Jump to content
Sign in to follow this  
Ian

Wieszający się BIOS ?

Recommended Posts

Taki oto problem:

Dwukrotnie już zawiesił mi się komputer podczas startu, przy wyświetleniu logo Gigabyte - hack2 ze stopki. Nie pomaga nic - odpięcie zasilania, reset BIOS, przemieszczenie RAMu z jednego slotu do drugiego, przełączenie HDMI z NVidii na integrę i odwrotnie. odłączenie dysków... Po każdorazowym włączeniu widać piękne logo Gigabyte i nic się nie da zrobić, poza wyłączeniem. Płyta H81M-H. Piszę: dwukrotnie, ponieważ w końcu wystartował, ale, można powiedzieć, bez zauważalnej przyczyny. 

Co myślicie? Pada Mobo, BIOS czy zasilacz?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Masz możliwość choćby poglądowo sprawdzić napięcia z zasilacza (zwykłym multimetrem)? Komp jest jakiś "wiekowy"? Obejrzyj płytę główną pod względem spuchniętych bądź wylanych kondensatorów elektrolitycznych, jak jakiegoś znajdziesz warto było by go wymienić na nowy. A w BIOSie możesz wyłączyć pokazywanie loga (zamiast niego niech się pojawiają komunikaty testu POST)?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzięki @kormoran za interesujące sugestie. Jest tak: Napięć na zasilaczu nie sprawdzałem multimetrem, ale i nie potrzeba, bowiem jest w BIOSie PC Health i wszystko się wyświetla. Napięcia w normie. Nie wiem, co nazywasz "wiekowym" - w stopce hack2. ;) Płytę obejrzałem - żadnych spuchniętych kondensatorów. Logo Gigabyte można wyłączyć, ale zastępuje je logo American Megatrends. Nie wiem, czy to ma jakiś wpływ, choć nie wykluczam... Może, gdy usterka się nasili, będę mógł powiedzieć coś więcej.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Niestety to co pokazuje BIOS niekoniecznie jest prawdą- sam się o tym już nie raz przekonałem. Wiekowy - chodzi mi jak długo już masz zestaw I czy długo pracuje. Mogły również kondensatory w samym zasilaczu wyschnąć i efekt również będzie podobny.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jednak BIOS pokazuje napięcia (i nie tylko) pod obciążeniem, czego miernikiem w prosty sposób nie zrobisz. W każdym razie postawiłem na zasilacz. zamówiłem nowy - nie są drogie. Wieku zestawu nie da się jednoznacznie określić, gdyż rozmaite elementy pochodzą z różnych okresów. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jedna rzecz jeszcze mi przychodzi do głowy- kiedyś w moim Abicie wieszał się komputer przez słabą baterię BIOS. A co do napięć pewnie że uda się zmierzyć - na pewno masz wolną wtyczkę zasilającą, wtedy obciążasz komputer i mierzysz w tym momencie zasilanie. Zresztą multimetrem na tyle podejdziesz że pin zasilający czy to w złączu dysku czy karty graficznej dotkniesz i napięcie zmierzysz. Obecnie najważniejsze jest napięcie 12V bo z niego większość podzespołów za pomocą przetwornic zmniejsza do wymaganego napięcia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

No i wyjaśniło się. Płyta padała, padała aż padła. Poza opisanym problemem, który narastał, było jeszcze dziwne zachowanie portów USB - raz czytały innym razem nie.. Nabrałem niechęci do Gigabyte. Tę badziewną mobo zastąpię dziś Asusem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.