Skocz do zawartości

Wieszający się BIOS ?


Ian
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Taki oto problem:

Dwukrotnie już zawiesił mi się komputer podczas startu, przy wyświetleniu logo Gigabyte - hack2 ze stopki. Nie pomaga nic - odpięcie zasilania, reset BIOS, przemieszczenie RAMu z jednego slotu do drugiego, przełączenie HDMI z NVidii na integrę i odwrotnie. odłączenie dysków... Po każdorazowym włączeniu widać piękne logo Gigabyte i nic się nie da zrobić, poza wyłączeniem. Płyta H81M-H. Piszę: dwukrotnie, ponieważ w końcu wystartował, ale, można powiedzieć, bez zauważalnej przyczyny. 

Co myślicie? Pada Mobo, BIOS czy zasilacz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz możliwość choćby poglądowo sprawdzić napięcia z zasilacza (zwykłym multimetrem)? Komp jest jakiś "wiekowy"? Obejrzyj płytę główną pod względem spuchniętych bądź wylanych kondensatorów elektrolitycznych, jak jakiegoś znajdziesz warto było by go wymienić na nowy. A w BIOSie możesz wyłączyć pokazywanie loga (zamiast niego niech się pojawiają komunikaty testu POST)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki @kormoran za interesujące sugestie. Jest tak: Napięć na zasilaczu nie sprawdzałem multimetrem, ale i nie potrzeba, bowiem jest w BIOSie PC Health i wszystko się wyświetla. Napięcia w normie. Nie wiem, co nazywasz "wiekowym" - w stopce hack2. ;) Płytę obejrzałem - żadnych spuchniętych kondensatorów. Logo Gigabyte można wyłączyć, ale zastępuje je logo American Megatrends. Nie wiem, czy to ma jakiś wpływ, choć nie wykluczam... Może, gdy usterka się nasili, będę mógł powiedzieć coś więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak BIOS pokazuje napięcia (i nie tylko) pod obciążeniem, czego miernikiem w prosty sposób nie zrobisz. W każdym razie postawiłem na zasilacz. zamówiłem nowy - nie są drogie. Wieku zestawu nie da się jednoznacznie określić, gdyż rozmaite elementy pochodzą z różnych okresów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedna rzecz jeszcze mi przychodzi do głowy- kiedyś w moim Abicie wieszał się komputer przez słabą baterię BIOS. A co do napięć pewnie że uda się zmierzyć - na pewno masz wolną wtyczkę zasilającą, wtedy obciążasz komputer i mierzysz w tym momencie zasilanie. Zresztą multimetrem na tyle podejdziesz że pin zasilający czy to w złączu dysku czy karty graficznej dotkniesz i napięcie zmierzysz. Obecnie najważniejsze jest napięcie 12V bo z niego większość podzespołów za pomocą przetwornic zmniejsza do wymaganego napięcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

No i wyjaśniło się. Płyta padała, padała aż padła. Poza opisanym problemem, który narastał, było jeszcze dziwne zachowanie portów USB - raz czytały innym razem nie.. Nabrałem niechęci do Gigabyte. Tę badziewną mobo zastąpię dziś Asusem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.