Jump to content

Zmiana zasad pisowni na forum - PILNE - proszę o głosy i komentarz


314TeR
 Share

Zmiana zasad wymogu pisowni na forum.  

30 members have voted

  1. 1. Czy jesteś za wprowadzeniem obowiązku pisania postów zgodnie z zasadami języka polskiego?

    • Tak* (odstępstawa podane niżej)
    • Nie


Recommended Posts

Ostatnim czasami obserwuję zalew wypowiedzi napisanych niechlujnie, bez zachowania zasad gramatyki, z rażącymi błędami ortograficznymi, bez znaków przestankowych itp itd.

 

Proszę o odpowiedź w ankiecie ponieważ chcę zmienić zalecenie na wymóg pisania na forum zgodnie z zasadami pisowni języka polskiego.

 

Najważniejsze - nie chodzi mi aby czepiać się każdego, jak np zapomni postawić jeden przecinek w właściwym miejscu, albo autokorekta na telefonie zmieni treść wyrazu. Chodzi mi o karygodne wypadki łamania zasad, jak pisanie całego posta bez użycia jakiejkolwiek WIELKIEJ litery, znaku interpunkcyjnego, czy z rażącymi błędami ortograficznymi, stylistycznymi. Mogę dopuścić pisanie bez polskich znaków jedynie w przypadku pisania z urządzeń mobilnych gdzie niekiedy może być to utrudnione, ale też bez przesady. Odstępstwa mogę też czynić dla osób, których polski język nie jest językiem narodowym. Natomiast od pozostałych osób będzie wymagane pisanie zrozumiałe, a przynajmniej ewidentne dążenie do tego aby posty były zrozumiałe i czytelne. 

 

Proszę o pilną oddawanie głosów. Mile widziane wszelkie sugestie i komentarze.

Link to comment
Share on other sites

Mimo, że nigdy jakoś nie byłem dobry z polskiego uważam, że warto poświęcić chwilę czasu aby pisany post był napisany poprawnie. Na pewno ułatwi to dobre zrozumienie problemu. Nieraz muszę się zastanawiać co autor miał na myśli pisząc swoją wypowiedź. Dlatego też jestem za poprawną pisownią. 

Link to comment
Share on other sites

Pouczamy już od lat, a ludzie chcą pomocy nie potrafiąc przekazać konkretnych informacji. Przypomnę posty usera melaniamela - ogrom treści, zero przekazu, teraz weź się przez to przekop i myśl co autor ma na myśli.

 

I za taką postawę macie moje szczere podziękowanie.Jednak ciągle przychodzą "młodzi i zagubieni" :/  ,więc może informować takich "zagubionych"użytkowników forum,że nie otrzymają odpowiedzi jeśli nie poprawią swojego postu.Chyba można przecież dodać taki punkt w regulaminie ?

Link to comment
Share on other sites

I za taką postawę macie moje szczere podziękowanie.Jednak ciągle przychodzą "młodzi i zagubieni" :/  ,więc może informować takich "zagubionych"użytkowników forum,że nie otrzymają odpowiedzi jeśli nie poprawią swojego postu.Chyba można przecież dodać taki punkt w regulaminie ?

Obecnym "młodyn i zagubionym" na start należy się solidny kopniak w 4 litery, takie lelum polelum po świecie chodzi, że szok, na dzień dobry postawa roszczeniowa.

Link to comment
Share on other sites

Jestem za, aczkolwiek nie karałbym za brak przecinków - czasem się zdarza. Natomiast, nie wiem jak to ująć, a w zasadzie jak spowodować, żeby jednak poza poprawną polszczyzną i interpunkcją pisać k...a tak, żeby można było przynajmniej się domyśleć o co chodzi.

Link to comment
Share on other sites

Ja również jestem za tym żeby wymagać, aby posty były pisane czytelnie, z zachowaniem zasad języka polskiego.

Nie jestem jednak za podejściem zbyt przesadnym. Każdy się myli i popełnia błędy. Nie chciałbym żeby zrobiło się tu polowanie na czarownice.

