniżej z Sierrą a najlepiej z High.

 

Tak wiem, padnie odpowiedź żebym se kupił Macbooka używkę, ale już długo rozważam różne opcje, mam też doświadczenie z Macbookiem i w sumie moim zdaniem można kupić bardziej solidny sprzęt niż apple (temat rzeka).

NIe pamiętam co to był za lapek z thunderbolt.. chyba jakiś dell.

 

Inna sprawa, że ostatecznie może jakiś fajny by się nadał bez thunderbolt od Lenovo jakiś w stylu u430p? Moja luba ma Lenovo u430p i5, nie da mi spróbować postawić MacOs ale przynajmniej mogę podać pełną specyfikację. To podam w najbliższym czasie. Może ktoś już stawiał MacOs na tych lapkach od Lenovo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro tak się uparłeś na normalnego lapka to może przetestować najpierw czy interface audio pozwoli na adapter FW->USB a potem dobrać dowolnego notebooka?

No way, tylko w jakiś tam kamerach to działa. Fw jest po prostu innym rodzajem złącza. Wysyła dane strumieniowo (usb pakietowo). Nie chodzi o to, że usb to zły pomysł jeżeli chodzi o interfejsy audio ale te dwa są niekompatybilne, nie ma działających adapterów. Adapter FW-Thunderbolt owszem jest i działa bez problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co ma piernik do wiatraka. Różnica napięć tu akurat nie ma żadnego znaczenia. Wiadomo że trzeba by zastosować konwerter sygnałów elektronicznych to i zmiana napięcia jest żadnym problemem. Natomiast nie sadze aby były takie adaptery. Po prostu firewire ma inne wymagania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale ale o to mi chodzi, że nie mogłaby to być prosta przejściówka że lutujesz styki z usb do styków fw, tylko jakiś konwerter, napięcia i mocy. W fw moc też jest dużo większa. Urządzenia na fw nie będą po prostu obsługiwane przez tak małą moc i napięcie jak z usb. Musiałyby być od początku zaprojektowane tak, że miałyby inne liczby na wejściu. Pewnie fizycznie da się coś takiego zrobić tylko potrzebny byłby też zewnętrzny zasilacz a to już się mija kompletnie z celem. Acha no i chyba najważniejsze, że fw nie obsługuje hot plug czyli trzeba je podłączać przy wyłączonym kompie i interfejsie. Owszem parę razy podłączyłem przy włączonym i działa ale producent ostrzega że prowadzi to do uszkodzenia i kompa i interfejsu.

Edytowane przez 314TeR
FireWire obsługuje Hot plug.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak grochem o ścianę...

 

No ale ale o to mi chodzi, że nie mogłaby to być prosta przejściówka że lutujesz styki z usb do styków fw, tylko jakiś konwerter, napięcia i mocy. W fw moc też jest dużo większa. Urządzenia na fw nie będą po prostu obsługiwane przez tak małą moc i napięcie jak z usb. Musiałyby być od początku zaprojektowane tak, że miałyby inne liczby na wejściu. Pewnie fizycznie da się coś takiego zrobić tylko potrzebny byłby też zewnętrzny zasilacz a to już się mija kompletnie z celem.

Nikt nie pisze o "lutowaniu 1:1", adaptera Display Port do VGA też nie zlutujesz 1:1, bo potrzebujesz układu elektronicznego - konwertera zamieniającego totalnie różne napięcia i sygnały. To tyczy się adapterów. Różnica poziomów napięć NIE ma żadnego znaczenia, zarówno z 5V można zrobić 12 jak z 12 można zrobić 5. Z tych napięć zasilić konwerter aby potem zrobić translację. Tylko w tym wypadku raczej nie ma szans na stworzenie czegoś takiego, aby pod port USB w komputerze podpiąć "kostkę" z wyjściem FireWire - chociaż w teorii byłoby to możliwe. Pozostaje kwestia wydajności prądowej i tu fakt, firewire ma ją większą i nie ma szans aby wyciągnąć tyle prądu z samego portu USB, ale zawsze można dostarczyć takie zasilanie zewnętrzne.
 
 

Firewire to standard - szeregowy do tego 12v - 1A a USB symetryczny i przeważnie 5v - 500mA. Dwa odmienne światy - inne protokoły.

 
Proszę abyś nie powielał takich nieprawdziwych opinii. USB to "uniwersalna magistrala szeregowa" a nie żadna "symetryczna", z prądem też jest różnie w zalezności od standardu. Stare USB 2.0 miało faktycznie 500mA, ale USB 3.0 już 900mA a nowe USB C może mieć nawet do 3A.
 
 

... Acha no i chyba najważniejsze, że fw nie obsługuje hot plug czyli trzeba je podłączać przy wyłączonym kompie i interfejsie. Owszem parę razy podłączyłem przy włączonym i działa ale producent ostrzega że prowadzi to do uszkodzenia i kompa i interfejsu.

 
FireWire jak najbardziej obsługuje Hot plug.
 
