Skocz do zawartości

Idealny hackintosh o specyfikacji iMac Pro na ASUS WS X299 Pro


314TeR
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Bardzo dziękuję za dumpy z iMacPro i config.

 

Coś musiałem namieszać* z patchem xcpm_core_scope_msrs bo teraz wreszcie się wybudził poprawnie już 3 razy pod rząd, ale niestety "pluje" portami USB, czyli wyrzuca np pendrive - komunikat "Dysk nie został wysunięty". Zmora jaka mnie prześladuje na większości płyt gigafail'a i starych na X79.

 

U Ciebie też wypluwa urządzenia z portów USB podczas sleep?

 

*przy okazji zmieniłem VoodooTSC na TSCAdjustReset, może to ona miał wpływ też na sleep.

 

Szukałem cpu-type w ioregu i znalazłem wartość: 010f, niestety pod dodaniu do clovera nic nie zmienia - wciąż CPU nieznany. Jak do tej pory zareagował jedynie 0x0A01.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym wypluwaniem dysków to chyba ogólno makowy problem. Aplikacja "Mountain" pomaga rozwiązać problem. Ja mam dysk roboczy na Thunderbolt a jak wiadomo hot swap nie działa. Tak więc po przebudzeniu i tak nie jest w stanie OSX go zamontować. Na razie więc sleep i tak jest dlamnie zbędny. Aczkolwiek miło mieć świadomość, że wszystko gra i buczy jak powinno. Co ciekawe w raporcie z oryginalnego maca widać, że SMC_PlatformPlugin, AppleLPC i AplleSMBusPCI się nie ładują. W hacku z kolei tak. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli u Ciebie też ciągle pluje urządzeniami USB? Kiedyś w zamierzchłych czasach aby ustabilizować USB dodawało się poprawki do zasilania. Muszę się przyjrzeć sekcjom XHC z SSDT iMaca Pro i porównam z tymi co jest na naszych ASUSach, może coś mi wpadnie w oko. Czytałeś pewnie oba wątki o X299 na tonym i insanely - czy komuś udało się ustabilizować działanie USB podczas sleep? 

 

Przejrzałem config, dziękuję. Masz masę poprawek do DSDT, robiłeś je z konkretnego celu, czy tylko w ramach kosmetycznych, bo np na macu inaczej nazywają się komponenty w DSDT. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie testuję 10.13.3. Bety jeszcze nie sprawdzałem. Być może jak już doszlifuję config, to ją przetestuję. Wpierw chcę się upewnić czy wszystko działa, aby potem w becie nie wkurzać się, że coś nie działa z powodu skopanej bety. 

Zgadza się. Tylko, że oni w becie całkowicie pozmieniali sposób ładowania sterowników od USB. Dlatego też czy jest sens dopieszczać 13.3 skoro w 4 i tak wszystko jest wywrócone do góry nogami. 

W końcu wrócili do czasów Yosemite w kwestii inicjalizacji i wybudzania ze snu radeonów. Nie trzeba już nic kombinować. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowe patche do BIOSu ponoć naprawiące problem z wybudzaniem z sleep i zwalniające z konieczności używania VoodooTSCSync.kext lub TSCAdjustReset.kext.

 

https://gist.github.com/interferenc/d82357a13751bc24dcc5942f6af2374b

 

W załączniku kompletny UEFIPatch dla X299, oraz BIOSy do naszych płyt, zmodyfikowane najnowszym UEFIPatch.