Faktycznie jest sporo wypowiedzi, gdzie trudno zrozumieć o co chodzi i tutaj na pewno przyda się interwencja. Natomiast jeśli wiadomo o co chodzi to hmm? Chyba nie ma o co kruszyć kopii.

 

Na koniec pozwolę sobie, przepraszam, na uszczypliwość. Ale w dobrej wierze. Temat w końcu dotyczy "nomen omen" zasad pisowni.

Dlaczego w samym tytule ankiety są takie byki?  #-o;-)

Czy jesteś za opowiązkiem wprowadzenia pisania postów zgodnie z zasadami języka polskiego?

Raz, że literówka w "obowiązkiem" to jeszcze błąd stylistyczny.

Zdanie w takiej formie nie ma sensu i powinno być:

Czy jesteś za wprowadzeniem obowiązku pisania postów zgodnie z zasadami języka polskiego?

Także tego.  ;-)

Wszyscy się czasem mylimy.

Link to comment
Share on other sites

Nie chodzi mi aby karać za każdy brak zawsze i wszędzie, każdy może się pomylić, każdy może zrobić błąd. Nie mniej każdy mniej więcej wie jak ludzie potrafią niechlujnie pisać, niezrozumiale i oni mają to w (_|_)... bo to przecież nie wypracowanie z polskiego.

 

Chodzi mi o to aby takich postów nie było na forum:

jedna sprawa w moim byly systemiewindows 10 mial 1664 mb intel HD 3000 A MAC OS Xpisze tylko 512 mb co jest grane??? a zacielo sie co chwile zawiesza sie????? pomocy jestem ci wdzieczny I Pozdrawiam.Dziękuje

 

To jest przykład pierwszy z brzegu wyciągnięty z kosza.

 

 

@vdmesis - dziękuję za zwrócenie uwagi - poprawione.

Link to comment
Share on other sites

Moim zdaniem Ok . Tylko jedno pytanie, co w sytuacji kiedy Np. Ja nie mam polskiej klawiatury i posty pisane z komputera będą bez Polskich znaków . O ile na telefonie nie ma problemu to na kompie pisanie z polskimi znakami jest strasznie uciążliwe . Generalnie temat warty uwagi bo czasami naprawdę nie da się czytać nie mówiąc już o zrozumieniu sensu zdania .

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Ja też często piszę z komputera w pracy gdzie nie mam polskich znaków.Na to powinniście przymknąć oczy.Jesli chodzi o gramatyczne i sensowne tworzenie zdań, jestem jak najbardziej za. Chociaż w moim wypadku jest to niewątpliwie duże wyzwanie, bo edukację j.Polskiego skończyłem w 7-mej klasie szkoły podstawowej i to prawie 30 lat temu.Mimo wszystko staram się pisać zrozumiale i bezbłędnie, jednak nigdy nie powiem że piszę bezbłędnie, bo w moim przypadku to chyba nie możliwe.

Link to comment
Share on other sites

Zamiast głosować i deklarować, może lepiej zacząć pisać poprawnie gramatycznie i ortograficznie? To nie jest trudne. Co do polskiej diakrytyki... pamietam czasy, gdy dziubałem w asemblerze programik umożliwiający pisanie polskich znaków. Teraz, gdy to mam na wyposażeniu każdego komputera, miałbym z tej możliwości zrezygnować? Ale rozumiem młodzież wychowaną na SMS'ach piszącą bez ogonków. Takie czasy.

Link to comment
Share on other sites

@barylatko - ALT chyba Ci nie ukradli z klawiatury chyba, że używasz klawiatury polskiej maszynistki? Jak tak, to szacun, wpisz w stopkę i nie będę ganił.

314TeR używam tylko i wyłącznie niemieckiego układu klawiatury. Gdzie pod alt sa calkiem inne znaki i symbole. Staram sie pisac poprawnie w miare możliwości.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.