Jump to content
Sign in to follow this  
arnon

Instalator usunął Clovera z partycji EFI

Recommended Posts

Uruchomiłem na Mavericksie instalator Sierry, aby ją zainstalować na drugiej partycji - instalacja się rozpoczęła, po czym instalator mnie poinformował, iż potrzebny jest reboot aby kontynuować instalację. I po reboocie Clover nie chce się bootować - zbootowałem Windowsa i sprawdziłem partycję EFI - Clover został z niej usunięty i zastąpiony jakimiś innymi plikami od Apple.

 

Przestroga dla innych ludzi, którzy chcieliby w ten sposób zainstalować macOS - straciłem wszystkie kexty, config.plist itd., na szczęście udało mi się wygrzebać backup Clovera...

Share this post


Link to post
Share on other sites

gdzie był clover, a raczej może być np na partycji efi dysku z Windows.

U mnie Clover i Windows mają 2 osobne partycje efi na dwóch różnych dyskach. Partycja efi Windowsa jest nienaruszona - są tam tylko pliki Windowsa. Natomiast na partycji efi Clovera są tylko jakies pliki Apple (łącznie zajmują jakieś 3mb)

 

Nie wiem, może faktycznie to ja tym razem coś skopałem, bo mi też się wcześniej nigdy nic takiego nie wydarzyło, ale skoro wczoraj mi się zdarzyło, to komuś innemu też może się zdarzyć - nie straszę ludzi a raczej namawiam aby mieli na wszelkie wypadki backup Clovera :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak, tylko potem takie obserwacje, bez dokładnego zrozumienia przyczyn, powodują powstanie opinii, żeby nie instalować Sierry bo Ci sformatuje partycję EFI.

 

Jedyny powód jaki mi przychodzi do głowy, to to, że partycje EFI faktycznie NIE była prawidłowo partycją EFI, np nie miała flagi EFI, miała niewłaściwy format plików itp itd. Instalator 10.12.6 jak i High Sierry jako jeden z etapów instalacji ma flashowanie nowego firmware'u EFI zawierającego obsługę apfs w niemial w każdym maczku.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.