Skocz do zawartości

Asus Z97 Pro Gamer i Samsung 960 Evo


Greg
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Próbuje zainstalować HSierrę na dysku NVME. Dotarłem do etapu instalacji bez problemu, dysk sformatowany APFS’em, ale po tym jak następuje restart, żeby mógł ruszyć drugi etap uruchamia się Clover i tam mam do wyboru tylko pendrive z instalką HSierry.

 

innymi słowy Clover nie widzi dysku NVME, żeby uruchomić boot’owanie z niego i ukończyć instalację.

 

Clover w najnowszej wersji.

 

Ktoś, coś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem tak samo pół dnia szukałem problemu i niestety po formacie dysku na Apfs drugi etap nie chciał ruszyć. Zrobiłem format na hfs+

Instalacja poszła bez problemu system sam przekonwertował system plików na apfs ale zagadka pozostała dlaczego nie rusza drugi etap gdy formatowałem z poziomu instalatora na apfs.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze wydawalo mi się, ze tego tez próbowałem i nawet drugi etap ruszył. Tyle ze nawet po tym Clover i tak nie widzial instalacji. Jedyna opcja to pen z instalka.

 

Marecki, a miałeś jeszcze jakiś inny dysk wpięty np na Sata podczas instalacji? Czy tylko m2 i pen z instalka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mialem jeszcze 3 . Ja też nie widziałem ale powód był banalny, wgrałem apfs tylko na pena po instalacji bootowałem już z clovera na dysku a tam zapomniałem dograć apfs.efi i zwyczajnie clover nie widział systemu. Może być też sytuacja odwrotna. Podejrzewam że tu tkwi Twój problem.

 

Ps. Widzę że masz specyfikację bardzo podobną do mojej:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznę dziś od początku na spokojnie.

 

U mnie sytuacja jest taka, ze startuje z clovera na penie gdzie mam apfs.efi robię pierwszy etap instalacji, następuje reset system wiec znowu boot Clover jest z pena i tu powinienem widzieć juz dysk który powinienem wybrać żeby kontynuować instalacje.

 

I tu jest problem bo go nie ma wiec wybranie Pena prowadzi do nowej instalacji. Takie błędne koło.

 

Zupełnie nie wiem dlaczego Clover nie widzi dysku po pierwszym etapie instalacji mimo ze z poziomu instalatora i narzędzi dyskowych wszystko jest widoczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Części,

 

Więc tak, myślę że to wina biosu. Mam wersję 2.16.1240

 

Sformatowałem NVMe na hfs+ jak pisał Marecki ale niestety nic to nie dało.

 

Podpiełem wiec stary dysk ssd na Sata i zrobiłem upgrade do HS. Wszystko poszło gładko. Po uruchomieniu widzę teraz oba dyski.

Odpaliłem SuperDuper i sklonowałem dysk Sata na NVMe.

 

Skopiowałem EFI z dysku Sata na NVMe i przełączyłem dysk startowy na NVMe..... czarny restart po restarcie.

 

Odpięło więc dysk SATA i uruchomiłem kompa.

 

Wyskoczył komunikat od CSM

 

Notce:

 

The current BIOS setting do not fully support the boot device.

Click OK to enter...

 

I tu ścieżka do Advanced > Boot > CSM Parameters.

 

BTW: CSM miałem ustawiony do tej pory na Disabled.

 

I teraz co bym tu nie ustawił to tzw pupa - sorry for my French

 

Marecki, jaką masz wersję BIOSU?

 

Bo nie wiem czy jestem na straconej pozycji bo z tego co pamiętam to był ostatni BIOS z działającym NVRAM’em?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.