Skocz do zawartości

jak sprawdzić czy poprawnie działa nam PM


Rekomendowane odpowiedzi

Uprzedzam na wstępie że moje rozwadzania opierają się po części na tym jak działa gra w tym systemie i konfiguracji. Nie oczekuje tutaj rozwiązania problemu z samą grą lecz jednak wspominam o niej gdyż uznałem że to może być ważna informacja.

 

 

 

Witam

 

Nie wiem czy ktoś poruszał już kiedyś ten temat ale mnie to nurtuje od jakiegoś czasu.. Od czasów wersji 10.6 / 10.9 (z tych korzystałem wtedy i tam wiedziałem jak mniej więcej sprawdzić to) pewno się wiele zmieniło. Od tamtego czasu zmieniłem kilka razy platformę. Niby wszystko działa ale zawsze nurtuje mnie działanie jednej gry i na jej dzianiu zastanawiam się czy rzeczywiście wszystko działa mi dobrze. Mianowicie chodzi tu o CS:GO - proszę nie bagatelizować tematu dla tego że wspomniałem o grze :P Nie mam dostępu do żadnego sprzętu Apple tak że nie mogę porównać osobiście działania..

Przechodząc do sedna odkąd pamiętam gra zawsze mi lagowała. Ostatnimi czasami postanowiłem zainstalować ją ponownie i sprawdzić czy na obecnej konfiguracji (opis jej poniżej) w końcu zadziała bez problemu. No i proszę dalej jest to samo. Czyli nic się nie zmieniło. Postanowiłem w grze zajrzeć do net_graph'e - pokazuje on tam różne statystki związane z serwerem naszym komputerem i łączem. Z tego co widzę wykorzystanie procesora zawsze jest duże (co widać po współczynniku var który zawsze wynosi 10ms w górę).

 

No i teraz zaczynam się zastanawiać czy ta przypadłość jest związana z samym systemem czy może źle coś skonfigurowałem w swoim haku a w ostateczności mam coś nie tak z PM idąc za tym może z CPU..

 

W pierwszej kolejności wywaliłem wszystko co się tyczyło w koniczynie generowania tabel SSDT i wszystko co według mnie było zbędne (system działa tak że chyba config dobrze mam zrobiony). Zablokowałem mim zadniem zbędne drivery z koniczyny. W katalogu kext zostawiłem naprawdę samo minimum kextów do odpalenia systemu (by wykluczyć konflikt lub nie poprawne działanie czegoś przez kext). I tak:

Mojek kexty:

  • AppleALC.kext v1.1.1
  • Lilu.kext v1.2.0
  • FakeSMC.kext v6.26-322-g1b20eab7.1765
  • IntelMausiEthernet.kext v2.0.0

Mój config:

W configu jedynie nie dodałem obecnie wpisów do uruchomienia zintegrowanego audio.

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
<!DOCTYPE plist PUBLIC "-//Apple//DTD PLIST 1.0//EN" "http://www.apple.com/DTDs/PropertyList-1.0.dtd">
<plist version="1.0">
<dict>
	<key>DisableDrivers</key>
	<array>
		<string>OsxLowMemFixDrv-64</string>
		<string>CsmVideoDxe-64</string>
		<string>OsxAptioFixDrv</string>
		<string>VBoxHfs-64</string>
	</array>
	<key>GUI</key>
	<dict>
		<key>Language</key>
		<string>en:0</string>
	</dict>
	<key>KernelAndKextPatches</key>
	<dict>
		<key>KextsToPatch</key>
		<array>
			<dict>
				<key>Comment</key>
				<string>TRIM function for non-Apple SSDs</string>
				<key>Disabled</key>
				<false/>
				<key>Find</key>
				<data>
				QVBQTEUgU1NEAA==
				</data>
				<key>Name</key>
				<string>IOAHCIBlockStorage</string>
				<key>Replace</key>
				<data>
				AAAAAAAAAAAAAA==
				</data>
			</dict>
		</array>
	</dict>
	<key>RtVariables</key>
	<dict>
		<key>ROM</key>
		<string>XXXX</string>
	</dict>
	<key>SMBIOS</key>
	<dict>
		<key>BiosReleaseDate</key>
		<string>12/22/2016</string>
		<key>BiosVendor</key>
		<string>Apple Inc.</string>
		<key>BiosVersion</key>
		<string>XXXX</string>
		<key>Board-ID</key>
		<string>XXXX</string>
		<key>BoardManufacturer</key>
		<string>Apple Inc.</string>
		<key>BoardSerialNumber</key>
		<string>XXXX</string>
		<key>BoardVersion</key>
		<string>iMac14,2</string>
		<key>ChassisManufacturer</key>
		<string>Apple Inc.</string>
		<key>Family</key>
		<string>iMac</string>
		<key>Manufacturer</key>
		<string>Apple Inc.</string>
		<key>ProductName</key>
		<string>iMac14,2</string>
		<key>SerialNumber</key>
		<string>XXXX</string>
		<key>SmUUID</key>
		<string>XXXX</string>
	</dict>
	<key>SystemParameters</key>
	<dict>
		<key>InjectKexts</key>
		<string>Yes</string>
	</dict>
</dict>
</plist>