 

Zaraz zabieram się za testowanie. :D

UEFIPatch_win_X299_v2_corrected_TSC.zip

PRIME-X299-DELUXE-ASUS-1102.patched.macOS.CAP.zip

WS-X299-PRO-ASUS-0502..patched.macOS.patched.zip

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też testuję od rana i wreszcie mogę się pozbyć 2 rzeczy:

1. VoodooTSCSync.kext lub TSCAdjustReset.kext.

2. Po wybudzeniu z sleep wreszcie nie panikuje i mogę wyłączyć patch xcpm_core_scope_msrs.

 

Jest zarąbiście, komp działa już ciągle ponad 3h i ani jednego komunikatu o TSC. Ustawiłem z premedytacją sleep na 1 min i go co chwilę wybudzam robiąc co innego i cały czas ładnie się budzi. Jedynie co mi się nie podoba to plucie portami USB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Wpis o CPU działa jak bym oczekiwał. Najśmieszniejsze, że odnalazłem go w ioregu, ale tam podany był w odwrotnej kolejności, czyli 010f - a wystarczyło zamienić kolejność... ech...

 

Wspominałeś o braku odczytów do wiatraków itp na FakeSMC w wersji od Slice. Na githubie wersji kozlek pojawiły się ostatnio zmiany do jego wersji, miejmy nadzieję że wrócił na scenę, skompilowałem najnowszą wersję 6.26 i bingo - działa prawidłowo odczyty a i współpracuje OK z iStat 6.

 

W załączniku najnowsze FakeSMC od kozlek.

FakeSMC Kozlek 6.26.2018.02.26.zip

 

Mam jeszcze jeden problem na WS X299 Pro - otóż pod macOS działają mi poprawnie tylko 2 sloty PCI-E poniżej VGA (VGA jest w #1). Jak włożę jakąś kartę w slot #4 i/lub #5, to jest ona widoczna w zakładce urządzeń PCI, ale nie działa prawidłowo pod macOS. Sprawdzał ktoś na X299 czy mu wszystkie sloty PCI-E działają?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpis o CPU działa jak bym oczekiwał. Najśmieszniejsze, że odnalazłem go w ioregu, ale tam podany był w odwrotnej kolejności, czyli 010f - a wystarczyło zamienić kolejność... ech...

 

Wspominałeś o braku odczytów do wiatraków itp na FakeSMC w wersji od Slice. Na githubie wersji kozlek pojawiły się ostatnio zmiany do jego wersji, miejmy nadzieję że wrócił na scenę, skompilowałem najnowszą wersję 6.26 i bingo - działa prawidłowo odczyty a i współpracuje OK z iStat 6.

 

W załączniku najnowsze FakeSMC od kozlek.

attachicon.gifFakeSMC Kozlek 6.26.2018.02.26.zip

 

Mam jeszcze jeden problem na WS X299 Pro - otóż pod macOS działają mi poprawnie tylko 2 sloty PCI-E poniżej VGA (VGA jest w #1). Jak włożę jakąś kartę w slot #4 i/lub #5, to jest ona widoczna w zakładce urządzeń PCI, ale nie działa prawidłowo pod macOS. Sprawdzał ktoś na X299 czy mu wszystkie sloty PCI-E działają?

Dzięki. Za moment sprawdze FakeSMC. 

Działają wszystkie sloty. Mam na stałe na 1 GPU1 na 2 WIFI, na 3 GPU 2 i na 4 Thunderbolt.

"org.hwsensors.HWMonitorHelper" - do czego to? 

post-3220-0-57798900-1519828091_thumb.png

Jest u mnie opcja, że jak wpinam coś na ostatni slot to 2 porty sata automatycznie się wyłączją. Może u Ciebie coś manualnie trzeba pozmieniać w biosie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli mogą Ci nie działać i nawet nie wiesz...

 

U mnie na WS X299 Pro wyświetlają się jako urządzenia PCI, ale sloty #4 i 5 NIE działają mimo tego. Np. karta FireWire włożona w slot #2 lub #3 działa i w profilu systemu pokazują się porty FireWire, ale jak włożona będzie w #4 lub #5 już nie. Wczoraj spędziłem parę godzin i niestety lipa... miałem w sumie 5 kart rozszerzeń z VGA, na raz dało radę odpalić maks 3 w slotach #1, #2, #3.

