Skocz do zawartości

Czy można jeszcze odratować osx


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam na lapku (a raczej miałem)

os

win

linux

Bootowane z clovera uefi

Os po aktualizacji z sierra do HS padł

Za czasów sierry zrobiłem kopie w time machine tak na zaś

Najpierw chciałem zainstalować HS na nowo z recovery potem przywócić kopie na koniec w gparted sformatowałem partycje na której był os niestety poległem mediakit i brak miejsca

Został mi clover z win i linux i nie wiem jak przywrócić osa

Czy mogę jeszcze w takiej sytuacji bez formatowania dysku zainstalować HS ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

100MB na partycji EFI - to musiał Windows się się do niej dorwać.

 

A próbowałeś z konsoli (nawet instalatora):

diskutil list

a jak się zorientujesz który to, to:

diskutil eraseVolume JHFS+ Nowa_Nazwa_Volumenu /Volumes/Obecna_Nazwa_Volumenu

Tu masz niezły tutorial jak działać w wierszu poleceń. diskutil z linii poleceń zachowuje się bardziej przewidywalnie:

http://www.theinstructional.com/guides/disk-management-from-the-command-line-part-1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się że prostego rozwiązania nie ma. Disk Utility wymaga wolnego miejsca przed, za i jak go nie ma, to odmawia współpracy.

 

To co polecam, to zgranie wszystkich danych i stawianie wszystkiego od początku bacznie sprawdzając po każdym etapie czy np po zainstalowaniu macOS instalując windows, ów nic nie namieszał np z partycję EFI.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EFI zakładana w przez macOS ma 200MB, ale nie powinno być problemu jak jest większa ;)

 

100MB masz, bo pewnie kiedyś windows Ci ją spacyfikował. Windows przy instalacji czy aktualizacji potrafi wszystko z niej wywalić, założyć partycję od nowa i wgrać tylko własny bootloader... Dlatego zaleca się instalację Windows z odpiętymi wszystkimi innymi dyskami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam tak, ale musisz ostro pogooglować. Któryś z konsolowych programów w linuxie jak pamiętam potrafi usunąć sekcje MBR partycji z takiej hybrydy czyniąc tabelę czystą UEFI. Tylko pamiętaj, że to już ostra zabawa i jak coś Ci się omsknie to polecą wszystkie dane, jak masz coś wartościowego, to zrób backup.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam tak, ale musisz ostro pogooglować. Któryś z konsolowych programów w linuxie jak pamiętam potrafi usunąć sekcje MBR partycji z takiej hybrydy czyniąc tabelę czystą UEFI. Tylko pamiętaj, że to już ostra zabawa i jak coś Ci się omsknie to polecą wszystkie dane, jak masz coś wartościowego, to zrób backup.

ten program to gptsync ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.