Skocz do zawartości

Zmiana zasad pisowni na forum - PILNE - proszę o głosy i komentarz


314TeR
 Udostępnij

Zmiana zasad wymogu pisowni na forum.  

30 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy jesteś za wprowadzeniem obowiązku pisania postów zgodnie z zasadami języka polskiego?

    • Tak* (odstępstawa podane niżej)
    • Nie


Rekomendowane odpowiedzi

A w czym problem dodać sobie w ustawieniach systemu drugi układ klawiatury, ustawić ikonę koło zegara i przełączać gdy sytuacja tego wymaga? Ja przez kilka lat w jednej pracy miałem laptopa z niemieckimi literami i nie przeszkadzało mi to pisać z ogonkami.

Jak to niby zrobić, jeśli komputer jest w sieci i ma zablokowany dostęp do ustawień systemowych przez administratora?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się, ale tak jak pisze 314TeR - kasowałbym posty, które są napisane w taki sposób, że nie sposób zrozumieć o co autorowi chodzi, albo napisane w sposób świadczący o tym, że autor nie zadał sobie minimum wysiłku, żeby samodzielnie rozwiązać problem, np. zatytułowane "POMOCY GRAFIKA NIE DZIAŁA!!!11".

 

Myślę, że na start powinno być ostrzeżenie, żeby delikwent miał szansę na poprawę :)

 

Natomiast jestem zdecydowanie na nie jeśli miałyby na forum zapanować nazistowskie zasady rodem z elektrody :) Uważam, że czepianie się braku polskich liter, wielkich liter, czy nawet błędów ortograficznych, jeśli nie prowadzą do tego, że wypowiedź jest niezrozumiała, nie ma sensu.

 

Myślę, że warto też dodać takie reguły:

  • Tytuł wątku powinien być streszczeniem treści wpisu. Powinien zawierać maksimum informacji, minimum słów" np. "Na GTX 960 nie działa sleep po aktualizacji do Sierra" zamiast: "Pomocy, nie działa sleep"
  • W treści powinien znaleźć się opis kroków jakie użytkownik podjął żeby problem rozwiązać (dotyczy oczywiście wątków, w których prosimy o pomoc)
  • Z wpisu powinno jasno wynikać czego oczekuje autor wątku

 

Może warto by było zastanowić się nad przygotowaniem szablonu dla wiadomości? Wizę często taką praktykę na Githubie. Mam na myśli coś w tym stylu tylko dostosowane do potrzeb forum.

 

---

Podsumowująć: moim zdaniem głównym problemem nie jest ortografia czy gramatyka, ale merytoryka wpisów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@knara, w takim przypadku, jeśli nie można poprosić admina o konfigurację, bo np. pracujesz w wielkim korpo i procedury nie pozwalają pracownikom odwalać prywaty na służbowym sprzęcie (co popieram) to chyba nic nie poradzimy, ale nie oszukujmy się, problem nie dotyczy wyłącznie braku ogonków, tylko raczej niechlujnej pisowni. Problemem nie jest brak polskiej klawiatury, tylko brak ustawień do pisania polskich znaków do których, nie oszukujmy się, dostęp ma 99% użytkowników tego wyspecjalizowanego forum. Wiadoma rzecz, że skoro masz komputer zablokowany w sieci przez admina, to raczej nie możesz tam postawić hackinosha. Pisz posty w domu, z prywatnego komputera, pisz w pracy ze smartfona na przerwie śniadaniowej, ostatecznie pisz ze służbowego komputera w czasie wolnym i bez ogonków, ale nie w tym istota problemu tego wątku ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.