Dalej idąc w Kext Wizard sprawdziłem czy ładuje mi się AppleLPC:

post-4609-0-92438700-1509105293_thumb.png

 

Następnie uruchomiłem IORegisteryExplorer v3.0.2:

post-4609-0-98381300-1509105347_thumb.png

W wersji OS X 10.6 i 10.9 sprawdzało się to tak że szukało się właściwości:

  • CSTInfo / AICPMVers
  • CPUPLumit
  • Preformance State Array
  • IOPPEDiagDic
  • supportUpstreamASPM

Z tego co pamiętam jak się miało ten właściwości to PM działał (niestety notowanie infomracj na kartkach powoduje że one giną więc może wymieszałem różne dwie właściwości z dwóch różnych systemów). Natomiast tutaj jest tylko supportUpStreamASPM.

 

Dalej idąc w Intel Power Gadget pokazuje mi tak (tutaj kilka przykładów):

post-4609-0-06917800-1509105764_thumb.png post-4609-0-26733100-1509105785_thumb.png

 

No i teraz przechodząc do głównego mojego rozważania ten PM i samo CPU działa prawidłowo czy nie ?

Dodać mogę jedynie że w tej konfiguracji jedynie sam system zamyka mi się nieco dłużej oraz przełączanie użytkowników trwa trochę dłużej..

 

Jeśli coś jeszcze jest potrzebne proszę powiedzieć. Postaram się to jak najszybciej dostarczyć.

 

Dziękuję bardzo serdecznie za pomoc jak i wszelkie informacje.

Pozdrawiam - P


Moje specyfikacja (jest to skrócona specyfikacja):
CPU: Intel i3 4170
GPU: RX480 8GB & HD4400
MOB: ASRock Z87 Extreme4
RAM: 16GB DDR3
SSD: SanDisk SDSSDP064G 64GB zainstalowany na nim High Sierra

AUD: ALC 
LAN: Intel I217V

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Twój procesor powinien mieć odpalone xcpm, a nie ma.

sysctl -n machdep.xcpm.mode

 

gdzieś czytałem na forum że od Haswella nie trzeba tak odpalać..

 

a jak mam t odpalić? w argumencie startowym mam dopisać: "-xcpm ? i jeśli mogę wiedzieć co to jest to "xcpm"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

XCPM to zarządzanie PM przez kernel a nie przez AICPM. Od haswella właśnie się to zmieniło.

 

Generalnie weź sobie config dla Z87 z UniBootX, wygeneruj SSDT skryptem pike’a i wszystko powinno być OK.

 

ogólnie rozumiem że tak by było najłatwiej ale jednak chciałbym zrozumieć jak to samemu zrobić :) więc jeśli można chciałby wiedzieć co mam dopisać / dodać do configu by działało to poprawnie.

 

czyli rozumiem że tego XCPM używa się tylko na procesorach z rodziny Haswell w górę. tak ?

 

generując SSDT mam użyć jakiejś flagi czy po prostu bez różnicy to jest jak wygeneruje ?

ooo.. i przy okazji pytanie z ciekawości jak już w temacie XCPM jest się i procesorów. Rozumiem że to rozwiązanie działa od jakieś tam wersji systemu. Konkretnie to jakiej? A w przypadku odpalania starszego systemu na CPU z serii Haswell w górę należy patchować kernela ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PM działa tak jak został zaprojektowany dla CPU. Starsze CPU do Ivy Bridge działają na AICPM, a nowsze od Haswella w górę na XCPM. Haswell został wprowadzony do wszystkich 10.8.5.

