Skocz do zawartości

MSI B85M-E45 zanim zrobię DSDT


JakubJKB
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

 

Swojego hamaca mam już jakiś czas, system to:

 

MSI B85M-E45

Core i3-4130

16 GB RAM 1600 MHz DD3

EVGA Geforce GT 740 sc 2 GB DDR3

Seagate Desktop SSHD 1 TB

Adapter Wifi TP Link, chip Atheros 9380

Karta PCI Firewire Sonnet z Powermaca G4 lub G3

OS x El Capitan 10.11.6, SMBios> iMac 14.1

 

Miałem z nim już parę przygód jeszcze za czasów 10.10.5, ale ogólnie w zakresie, w którym ja go używam działa dobrze. Może oprócz nie za szybkiego rozruchu z powudu brakujączch skryptów RC w folderze /etc

Czytałem wcześniej, że przy tej płycie treba popracować nad zarządzaniem energią, USB itd. 

Insanely Mac i Tonzmacx86 polecają stosować gotowe łatki w Maciasl, ale oczywiście mojego modelu nie ma, a ręczne patchowanie na tym forum jest trochę leciwe, dlatego mam parę kwestii, które chcę wyjaśnić:

 

- Co konkretnie powinienem patchować, żeby mieć spokój z aktualizacją na kolejne wersje Mac Os (konkretnie 10.12.6, który ułatwia konfigurację Radeonów RX 560, który zamierzam kupić)

- Czy są jakieś łatki, których mogę użyć zamiast mojego modelu, np. MSI Z87 i/lub Intel Series 8 Pjalm'a,

- Czy może wystarczą patche w Cloverze, ewentuanie zamiana wartości HEX,

- Jakie .kext'y polecacie porócz Fakesmc i ewentualnie Ethernet? (Audio mam ogarnięte zewnętrznym interfejsem FireWire)

 

Załączyłbym IOReg i cofig.plist, ale ponoć nie mam uprawnień, więc póki co wysyłam w innym formacie.

 

Jeśli będzie potrzebne coś więcej, dajcie znać.

post-9950-0-52418100-1512682623_thumb.png

post-9950-0-91718300-1512682647_thumb.png

post-9950-0-75631200-1512682765_thumb.png

post-9950-0-48958700-1512682780_thumb.png

post-9950-0-39018000-1512682821_thumb.png

post-9950-0-72780200-1512682847_thumb.png

post-9950-0-79680400-1512682878_thumb.png

Jakub’s iMac-kopia.txt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie w ogóle nie będziesz potrzebował całej powyższej rozkminy, użyj Aktualnego UniBootX - aktualna wersja wspiera wszystkie systemy do 10.13.1 (nad aktualizacją do 10.13.2 już pracuję).

http://hamac.pl/topic/11716-unibootx-clover-oficjalny-uniwersalny-bootloader-hamacpl/

 

Przeczytaj uważnie w/w wątek, dla Ciebie właściwy zestaw to Haswell Z87 - ewentualnie potem trzeba będzie tylko sprawdzić czy ładuje się AppleLPC, a w nowej wersji UniBootX postaram się aby PM działał natywnie bez konieczności generowania tabel do PM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wow, dzięki za tak szybką reakcję. Nie spodziewałem się. Już zastosowałem Haswell Z87, najpierw w kluczu USB, a potem na swojej partycji EFI, gdzie nie podminiałem jeszcze config.plist. SMBIOS Imaca 14,2 się załadował, więc zakładam, że także dobrz cofig, ale dla pweności przesyłam IOREG, a com.apple.driver.AppleACPIPlatform ma warość 0x0 w IOCPUNUMBER i IOCPUSTATE - running. Muszęjeszcze tylko zrobić SMBIOS do końca.