 
Jak nie jesteście pewni - to chociaż zajrzyjcie na zasoby wikipedii:
USB
FireWire
 
To czy jest możliwe stworzenie interface'u z FireWire na USB, oraz odwrotnie z USB na FireWire to kwestia spełnienia wymogów transmisji obu standardów. Jeśli np FireWire ma wymóg opóźnienia mniejszego niż potrafi zapewnić USB to nic z tego nie wyjdzie. Tu są te "niuanse" dlaczego nie, a nie, że jedno ma 12V a drugie 5V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok może "jaśniej" będzie wytłumaczyć różnicę pomiędzy "szeregowością" obu standardów przytaczając fragment artykułu:

 

Another big difference between USB and FireWire is that USB networking is based on the host, whereas FireWire networking is directly peer-to-peer. That means in order to communicate with each other though a USB, two devices also have to be connected to a computer. Meanwhile, a FireWire connection can be completed directly between the two devices without a need for a computer in the middle. The USB network topology is a hub, while FireWire network topology is a daisy chain.

 

Więc jeśli jeden jest szeregowy a drugi równoległy - bez względu na ich wspólną nazwę - jednak istotę działania!!!!

 

nigdzie - nie widzę żebym pisał cokolwiek o lutowaniu pinów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra to był skrót myślowy, że nie obsługuje. Chodzi o to, że Focusrite ostrzega, że hot pluging może prowadzić do uszkodzenia kontrolera fw i w kompie i w interfejsie, więc co mi po działającym hot pluging skoro go nie mogę używać, więc de facto w mojej konfiguracji tego hot plugingu nie ma. Wiesz, tak samo przy włączonym kompie może sobie podpiąć dysk pod sata ale czy to bezpieczne?

 

Ok ale trochę zbaczamy z tematu. Czy ktoś kojarzy jakikolwiek model lapka w miarę nowy z Firewire lub Thunderbolt?

Temat założyłem, dla tego że używam Macbooka jak w stopce, ale jego czas się po woli kończy, nawet nie dla tego, że Sierra i High Sierra już nie sa dla niego oficjalnie, ale się po prostu sypie, w obudowie są dziury, zawiasy powyginane, bateria to totalna padaka. Można oczywiście to wszystko podreperować ale za dużo tego, więc szukam czegoś solidnego. Tak w ostateczności kupię jakiegoś nowszego Macbooka Pro ale trochę mnie to po prostu nie pasi że za parę lat ten nowszy Pro będzie w takim samym stanie jak mój White teraz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z prądem też jest różnie w zalezności od standardu. Stare USB 2.0 miało faktycznie 500mA, ale USB 3.0 już 900mA a nowe USB C może mieć nawet do 3A.

USB-C potrafi wypluć i więcej - faktycznie, przy 5V jest to max 3A, zaś w trybach 12V i 20V może wypluć do 5A.

 

FireWire jak najbardziej obsługuje Hot plug.

Dokładnie tak. Sam korzystam z mojego starego interfejsu audio na FW - Focusrite Liquid Saffire 56. Wszystko działa poprawnie po przelotce TB->FW. Pracuję tak od kilku lat, za każdym razem korzystając z hot pluga i sprzęt cały czas działa dokładnie tak samo jak ledwo wyciągnięty z pudełka.

 

Po za tym FW ma osobny kontroler na płycie, w odróżnieniu od zaszytego w procku kontrolera USB.

W tej chwili nie ma montowanych kontrolerów FW na mobo. Jako tako FW zostało zastąpione przez TB.

 

Dobra to był skrót myślowy, że nie obsługuje. Chodzi o to, że Focusrite ostrzega, że hot pluging może prowadzić do uszkodzenia kontrolera fw i w kompie i w interfejsie, więc co mi po działającym hot pluging skoro go nie mogę używać, więc de facto w mojej konfiguracji tego hot plugingu nie ma. Wiesz, tak samo przy włączonym kompie może sobie podpiąć dysk pod sata ale czy to bezpieczne?

Oczywiście, że bezpieczne. Focusrite ot po prostu straszy. Swego czasu, gdy wchodziły ich pierwsze "thunderbolt native" interfejsy (Clarett) - na ich stronie były podobne informacje, ale odnośnie tego, by nie korzystać z hot plug na thunderbolt...

 

Ok ale trochę zbaczamy z tematu. Czy ktoś kojarzy jakikolwiek model lapka w miarę nowy z Firewire lub Thunderbolt?

Temat założyłem, dla tego że używam Macbooka jak w stopce, ale jego czas się po woli kończy, nawet nie dla tego, że Sierra i High Sierra już nie sa dla niego oficjalnie, ale się po prostu sypie, w obudowie są dziury, zawiasy powyginane, bateria to totalna padaka. Można oczywiście to wszystko podreperować ale za dużo tego, więc szukam czegoś solidnego. Tak w ostateczności kupię jakiegoś nowszego Macbooka Pro ale trochę mnie to po prostu nie pasi że za parę lat ten nowszy Pro będzie w takim samym stanie jak mój White teraz.

MBP mid 2012 bez retiny, bądź rMBP (w konfiguracji z 16 GB RAMu). Są też np. Delle XPS 13 9360, XPS 15 9560, bądź Thinkpady P50, P51 od Lenovo.

 

Wiem, że nie chcesz MacBooka i stawiasz na zwykłego lapka ale pomyśl czy nie warto nawet starszego MacBookPro jak u mnie ze stopki, mocy ogrom przy czterordzeniowej i7 i możliwości rozbudowy dysku (dysków) i ramu.

Jak najbardziej, również polecam taką opcję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.