 

A config sobie obejrzyj, bo to zawsze punkt wyjścia. Chcesz wiedzieć co powinno być - zajrzyj do niego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm.. no właśnie wczoraj już patrzyłem i nie widzę nic tam szczególnego żeby było (chyba że jestem ślepy albo nie rozumiem niektórych  "właściwości" )..

czyli rozumiem że dla starszych procesorów i systemów sprawdza się to tak jak napiąłem na samym początku.. natomiast dla nowszych systemów i CPU muszę mieć uruchomione XCPM.

tylko teraz w którym miejscu mam sprawdzić to czy mam tego XCPM uruchomionego czy nie ? i ogólnie rzecz mówiąc do tego uruchomienia XCPM wystarczy zazwyczaj wygenerować SSDT czy jeszcze czasem coś trzeba dodać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

okej. zmieniłem język systemowy na angielski (ponoć tak trzeba bo tak najlepiej działa skrypt) zrobiłem restart i tak wygenerowałem ssdt.aml tak (bez żadnych komend):

curl -o ~/ssdtPRGen.sh https://raw.githubusercontent.com/Piker-Alpha/ssdtPRGen.sh/Beta/ssdtPRGen.sh

chmod +x ~/ssdtPRGen.sh

~/ssdtPRGen.sh

skopiowałem teraz ssdt.aml z: "/Users/nazwa_konta/Library/ssdtPRGen" i wkleiłem do koniczyny do katalogi ACPI => patched
 
 
teraz w IORegisteryExplorer wygląda to tak:
post-4609-0-99159000-1509399928_thumb.png
 
Intel Power Gadget pokazuje teraz mniej więcej tak:
post-4609-0-08288400-1509400025_thumb.png post-4609-0-08288400-1509400025_thumb.png post-4609-0-62365200-1509400038_thumb.png
 
 
nie zrobiłem na tą chwilę tylko jeszcze freqVectorsEdit bo chciałbym się upewnić czy XCPM działa. można to jakoś sprawdzić ?
 
 
może to głupie pytanie ale: tak w ogóle do czego konkretnie służy ten freqVectorsEdit? bo jedyne co wyczytałem że naprawia lub dodaje FrequencyVectors. lecz co to to FrequencyVectors   :?:  :-s
 
 
 
P.S.
Dodała mi się jakaś miniatura w załączniku którą widać dopiero jak wyśle się post nie wiem jak to usunąć więc należy ją zignorować..

post-4609-0-40037800-1509400031_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy oprócz:

curl -o ~/ssdtPRGen.sh https://raw.githubusercontent.com/Piker-Alpha/ssdtPRGen.sh/Beta/ssdtPRGen.sh

Wykonałeś też następne kroki? Tam trzeba pobrać jeszcze parę rzeczy aby ten skrypt działał poprawnie.

 

BTW - od której wersji tego skryptu, działa on już poprawnie na np języku polskim i nie trzeba się przełączać na angielski.

 

 

 

 

Natomiast co do freqVectorsEdit - ja go osobiście nie stosuje na komputerach opartych na podzespołach jakich używa Apple. Z prostego powodu - nie "naprawiam" tego co Apple przygotowało dla danego CPU. Co innego np platforma X99 i jego procki które nie mają odpowiednika, to wtedy trzeba użyć freqVectorsEdit aby uzyskać pełny PM, ale dla np zwykłego haswella, ja uważam, że nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy jako następne kroki mam rozumieć to:

 

 

curl -o ~/Library/ssdtPRGen.zip https://codeload.github.com/Piker-Alpha/ssdtPRGen.sh/zip/Beta
unzip -qu ~/Library/ssdtPRGen.zip -d ~/Library/
mv ~/Library/ssdtPRGen.sh-Beta ~/Library/ssdtPRGen
rm ~/Library/ssdtPRGen.zip

 

jeśli o to chodzi to nie robiłem tego bo z tego co piszę na GH to jeśli mam internet to nie jest koniecznie pobieranie..


przeglądałem ten temat Jak sprawdzić czy speed step działa w 100% poprawnie? i ponoć w logach powinno być coś o XCPM ale u mnie nie ma tego. czyli że źle zrobione ssdt?

