Jump to content
Sign in to follow this  
roratoga

Jakiego maca kupić

Recommended Posts

Witam

moj leciwy macbook pro a1260 pomalu prosi o wymiane

a skoro chce isc na emeryture w kwiecie wieku to nie trzeba sie sprzeczac

szanowni userzy co polecacie kupic

moje skromne wymagania aktualizacje systemu on wymiana baterii on ram up on wymiana dysku on oczywiscie w zapleczu domowym

co polecicie ?

Rok temu, w autoryzowanym serwisie APPLE wymieniłem:

kartę graficzną
baterię wraz z klawiaturą (ponieważ to jedna część)
oraz matrycę z klapą i zawiasami (ro również jedna część)
Dzięki temu kupujesz komputer z prawie nową baterią i matrycą!

Zastanawia mnie to, co za bzdury facet pisze. Jak wymieniono mu zintegrowaną w CPU HD 4000? MBP nie miałem ale serio bateria musi być wymieniona z klawiaturą? Co się stało, że została zmieniona matryca - kurz pod szkłem czy została uszkodzona?

@javazlaz: ten model (rMBP15 early 2013) miał, poza HD4000, także GT650M (1 GB DDR5, 128-bit) - tak samo jak model rMBP15 mid 2012 retina. W obu tych modelach to GPU dość często zdychało - był w tym temacie program wymiany, trwający do końca ubiegłego roku.

W modelach 2012 nic nie zdychało, zdychała grafika w modelu 2011 (karta AMD) i na nie był program wymiany.

Modele mid 2012 i early 2013 mają te same bebechy (CPU i GPU), wersja 2013 ma Retinę, nie ma napędu DVD, SSD nie jest już na SATA a RAM jest lutowany, daje to zysk na wadze w postaci 0,5kg. Sam mam wersję mid 2012 i wystarczy mi chyba do końca życia do mojego zastosowania, niestety jest ciężki !

W modelach 2012 nic nie zdychało, zdychała grafika w modelu 2011 (karta AMD) i na nie był program wymiany.

Modele mid 2012 i early 2013 mają te same bebechy (CPU i GPU), wersja 2013 ma Retinę, nie ma napędu DVD, SSD nie jest już na SATA a RAM jest lutowany, daje to zysk na wadze w postaci 0,5kg. Sam mam wersję mid 2012 i wystarczy mi chyba do końca życia do mojego zastosowania, niestety jest ciężki !

Nie jestem w stanie się z Tobą zgodzić. Zapominasz o jednej, kluczowej kwestii: modele 15" mid 2012 były dwa. Był model non-retina (MacBookPro9,1), oraz był też model z retiną (MacBookPro10,1).

Model bez retiny (który to posiadasz) generalnie był bezproblemowy, ale i miał GT650M 512 MB (jak dobrze pamiętam). Model z retiną (i GT650M 1 GB) miał sporo bolączek (tak jak early 2013, który był praktycznie identyczny, miał jedynie zamontowane CPU szybsze o 100 MHz). Na modele 2012 retina był też program wymiany, nie tylko ze względu na schodzącą powłokę antyrefleksyjną, ale i na zdychające GPU. To samo z early 2013. Sytuacja z GPU uległa poprawie przy modelu late 2013 z GT750M.

Pierwsza generacja Retiny mid 2012 - to przede wszystkim złażąca warstwa antyrefleksyjna - był/jest na to program wymiany, oraz masakrycznie wypalające się matryce zostawały niestety na nich wręcz stałe powidoki i nic nie dało się zrobić.

Ogólnie z grafikami nie ma problemu - GT650 to nie padające jak muchy ATI z serii 2011. Ja osobiście słyszałem o 1 takiej sztuce. Naprawia się to paradoksalnie dość prosto - trzeba przylutować nowy GPU - ja mam dobrą metę na to i koszt usługi + GPU jak pamiętam w okolicy 500PLN.

Nie demonizujcie tych padających GT650, poza starymi 8600GT w MBP3,1 i 4,1 oraz modelem 2011 z ATI, te grafiki wcale nie sypią się jakoś zauważalnie częściej niż jakimkolwiek innym notebooku na rynku. Kupisz PC i możesz mieć ten sam problem.

Jak szukasz macbooka wciąż świeżego - mającego kopa, a jednocześnie pozwalającego na jakikolwiek upgrade czy modyfikacje, model 15" mid 2012 (nie retina) to pancerniak jakich mało i chyba najbardziej udany model. Ma i7 pełne 4T/8T 2,3GHz (MD103) lub 2,6GHz (MD104), USB3.0, SATA III, Gigabit Ethernet, Firewire, TB z miniDP, możliwość wymiany 2,5" HDD na SSD, możliwość wywalenia napędu optycznego i instalacji drugiego HDD/SSD, rozbudowy RAM do 16GB, dobrą baterie - moja po 820 cyklach ma wciąż 90% początkowej sprawności i pozwala wciąż te 6h+ pracować, a wymiana baterii jest banalnie prosta. Jedyny minus to 6-bitowa matryca TN z relatywnie niskimi kątami, ale za to nadrabia odwzorowaniem kolorów po kalibracji i ma te 100% pokrycia sRGB.

Jak szukasz macbooka wciąż świeżego - mającego kopa, a jednocześnie pozwalającego na jakikolwiek upgrade czy modyfikacje, model 15" mid 2012 (nie retina) to pancerniak jakich mało i chyba najbardziej udany model. Ma i7 pełne 4T/8T 2,3GHz (MD103) lub 2,6GHz (MD104), USB3.0, SATA III, Gigabit Ethernet, Firewire, TB z miniDP, możliwość wymiany 2,5" HDD na SSD, możliwość wywalenia napędu optycznego i instalacji drugiego HDD/SSD, rozbudowy RAM do 16GB, dobrą baterie - moja po 820 cyklach ma wciąż 90% początkowej sprawności i pozwala wciąż te 6h+ pracować, a wymiana baterii jest banalnie prosta. Jedyny minus to 6-bitowa matryca TN z relatywnie niskimi kątami, ale za to nadrabia odwzorowaniem kolorów po kalibracji i ma te 100% pokrycia sRGB.

Pozwolę podłączyć się pod temat. A czy jest jakiś model z takimi możliwościami rozbudowy, rekonfiguracji, ale 13" z Retiną? A jeśli nie to jaką 13" z Retiną brać?

Każda Retina czy to 13 czy 15 ma zlutowany ram i przyklejoną baterię. W ograniczonym stopniu można jedynie wymienić SSD, ale tylko też na komplementarny model pasujący do konkretnego modelu.

Ostatnia modyfikowalna 13" to NIE Retina mid 2012 na Ivy Bridge z HD4000.