Skocz do zawartości

macOS a monitor ultrawide 2560x1080, 21:9


Maidenman
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, przymierzam się i badam temat wymiany monitora. Obecnie pracuję na malutkim monitorze IPS 21". Niestety w wieczornej pracy przy komputerze (webdesign, programowanie, edycja video, tworzenie gier) często używam wielu otwartych okien na raz i jest to trochę niewygodne ze względu na ciągłe przełączanie się między aplikacjami. Mam możliwość dostawienia drugiego identycznego monitora lub przesiadkę na ultra szerokokątny monitor 29" (myślałem o rozdzielczości 2560x1080px w granicach 1000zł). O ile użytkowo wygodniejsze byłyby chyba dwa monitory, to z punktu widzenia estetyki, ładniej byłoby powiesić jeden większy monitor.

 

Czy ktoś na forum ma doświadczenie w temacie monitorów 21:9 w systemie Sierra lub High Sierra pod nVidią? Co prawda widziałem na YouTube jakieś stare filmy pokazujące, że da się pracować na takich monitorach po instalacji dodatkowego oprogramowania, ale czytałem też, że pierwsze wydania Sierry nie wspierały takiej panoramy. Jak to wygląda obecnie?

 

Jakie są też Wasze przemyślenia co do pomysłu dwa monitory 21" vs jeden 29" panoramiczny? Normalnie od kilku tygodni nie mogę się zdecydować :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Monitor 21:9 to fajna sprawa do kodowania, ale... tylko i wyłącznie z pivotem :P w orientacji poziomej to moim zdaniem ogromne marnotrawstwo miejsca. Robiłem podchody do tego typu monitora jeszcze za czasów El Capitana, ale ze względu na problemy z rozdzielczością pod OSX sobie odpuściłem. Być może teraz sytuacja uległa poprawie - ale to by musiał się wypowiedzieć jakiś aktualny użytkownik.

 

Osobiście bym jednak poszukał jakiegoś taniego monitora 27-29" z rozdzielczością 4k i pivotem - szczególnie, że ostatnio widziałem jakiegoś IPSa od LG spełniającego te wymagania za około 1300 pln. Obszar roboczy przy 4k jest wyraźnie większy i to może być dla Ciebie plus. Opcjonalnie, szukaj monitora 21:9 (2560x1080 lub 3440x1440) z pivotem i postaw go w pivocie obok tego IPSa 21" - ale to już gdy przedkładasz wygodę ponad estetykę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Monitor 21:9 to fajna sprawa do kodowania, ale... tylko i wyłącznie z pivotem :P w orientacji poziomej to moim zdaniem ogromne marnotrawstwo miejsca.

 

Niekoniecznie. Ja często pracuję na przynajmniej 3 oknach na raz (edytor kodu, automatyczny live preview w przeglądarce + gdzieś schowany podgląd projektu w Photoshopie) i 3 okna na panoramie lub dwóch monitorach ułatwiłoby życie. Pivota nigdy nie miałem i jakoś niespecjalnie mi na nim zależy. A drażniłaby mnie nieproporcjonalna ramka monitora :P Jestem skrzywiony jeśli chodzi o estetykę i równe proporcje - za dużo przy DTP siedzę i w krew weszło :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam monitor to nie tylko rozdzielczość, ale też np odwzorowanie kolorów. Tanie monitory rzadko kiedy mają matryce które mają pokrycie przynajmniej 95% przestrzeni sRGB, najczęściej jest to 60-70%, a wtedy masz wypalacz z wypranymi niedosyconymi barwami. 

 

Ja np pracuję jako administrator, i mi się sprawdzają o wiele bardziej 2 monitory niż 1 szeroki, na 2 lub więcej monitorach łatwiej jest zapanować nad większą ilością okien. 

 

Jednym z lepszych - uniwersalnych monitorów jest 24" DELL U2412M - znośny cenowy proporcje 16:10 1920x1200. Niby nie wiele więcej niż FHD, ale dzięki temu masz dodatkowe 120px w pionie na dock i belkę menu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko to prawda. To zwykle zależy od gustu i potrzeb. Ja używam jednego monitora, ale co do kolorów - nie narzekam. Wg producenta ma 99.5% pokrycia palety Adobe RGB. A co do rozdzielczości to mam na myśli retinę a nie samą rozdzielczość. Tę mogę wyświetlić nawet 7680x4050. Tylko co widać każdy może się domyśleć. Na polskiej stronie LG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie do podstawowych zastosowań takie 2k przy 27"- 29" w zupełności powinno wystarczyć. Również robiłem rok temu podchody w kierunku LG 21:9. Monitor przyjechał, popatrzyłem na szerokość- fajnie. Wysokość względem szerokości- mało. Kontrast (wtedy na poziomie 250 cd) oraz wygląd systemu w tej rozdzielczości był nie zadowalający. Z lekkim niesmakiem odesłałem sprzęt i z podobnym podejściem wybrałem 27" IIYAMA XUB2792QSU-B1. Mimo iż zakup nastąpił  zaraz po wprowadzeniu do sprzedaży- bo 24 grudnia, recenzji jeszcze nie było. Zakupu jednak nie żałuję do tej pory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedzi. Przekonuję się co do dwóch monitorów i wygodniejszego ogarniania okien. Kuszący jest ten DELL ale nieco nowszy model, U2415 LED - cienkie ramki i dotykowy panel sterowania ustawieniami. Odkąd mam monitory bez przycisków, nie mogę już patrzeć na te ordynarne guziki w innych monitorach. Chyba odpuszczę panoramę, zwędzę żonie drugiego LG i wstawię tego DELLA lub model 27" U2715.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Maidenman

 

Osobiście bym jednak poszukał jakiegoś taniego monitora 27-29" z rozdzielczością 4k i pivotem (...) Obszar roboczy przy 4k jest wyraźnie większy i to może być dla Ciebie plus.