 

post-4609-0-31816300-1509402338_thumb.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

może to głupie pytanie ale: tak w ogóle do czego konkretnie służy ten freqVectorsEdit? bo jedyne co wyczytałem że naprawia lub dodaje FrequencyVectors. lecz co to to FrequencyVectors

 

 

Teraz patrzymy co zawiera twój SMBIOS:

Examining data of: Mac-27ADBB7B4CEE8E61.plist (iMac14,2) ...
-----------------------------------------------------------------
Converted to: /tmp/Mac-27ADBB7B4CEE8E61.bin (7668 bytes)
Settings: BACKGROUND, KGROUND, REALTIME_SHORT
	  hard-rt-ns (4000000), ubpc (1), off (0), on (0), perf-bias (1), utility-tlvl (78), non-focal-tlvl (250)

Teraz jeden z trochę nowszych MacBooków:

Max Turbo Boost: 4000 MHZ (FrequencyVectors @ 2) Converted to: /tmp/Mac-CAD6701F7CEA0921-4000.bin (7668 bytes)
Settings: Low Frequency Mode: 1300 MHz
	  BACKGROUND, KGROUND, REALTIME_SHORT, KERNEL, THRU_TIER2, THRU_TIER3, THRU_TIER4, THRU_TIER5
	  ubpc (1), off (0), on (0), hwp (1), epp (146), perf-bias (5), utility-tlvl (62), non-focal-tlvl (250)
	  iocs_engage (20000000), iocs_disengage (15000000), iocs_cstflr (8), iocs_rtrigger (10)
	  ratioratelimit (3000000), io_epp_boost (32)

Dodanie FrequencyVectors pozwala Ci ustawić dowolnie jak chcesz PM, tzw. możesz decydować jak agresywny ma być, min mnożnik, max mnożnik itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obecnie i tak mam problem bo nie wiem czy to XCPM mi działa czy nie.. a jak nie działa to gdzie jest popełniony błąd..
 
 
 
edit.
reyder a ty jak sprawdzałeś te dane ? bo z ciekawości sprawdził bym sobie jak to wygląda przed i po użyciu freqVectorsEdit ? ach i jeszcze jedno co masz na myśli

.. Dodanie FrequencyVectors pozwala Ci ustawić dowolnie jak chcesz PM, tzw. możesz decydować jak agresywny ma być, min mnożnik, max mnożnik itp. ..

Tzw. gdzie mam to ustawić i jak ?

 

 

edit2

znalazłem na internecie opis sprawdzania czy działa PM. według tego opisu powinienem wkleić w terminal:

kextstat|grep -y applelpc
kextstat|grep -y acpiplat
kextstat|grep -y x86plat

i powinno mi zwrócić wartości (sorry że taka mała grafika ale lepszej nie ma):

post-4609-0-64796300-1509447807_thumb.png

 

tylko że u mnie zwraca mi tylko to:

post-4609-0-43007900-1509447846_thumb.png

 

wygenerowałem nawet ssdt z flagą -xcpm 1. i jednak jest różnica w generowaniu  ~/ssdtPRGen.sh a ~/ssdtPRGen.sh -xcpm 1. w pierwszym przypadku to tak jakbyśmy do ~/ssdtPRGen.sh dopisali -xcpm 0. innych różnic nie widzę.

oczywiście sprawdzałem też ssdt wygenerowane z xcpm 1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzenie czy działa Ci XCPM:

sysctl -n machdep.xcpm.mode

FV:

sysctl -n machdep.xcpm.vectors_loaded_count
  • perf-bias => The range of valid numbers is 0-15, where 0 is maximum performance and 15 is maximum energy efficiency
  • eep => Energy Performance Preference (EPP) setting. This allows a user to fine tune Speed Shift. 
0 - Maximum Performance
128 - Similar to the Windows Balanced power profile. Fast CPU when loaded, slow CPU when idle.
255 - Slow and sluggish mode. It will take a significant load to get your CPU to move beyond the minimum multiplier. 

