Skocz do zawartości

Dell Precision M3800 / XPS 15 9530 - High Sierra


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,
 
przedstawię krótką instrukcję jak zainstalować High Sierrę na Dellu M3800 (powinno również zadziałać na XPS 15 9530).
 
post-3500-0-22623700-1512985500_thumb.jpg
post-3500-0-61931000-1512985510_thumb.jpg
 
Krótka specyfikacja
i7 4702HQ
16GB RAM
HD4600 + GeForce Quadro K1100 (w XPSie jest 750m)
UHD 15,6" 3200x1800px dotykowy
Realtek ALC266
mSATA 256GB + HDD 1GB
Intel WiFi wymieniony na Dell DW1830
 
Działa praktycznie wszystko. Nie udało mi się odpalić czytnika kart. Wifi po wymianie działa dobrze. Jest możliwość odpalenia dotyku ale nie chcę płacić 400$ za sterownik (demonstracyjna wersja z touchbase.com działa jakby ktoś chciał przetestować :-) )
 
Na screenie widać rozdzielczość monitora. Są tam jeszcze dwa inne FHD gdyż laptop działa na stacji USB DisplayLink i na pewno obraz jest płynniejszy na zewnętrznych monitorach niż na poprzednim moim Dellu E7440.
 
Aby rozpocząć instalację trzeba najpierw zmodyfikować BIOS. Dump i modyfikację musimy zrobić z poziomu windowsa.
 
1. Modyfikowanie biosu
 
1. Uaktualniamy BIOS do najnowszej wersji
2. Pobieramy program: AMI Flash Utility
3. Za pomocą tego programu robimy kopię naszego BIOSU (używamy AFUWin64 znajdujący się w Aptio\afuwin\64\afuwin.zip)
4. Pobieramy UEFITool
5. Otwieramy nasz BIOS, przeglądamy nasze sekcje aby znaleźć słowo "Setup" (bez cudzysłowiu) w kolumnie Text.
6. Kiikamy prawym przyciskiem na Compressed Section poniżej DXE Dependency Section, wybieramy Extract body i zapisujemy np. jako setup.bin (plik powinien mieć 474,524 bajtów)
7. Następnie otwieramy zapisany plik setup.bin w edydorze HEX i szukamy takiego ciągu:
01 01 00 01 01 01 01 00 00 00

Powinien być tylko jeden.

8. Zamieniamy ten ciąg na następujący:

01 01 00 01 01 01 01 01 01 01

odblokuje nam on ukryte menu. Zapisujemy ten plik np. jako setup_patched.bin

9. Wracamy do UEFITool. Klikamy prawym przyciskiem na sekcji, którą wcześniej wyeksportowaliśmy i wybieramy opcję Replace body. Wybieramy zapisany przed chwilą plik (setup_patched.bin).

10. Zapisujemy teraz nasz plik np. do bios_patched.bin.

11. Z załącznika z tego postu pobieramy poniższą paczkę:

AFUWINx64.zip

rozpakowujemy i do tego katalogu kopiujemy nasz plik setup_patched.bin

12. Odpalamy terminal z prawami administratora, przechodzimy do katalogu z naszym programem i nowym biosem. Odpalamy komendę:

 afuwinx64 setup_patched.bin /GAN

Komenda /GAN umożliwia wrzucenie niepodpisanego BIOSU. Ta wersja z paczki jest chyba ostatnią działającą wersją z tym przełącznikiem. Ja wrzucałem z Win 10 x64 i wszystko poszło.

 

13. Restartujemy komputer aby zobaczyć nowe menu w biosie.

 

2. Konfiguracja BIOS

 

Teraz możemy ustawić BIOS:

 

 

Advanced

  • USB Emulation: Enabled
    • SATA Operation: AHCI
  • Security
  • TPM Security
    • TPM Security: Enabled

​​​Advanced (Nowo odblokowane menu):

  • CPU Configuration
    • CFG Lock: Disabled
    • LakeTiny Feature: Enabled
  • SATA Configuration
    • Fixed HDD
      • SATA Device Type: Solid State Drive (jeśli zainstalowany SSD)
    • SATA ODD
      • SATA Device Type: Solid State Drive (jeśli zainstalowany SSD)
  • USB Configuration
    • USB3.0 Support: Enabled
    • XHCI Hand-off: Enabled
    • EHCI Hand-off: Enabled​​

Chipset (nowo odblokowane menu)

  • PCH-IO Configuration
    • USB Configuration
      • XHCI Mode: Smart
      • BTCG: Enabled
      • USB Ports Per-Port Disable Control: Disabled
    • PCH LAN Controller: Disabled
  • System Agent (SA) Configuration
    • Graphics Configuration
      • DVMT Pre-Allocated: 128MB

3. Instalacja

 

Teraz przygotowujemy sobie UnibootX'a zgodnie z poradnikiem a do katalogu OEM wrzucamy paczuszkę. Instalację przeprowadzamy normalnie. NIe ma tutaj żadnych specjalnych uwag.

 

4. Po instalacji

 

W katalogu Dodatkowe kexty są dwa kexty: BrcmFirmwareRepo.kext i BrcmPatchRAM2.kext - ja wymieniłem intelowską kartę WiFi na Della DW1830 - dogranie tych kextów odpala zarówno WiFi jak i Bluetooth (kexty skopiować do katalogu clovera OEM/Dell Precision M3800/kext/10.13)

 

Jeśli dźwięk po wybudzeniu nie chce działać proszę przenieść go z katalogu kext clovera do /L/E i przebudować cache.

 

Paczka zawiera również pluginy do FakeSMC aby odpalić HWMonitor.

Polecam wyłączyć hibernacje aby szybciej system wstawał: 

sudo pmset hibernatemode 0 
sudo rm -f /var/vm/sleepimage 
sudo pmset hibernatefile /dev/null

Powinny działać skróty klawiaturowe, przyciemnianie i rozjaśnianie. Podświetlenie klawiatury działa natywnie. Testowałem też wyjście HDMI i działa. 

 

Paczka do UnibootX dostępna tutaj:

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.