 

Jestem posiadaczem monitora 4K (Dell P2715Q). Jestem bardzo zadowolony zarówno z odwzorowania kolorów jak i z obszaru roboczego. Ale miej na uwadze to, że przy 27 calach raczej nie będziesz korzystał z skaowania 1:1 (co daje obszar roboczy 3840 × 2160).  Ja obecnie korzystam z skalowania, które daje obszar roboczy o wielkości 2560 x 1440 (czyli 1.5 * Full HD), ale przy skalowaniu dającym obszar roboczy 3008x1962 też da się komfortowo pracować. 

 

Jest tylko jedna rzecz, którą powinienieś wziąć pod uwagę - od 10.13.x zaczely się problemy z wydajnością, prawdopodobnie związane ze sterownikami Nvidia. W tym wątku udziela się też kolega @Ian - jemu problem udało się rozwiązać, mi nie. Przeszukałem pół internetu w poszukiwaniu rozwiązania i widzę, że nie jestem jedyną osobą, która się z tym boryka. Nie wiem czy błąd jest już rozwiązany w 10.13.2. Musiałem zrobić downgrade systemu, więc niestety nie mogę przetestować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Maidenman

 

 

Jestem posiadaczem monitora 4K (Dell P2715Q). Jestem bardzo zadowolony zarówno z odwzorowania kolorów jak i z obszaru roboczego. Ale miej na uwadze to, że przy 27 calach raczej nie będziesz korzystał z skaowania 1:1 (co daje obszar roboczy 3840 × 2160).  Ja obecnie korzystam z skalowania, które daje obszar roboczy o wielkości 2560 x 1440 (czyli 1.5 * Full HD), ale przy skalowaniu dającym obszar roboczy 3008x1962 też da się komfortowo pracować. 

 

 

A czemu nie korzystać z natywnej rozdzielczości?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czemu nie korzystać z natywnej rozdzielczości?

 

Nie myl rozdzielczości efektywnej z rozdzielczością rzeczywistą.

 

Korzystam z natywnej rozdzielczości. Mam ustawioną rozdzielczość 4K czyli 3840 × 2160, ale mam też włączone skalowanie, które daje rozdzielczość efektywną 2560 x 1440.

Dlaczego? Ano dlatego, że przy takim rozmiarze monitora przy skalowaniu 1:1 piksel jest mikroskopijny.

 

Skalowanie to obecnie norma na urządzeniach mobilnych. Gdyby telefony o ekranach Full HD (czyli 1920x1080) nie miały skalowania to musiałbyś ekran oglądać przez lupę :). Taką samą sytuację mamy w przypadku monitorów o podwyższonej rozdzielczości (czyli ekranach HiDPI, czy jak niektórzy wolą - ekranach Retina).

 

Tutaj masz bardzo wyczerpujący artykuł na ten temat: http://www.eizo.pl/baza-wiedzy/wyswietlacze-hidpi-i-retina-wszystko-co-powinienes-wiedziec-o-gestosci-pikseli-w-epoce-monitorow-4k/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej dziękuję wszystkim za podpowiedzi. Przemyślałem kwestię ultrawide, ale zwędziłem żonie drugi monitor a w to miejsce zamówiliśmy ASUS VZ279HE, który wydaje się rozsądnym wyborem dla zwykłego śmiertelnika przeglądającego internet i niedzielnego gracza MMO. Jest po prostu piękny, ma 7mm grubości, pokrywa 99% palety RGB i w zupełności wystarcza do tego, do czego ma służyć. Reszta parametrów ma tu drugorzędne znaczenie, aczkolwiek jeszcze na głowę mnie upadłem, żeby wydać 3k na monitor, przy tak bardzo niekorzystnym stosunku ceny do parametrów ;-)

 

Ja z kolei - jako webmaster, programista, grafik i montażysta wideo zadowolę dwoma mniejszymi monitorami, które to jednak 100x lepiej pomogą mi zapanować nad otwartymi oknami, niż jakakolwiek wypasiona rozdzielczość 4k. Czasu na granie nie mam, a jak już się uda to raczej nie są to tytuły AAA. Jak przyjdzie czas i znajdzie się luźna moneta, to wymienię monitory. Ale najpierw zamierzam przetestować High Sierrę na moim sprzęcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Ja używam monitora 21:9 25' 2560x1080 LG i działa bez problemu. Używam pierwszej wersji Sierry(korzystam z GM czyli starej wersji bo na nowszych sterowniki nvidii do fermi popsute). Dobrze się na takim pracuje ale ja i tak bez drugiego monitora bym nie wytrzymał :P Mogę też go obrócić poziomo i wszystko działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.