Niektóre opcje są zarezerwowane dla tylko nowszych procesorów np. HWP. Wszystkie te opcje możesz edytować hexeditorem. Standardowo iMac nie dbają za bardzo o PM, te opcje znajdziesz tylko w MB, ale jeśli interesuję Cię porządnie zrobiony PM to możesz sobie poeksperymentować. Pamiętaj zrób tylko backup kextu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ogólnie sprawa wygląda tak że nie wiem czemu ani jak to się stało ale jednak to XCPM zaczęło działać. do końca nie wiem czy któraś z czynności miała na to wpływ więc napisze to co zrobiłem i po czym zaczęło mi to działać. a więc tak..

 

jak już wcześniej wspominałem wygenerowałem sobie ssdt z flagą -xcpm 0 (czyli w sumie sam skrypt odpaliłem) i z -xcpm 1. na oby dwóch ssdt nie działało więc zacząłem sobie czytać o tym pm i trafiłem na stronę gdzie było napisane żeby dodać i włączyć w configu: ACPI => Drop OEM oraz Kerner And Kext Patches => Kerner PM. Przez przypadek zamiast włączyć Clover Configurator kliknąłem z rozpędu w Clover Theme Menager (jego jak się włączą pierwszy raz to on sobie coś tam konfiguruje, mniejsza z tym). No i w sumie teraz za każdym razem działa mi.. Oczywiście pobawiłem się dalej i config jak wywalę to co kazali dodać na tej stronie czyli  ACPI => Drop OEM oraz Kerner And Kext Patches => Kerner PM to komenda kextstat|grep -y x86plat w terminalu zwraca mi teraz:

  133    1 0xffffff7f85a02000 0x17000    0x17000    com.apple.driver.X86PlatformPlugin (1.0.0) 83893551-A0EA-366B-B0C8-848755A275A4 <92 61 22 13 11 7 6 5 4 3 1>

 

  136    1 0xffffff7f85a19000 0x7000     0x7000     com.apple.driver.X86PlatformShim (1.0.0) 096BEC76-44FA-39C8-848C-526BB1051993 <133 92 13 7 4 3>

 

żeby było jeszcze trochę dziwniej na oby dwóch ssdt działa teraz to. natomiast jak nie będę miał żadnego ssdt to komenda nic nie zwróci.. tak samo w Kext Wizard jak się szuka kextów po wpisaniu x86 (z ssdt) pokazuje to co w terminalu, natomiast analogicznie bez ssdt nie pokaże nic..

 

w IORegisteryExplorer natomiast nic się nie zmieniło (na moje oko patrząc powierzchownie).. A w Intel Power Gadget wykres bardziej znajduje się na środku..

 

​ach bo bym zapomniał odnośnie jeszcze ACPI => Drop OEM. nie wiem czy to ma jakiś wpływ na PM ale zauważyłem że bez SSDT po wpisaniu w terminalu komend kextstat|grep -y x86plat zwracana jest wartość jak wspomniałem wyżej. plus tego rozwiązania jest taki że w przypadku mojego Intel Graphics HD4400 (nawet jak nie mam jej aktywnej) logo Apple nie rozmywa się na drugim monitorze. do tej pory by uniknąć tego efektu musiałem stosować IntelGraphicsFixup. ale jak już wspomniałem nie wiem czy to ma jakiś wpływ na SSDT więc raczej nie będę tego stosował ze względów bezpieczeństwa.

 

 

 

 

reyder dzięki za info.. jak znajdę trochę więcej czasu to się pobawię tym :)

 

ale ogólnie rozumie z tego co piszecie że nie ma sensu się bawić w tym na iMac bo i tak ma skopanego PM

 

co do komend: sysctl -n machdep.xcpm.mode & sysctl -n machdep.xcpm.vectors_loaded_count obydwie zwracają mi wartość 1 czyli rozumiem że jest dobrze..

 

 

 

P.S.
jeśli wychodzi na to że PM jest poprawnie odpalony to w/w gra nadal ma ten sam efekt. niestety nie znam nikogo kto by miał i3 i próbował grać na haku (raczej słyszałem opinię ludzi z i5 czy i7). więc dochodzę do winsoku na tą chwilę że nie da się pograć w bardziej wymagające gry bez posiadania co najmniej i5..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście nie jestem zwolennikiem poprawiania Apple poprzez freqVectorsEdit na sprzęcie który ma definicję w X86PlatformPlugin.

