Skocz do zawartości

Pytanie odnośnie sieci LAN


alladyn21
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Hej 

 

Wiem, że to forum o innej tematyce - ale może jest tu jakaś mądra głowa od sieci

 

Panowie temat jest taki:

 

Przeprowadziłem się do nowego budynku i założyłem kablówkę

 

Kablówka ma modem na korytarzu -_- i doprowadzone do tej skrzynki sa 3 kable ethernet - modem od kablówki ma tylko jedno wyjście i teraz takie moje pytanie czy mogę podpiąć to tak:

 

Modem - switch (rodzieli na 3 kable) - do jednego z nich chciał bym podpiąć router 

 

I teraz zagadka czy coś co będzie bezpośrednio pod switchem będzie widziało się z tym co będzie wpięte pod router?

Czy wogóle do modemu można podpiąć switch ? Powiem szczerze, że zgłupiałem przez te ich konstrukcje. Jak bym miał to wszystko wyprowadzone w mieszkaniu to prosto z modemu poleciał bym na router a tak to troche lipa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A schemat chcę aby wygladał tak:

 

Modem dostawcy ( z publicznym adresem IP) - coś co ten sygnał rozdzieli na 3 skrętki do których podepnę:

 

a) router z wifi

- po eth podpięte będą bramki od ogrzewania światła itp

- po wifi telefony i wszystkie inne mobilne

b )hack

c) nas

 

A jak by B i C gadał z wszyskim z A to już wypas

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żadnego swojego urządzenia sieciowego NIE powinieneś wstawiać do tej szafki, chyba że tylko Ty masz dostęp tylko do niej - każdy kto będzie miał do niego dostęp, będzie mógł się wpiąć od strony LANu i zlogować Ci np wszystkie połączenia, przechwycić hasła, a potem próbując znając hasła np logować się do banku po ID jaki znalazł np w poczcie do której masz to hasło.

 

Jeśli nie tylko Ty masz dostęp do niej, to powinieneś odpuścić sobie w ogóle tę skrzynkę jako lokalizację Twojego sprzętu. Użyj tylko 1 skrętki, niech operator wystawi Ci net z publicznym IP, a router od którego wszystko rozdzielisz musisz wstawić w domu i od niego prowadzić okablowanie. To też nie zabezpiecza Cię w 100% bo każdy może Ci wsadzić jakikolwiek router z wifi pomiędzy modem a Twój wan - ot chociażby mAP od mikrotika i sobie będzie grzecznie mógł wszystko zlogować z zacisza np swojego mieszkania. Przynajmniej w takim ustawieniu loguje jedynie ruch sieciowy od strony WAN, więc jak się łączysz na strony po HTTPS to luz, ale nie wszystkie połączenia są szyfrowane, a te nieszyfrowane logujesz byle jakim programem do analizy ruchu.

 

Jaki jest statut dostępu do tej skrzynki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez mi to tak wlasnie wyglada - ale nie mam mozliwosci poprowadzenia kabli na nowo wkec to nie wypali.

 

Mam za to mozliwosc zabezpieczenia tej skrzynki przed otwieraniem plus dolaczyc moge pląbe ktora w razie w da znac ze cos bylo grzebane.

 

Aczkolwiek dobre jej zamkniecie powinno wystarczec - w budynku jest 6 mieszkanc czyli 5 potencjalnych wrogow wiec dostep do skrzynki i tak ma niewiele ludzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie prowadź kabli a rozrzuć po mieszkaniu np po 5GHz w AC. Masz realne potrzeby aby mieć większe transfery po LAN, np jakiś komputer NAS?

 

Np taki ap od Mikrotika - wAP AC daje realne transfery do 380mb/s w sieci domowej, jeśli Ci to starczy, to można pokminić aby w miejscu gdzie masz najwięcej postawionych urządzeń po LAN, dać router kablowy i do niego podpiąć AP, np w/w wAP AC. Reszta po wifi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.