IOReg MSI B85M-E45.zip

post-9950-0-39121800-1512693538_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku B85 nie zawsze jest tak kolorowo. Asus B85M-E wymaga łatania DSDT i SSDT aby odpalić poprawnie USB, automatyczne fixy czy poprawki nie ogarniały. Tak było w przypadku okolic Clovera rev 4000, może coś się poprawiło. Standardowo najlepiej oczywiście zacząć od bazy i zobaczyć jak to wygląda, potem powoli łatać to co trzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, dziś wieczorem kończę ogarniać SMBIOS i nr. serii. Jeszcze jedno pytanie: Po zmianie folderu na nazwę płyty w folderze OEM ładuje się config.plist OEM? (wychodzę raczej z tego założenia, bo nie zmieniałem SMBIOS'a w configu folderu EFI>Clover), czy w takim razie SSDT.aml ładować do folderu OEM>nazwa płyty>APCI Patched, czy Clover>..., czy obojętne?

 

Co do Power Managementu, to Kexty AppleLPC, AppleACPIPlatform i x86PlatformPlugin mają mieć status 0x0 i Running IOREG'u, jak rozumiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już użyjesz prawidłowej nazwy OEM to już wszystko ładowane jest stamtąd.

W najnowszym UniBootX powinien działać już PM, od Haswella wystarczy config.plist/ACPI/SSDT/Generate/PluginType=true

Zainstaluj Intel Power Gadget https://software.intel.com/file/553992/download i zobacz czy osiągasz stany min, max i turbo oraz czy konsumpcja energii spada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już użyjesz prawidłowej nazwy OEM to już wszystko ładowane jest stamtąd.

W najnowszym UniBootX powinien działać już PM, od Haswella wystarczy config.plist/ACPI/SSDT/Generate/PluginType=true

Zainstaluj Intel Power Gadget https://software.intel.com/file/553992/download i zobacz czy osiągasz stany min, max i turbo oraz czy konsumpcja energii spada.

Power Gadget znam, pobór energii i temperaturę podaje, gdy teraz odpaliłem, ale częstotliwość jest cały czas na maks.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Power Gadget znam, pobór energii i temperaturę podaje, gdy teraz odpaliłem, ale częstotliwość jest cały czas na maks.

OK, sprawdziłem dodaktowo komendami kextstat|grep -y applelpc, kextstat|grep -y acpiplat, kextstat|grep -y x86 i Applelpc się nie ładuje. Co mogę teraz jeszcze zrobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, sprawdziłem dodaktowo komendami kextstat|grep -y applelpc, kextstat|grep -y acpiplat, kextstat|grep -y x86 i Applelpc się nie ładuje. Co mogę teraz jeszcze zrobić?

No i wygląda na to, że DSDT będzie konieczny. Wake from Sleep wywołał Kernel Panic SSDT wygenerowałe metodą Pier Alpha i umieściłem w folderze OEM\B85...\ACPI\Patched, jak i w folderze Clover. Fake LPC i LPC to LPCB nic nie zmieniają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Chwila - przecież nie załaduje Ci się LPC... ech... musisz sprawdzić jakie masz ID swojego LPC i wpisać do tego kexta, do info.plist.


OK, dzięki, chodzi o ID z systemoweo kexta, czy o LPC ID procesora?

 

 

OK, dzięki, chodzi o ID z systemoweo kexta, czy o LPC ID procesora?


A może o ID płyty?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Chwila - przecież nie załaduje Ci się LPC... ech... musisz sprawdzić jakie masz ID swojego LPC i wpisać do tego kexta, do info.plist.

Nadal częstotilość na maks. Jeśli to nazwa modelu, to gdzie ją wpsiać. Wszędzie, gdzie jest Z97LPC w info.plist?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm... Po Twojej komendzie przy źle zmodyfikowanym kexcie też załadował się LPC tylko nie AppleLPC, teraz już powinno być dobrze z LPC, ale zegar nadal taktuje na full...

 


@oswaldini, dzięki. Załadowałem Twojego Kext'a. AppleLPC się ładuje, jak w moim, ale taktowanie nadal na maks,,,

post-9950-0-53808800-1512925364_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz zweryfikować czy masz poprawny config i ewentaulanie ssdt.aml.

 

Ostatecznie korzystasz z najnowszego UniBootX?

Powerm tak> Skoro Unityboot to czysty clover z kextami, sterownikami EFI i config.plist do konkretnych chipset'ów, to wychodzę z założenia, iż fakt, że skopiowałem config płyty z prawidłową nazwą OEM siwiadczy o tym, że tak. Poniżej mój Config i SSDT.

Cofnig MSI B85m-E45.zip

SSDT.zip

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.