 

PM do IvyBridge i iMaca 13.x jest inny i działa na: AppleIntelCPUPowerManagement i AppleLPC, a późniejsze komputery czyli Haswell i wyżej (np iMax 14.x) już wykorzystują już XCPM z kernela i w załadowanych kextach nie powinno być już AICPM jak i LPC.

 

Ja chętnie bym zobaczył różnicę realną np w poborze energii na oryginalnym X86PlatformPlugin jak i zmodyfikowanym przez freqVectorsEdit.

 

Poniżej screen z mojego notebooka - MBP mid 2012 - jak widać działa zmiana częstotliwości, a XCPM nie mam:

 

Zrzut ekranu 2017-10-31 o 13.37.00.png

 

Mam płytę na Z87 - postaram się dziś zrobić testy na XCPM bez edycji i z edycją freqVectorsEdit - tu prośba do Ciebie reyder - podrzuć z jakiej płyty mam wziąć informacje do testów.

Edytowane przez 314TeR
AppleLPC się ładuje na Haswellu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bez ssdt sysctl -n machdep.xcpm.mode zwraca mi 1 natomiast sysctl -n machdep.xcpm.vectors_loaded_count 0 czyli że jak to mam rozumieć ? :D

 

 

314TeR jeśli w załadowanych kextach pokazuje mi nadal AICPM jak i LPC to mam rozumieć że nadal mam niepoprawnie działający PM ? jeśli tak to gdzie leży przyczyna tego i jak to naprawić..

 

och i jeszcze jedno co znaczy ta szara linia na wykresie ? bo ja mam ją na samej górze a u Ciebie 314TeR  jest jak by w połowie. to coś istotnego ?

 

 

 

 

edit.

bo zapomniałem jeszcze wcześniej wspomnieć że przy użyciu w configu ACPI => Drop OEM w Intel Power Gadget zielona linia symbolizująca chyba zegar GPU pokazuje wartość 0,38GHz natomiast bez tego 0,07GHz. nie pamietam tylko co pokazywało jak miałem ją odpaloną ale zdaje mi się na 99% że nie była to napewno wartość 0,38GHz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dropujemy tabel ssdt, robimy to tylko w określonych wypadkach i właściwie tylko dla maszyn do ivybridge. Od haswella zostawiamy tabele SSDT w spokoju. Dodajemy tylko dodatkowa od pm.

 

Pozioma linia to częstotliwość bazowa. U mnie 2,3GHz, to co powyżej to turbo, co poniżej to normalne stany pośrednie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale ogólnie rozumie z tego co piszecie że nie ma sensu się bawić w tym na iMac bo i tak ma skopanego PM

 

Nie, Apple po prostu dodaje więcej opcji dla MB, bo tam masz baterie i system musi chodzić ileś tam godzin i zarządza energią. iMac jest na stałe podłączony do prądu i nie ma takiej potrzeby. Ty możesz sobie zmodyfikować opcje aby działa ci PM tak jak na MB.

 

ah bo bym zapomniał odnośnie jeszcze ACPI => Drop OEM

 

Nigdy nie dropujesz wszystkich tabel SSDT, tylko te od PM.

 

Ja chętnie bym zobaczył różnicę realną np w poborze energii na oryginalnym X86PlatformPlugin jak i zmodyfikowanym przez freqVectorsEdit.

 

Pamiętam jakiś czas temu robiłem komuś hacka i mnożnik większość czasu działał na górnych obrotach. Nie pamiętam jaki to był model SMBIOS. Nie pasowało to klientowi, podmieniłem mu FV na MB i od razu widać było zmiane w Intel Gadget.

 

Mam płytę na Z87 - postaram się dziś zrobić testy na XCPM bez edycji i z edycją freqVectorsEdit - tu prośba do Ciebie reyder - podrzuć z jakiej płyty mam wziąć informacje do testów.