 

Dlaczego podejrzewam, że możesz nie wiedzieć. Monitor masz podpięty pod VGA #1? - Wifi śmiga, bo w #2, #3 GPU i pewnie też działa, a #4 Thunderbolt którego i tak nie widać nigdy w profilu systemu. Sprawdź np używając karty wifi czy wszystkie sloty Ci działają.

 

org.hwsensors.HWMonitorHelper - nie mam pojęcia - był w katalogu po kompilacji, więc zostawiłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli mogą Ci nie działać i nawet nie wiesz...

 

U mnie na WS X299 Pro wyświetlają się jako urządzenia PCI, ale sloty #4 i 5 NIE działają mimo tego. Np. karta FireWire włożona w slot #2 lub #3 działa i w profilu systemu pokazują się porty FireWire, ale jak włożona będzie w #4 lub #5 już nie. Wczoraj spędziłem parę godzin i niestety lipa... miałem w sumie 5 kart rozszerzeń z VGA, na raz dało radę odpalić maks 3 w slotach #1, #2, #3.

 

Dlaczego podejrzewam, że możesz nie wiedzieć. Monitor masz podpięty pod VGA #1? - Wifi śmiga, bo w #2, #3 GPU i pewnie też działa, a #4 Thunderbolt którego i tak nie widać nigdy w profilu systemu. Sprawdź np używając karty wifi czy wszystkie sloty Ci działają.

 

org.hwsensors.HWMonitorHelper - nie mam pojęcia - był w katalogu po kompilacji, więc zostawiłem.

Nie sprawdzałem tylko tych slotów które są przykryte grafikami. Ale one i tak praktycznie nie mogą być wykorzystane. Raczej ten problem u mnie nie jest obcny. Na początku pare razy zmineniałem konfiguracje kart i za każdym razem wszystko działało. TB działa też bo mam podpięty do niego zewnętrzny dysk. 

Cały czas mnie męczy tylko jeden problem, mianowicie usypianie z podpiętą kartą thunderbolt. Za pierwszym razem usypia się normalnie a za następnymi czasami zaśnie (po 2, 3 minutach czekania) a czasm się zrestartuje. Bez karty Thunderbolt wszystko dziła jak powinno. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jest szansa, że problem niedziałających slotów to kwestia BIOS i nowsze wersje moooże rozwiążą problem. Niestety wersje WS dostają aktualizacje BIOS z czasami nawet kilkumiesięcznym opóźnieniem względem płyt "mainstream" a np seria ROG w ogóle dostaje bardzo często.

 

TB - niestety taki urok z tego co czytałem. A po sleep w ogóle działają Ci urządzenia? A patrzyłeś w tabele DSDT i gałęzie urządzeń PCI w których na iMacu Pro siedzie kontroler thunderbolt? Może są w iMac Pro jakieś metody DSM, etc...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jest szansa, że problem niedziałających slotów to kwestia BIOS i nowsze wersje moooże rozwiążą problem. Niestety wersje WS dostają aktualizacje BIOS z czasami nawet kilkumiesięcznym opóźnieniem względem płyt "mainstream" a np seria ROG w ogóle dostaje bardzo często.

 

TB - niestety taki urok z tego co czytałem. A po sleep w ogóle działają Ci urządzenia? A patrzyłeś w tabele DSDT i gałęzie urządzeń PCI w których na iMacu Pro siedzie kontroler thunderbolt? Może są w iMac Pro jakieś metody DSM, etc...

Ogólnie nie jest to i tak dla mnie problemem bo nigdy nie usypiam kompa, ale bardziej dla zasady, że wszystko działa. Nie działający Hot-Plug w TB jest globalnym problemem w hackintoshach i niestety jeszcze nie udało się rozkminić przyczyny. Tak więc po odmontowaniu przed snem urządzenie po przebudzeniu nie wraca. W ogrinalnym iMacuPro TB jest w tablicy ssdt. Przeglądałem i porównywałem metody ale często one nawiązują w wpisach do jakiś urządzeń charakterystycznych dla iMaca a nie istniejących w hacku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.