 

Najlepiej samemu zrobić. MacBookPro14,1 ma na pewno FV, tylko tam jest HWP ale można je wyłączyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy jak się sprawdza zegary. Do tego często zapomina się, że świeżo postawiony system np indeksuje wyszukiwarkę spotlight i systemowa i poczty. Często to trwa godzinę i dłużej, a wtedy obciążenie ZAWSZE jest większe niż później. Ja tez miałem wypadki, że osoby niezaznajomione z tematem twierdziły, że PM nie działa, a wystarczyło poczekać.

 

W każdym razie - nawet tabel od PM się nie dropuje, są tam informacje np do iGPU. Robi się to tylko jak faktycznie coś nie działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aaa okej rozumie.. to tylko moja taka mała uwaga bo się bawiłem i widziałem że inaczej trochę reaguje..

ale wracając teraz do głównego powodu 314TeR napisał..

 

 

PM do IvyBridge i iMaca 13.x jest inny i działa na: AppleIntelCPUPowerManagement i AppleLPC, a późniejsze komputery czyli Haswell i wyżej (np iMax 14.x) już wykorzystują już XCPM z kernela i w załadowanych kextach nie powinno być już AICPM jak i LPC.

 

ja mam Haswell-R i ustawiłem to na iMac 14,2 wydawało mi się to najbliższe i teraz skoro ładuje mi się nadal AICPM jak i LPC czyli wnioskuje że PM nie działa poprawnie (choć w sumie nie powinno być nie jest takie jedno znaczne ale wole się jednak upewnić). czyli zły SMBIOS czy jak? jak ja mam to rozumieć bo już chyba wariuje i się gubię.. bo kurde jedno zrobiłem a tu piszecie mi że i tak jeszcze nie jest za różowo.. :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wróć - rozpędziłem się z AppleLPC - muszę to jeszcze zweryfikować na Z87 jak się zachowuje. Na MacBook Pro (Retina, 15-inch, Mid 2015) jaki mam pod ręką z i7-4770HQ AICPM NIE ładuje się, natomiast AppleLPC jest.

 

Intel Power Gadget z tego notebooka:

Zrzut ekranu 2017-10-31 o 14.28.12.png

$ sysctl -n machdep.xcpm.mode
1

$ sysctl -n machdep.xcpm.vectors_loaded_count
1

$ kextstat|grep -i applelpc
  117    0 0xffffff7f82b4e000 0x3000     0x3000     com.apple.driver.AppleLPC (3.1) 7C24E741-BD4A-3917-83AC-E956A03ADC20 <104 12 5 4 3>
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

patrex003 - na obecnym UniBootX masz najlepiej dopracowany config pod Z87, użyj go jako bazy. W nim nic NIE musisz zmieniać, jedynie co robisz to usuwasz wszystko z ACPI/Patched, startujesz kompa i generujesz tabelę SSDT komendą:

ssdtPRGen.sh

bez jakichkolwiek dodatków flag itp.

 

Wygenerowany ssdt.aml wrzucasz do ACPI/Patched, restart i musi wszystko działać jak na macu.

 

PS Jak pierwszy raz generujesz tabelę to musisz pobrać definicje do skryptu - wszystko opisane tu:

https://github.com/Piker-Alpha/ssdtPRGen.sh

 

PSS Wygeneruj tabelę i zamieść wynik co Ci w terminalu wypisało. Zobaczę czy dobrze się wygenerowała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a więc tak wywaliłem wszystko co wiedziałem od tego skryptu do ssdt i wrzuciłem twój config oraz sekcje ACPI => DSDT => Patched (chyba dobrze to zrozumiałem i o to chodziło)..

 

ssdt generowałem tak:

post-4609-0-52892700-1509458496_thumb.png

 

a po restarcie mam tak:

post-4609-0-23804900-1509458615_thumb.png

 

 

w między czasie zrobiłem jeszcze skobie SMBIOS jako MacBookPro 11,1 oraz MacBookPro11,4 i za każdym razem tak samo to wygląda.. nie wiem już czy to tak powinno wyglądać na tej platformie czy nie :(

 

 

 

edit.

żeby było zabawniej po odpaleniu HD4400 chyba cały PM leży na SMBIOS iMac14,1 bo w Intel Power Gadget  cały wykres trzyma się tylko górnej części nie spadając nic w dół. Natomiast na MacBookPro11,4 trzyma się bardziej środka i skaka sobie w górę i w dół..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.