Jump to content
314TeR

Idealny hackintosh o specyfikacji iMac Pro na ASUS WS X299 Pro

Recommended Posts

Jeśli komp działa bez TSCAdjustReset - to jest on zbędny.

Musisz jeszcze sprawdzić czy komp idzie w sleep i wstaje poprawnie bez KP. Jak masz rozjazd na TSC to po wybudzeniu często dostajesz po twarzy KP związanym z nim.

Jeśli SATA_Legacy.kext nie działa w 10.14, to widać trzeba go poprawić i/lub zrobić na podstawie właściwego kexa z 10.14. Ja niestety przez wojenkę nvidia - apple nie mam 10.14 nigdzie zainstalowanego.

<key>CPU</key>
<dict>
  <key>Type</key>
  <string>0x0601</string>
</dict>

Ten wpis jest właściwy do udawania iMac Pro - osobiście testowałem na 8C, 10C i 12C. Na 8C i 10C poprawia wpis, ale na 12C już nie. Może to jest jakoś powiązane z tym, że Apple nie używa w iMac Pro ani 6C ani 12C. Tak czy siak to TYLKO kosmetyka.

Ważniejsze jest czemu NIE działa poprawnie USB na nowszych BIOSach, oraz czy 0702 będzie działał stabilnie i poprawnie bez TSCAdjustReset oraz z wyłączonym CFG Lock. Jak tak to bym się jakoś specjalnie nie martwił nowszymi wersjami BIOS, ważne aby 0702 działała stabilnie.

Ma jeszcze jedną prośbę, jak miałbyś czas, i jak masz jakąkolwiek kartę PCI-E to byś sprawdził czy sloty PCI-E #4 i #5 (dwa najniższe) działają w macOS. Pod 10.13.6 i na biosach 0502 i 0602 niestety karty wetknięte w te porty NIE działały poprawnie, mimo że się zgłaszały np w lspci.

Krótkie raporty z najnowszych doświadczeń.

Bios 0702 z MSR OFF

Clover oparty na paczce KGP, link wrzucałem wyżej - na ten moment tam jest minimum ustawień/wszystkie poprawki do SSDT i patche są wyłączone (oprócz USB)

Kexty: FakeSMC, USBInjectAll

Reszta działa OOTB

- Komp działa bez TSCAdjustReset i nie zauważyłem na razie żadnych anomalii. (Z tym kextem CPU pracuje non-stop na 100%) 

- Sleep - komputer usypia ładnie, ale natychmiast się budzi, żadnego KP, ale pluje portami USB tak jak pisał 314TeR

- PCIe - sprawdziłem porty 3,4,5 z kartą WiFi; w porcie 3 - karta działa, ale nie jest pokazywana w Informacje o Systemie/PCI, jest w zakładce WiFi; w porcie 4 - karta nie działa, nie ma jej w PCI i w WiFi; w porcie 5 - karta działa, jest w PCI i w WiFi; także tu też coś ruszyło, bo w sumie 4 porty działają. Co ciekawe w IOExplorerze widać widać jakby były faktycznie tylko 4 gniazda PCIe

post-1479-0-52498200-1549974765_thumb.png

post-1479-0-10704900-1549974776_thumb.png

post-1479-0-01290400-1549974790_thumb.png

post-1479-0-95765100-1549974823_thumb.png

A dziś coś takiego wyłapałem przypadkiem czytając opis AptioMemoryFix: https://github.com/acidanthera/AptioFixPkg

Above 4G Decoding or similar enabled in BIOS if present.
WARNING: On some motherboards (notably ASUS WS-X299-PRO) this option causes adverse effects, and must be disabled. While no other motherboards with the same issue are known, consider this option to be first to check if you have erratic boot failures. 

Faktycznie jest o tym mowa w poradniku KGP (żeby wyłączyć tą opcję w biosie, ale bez uzasadnienia)

Trafiłem też na wątek, gdzie jakiś użytkownik skarżył się na problemy związane z niedziałaniem NVRAM. Musiał też wracać do osxaptiofix.

Rozwiązaniem okazało się właśnie wyłączenie tej funkcji.

Dużo nowego i w sumie bardzo pozytywnego info.

Co do wybudzania z sleep, w zarządzaniu energia odznacz Power nap i budzenie z sieci.

Z niedziałaniem portów PCI-E warto by przyjrzeć się DSDT. Może jest coś oczywistego.

W sumie niewiele pozostało do ogarnięcia na tip-top tej platformy. Właściwie jakby ogarnąć USB to byłoby wszystko.

Sleep faktycznie działa prawidłowo po wyłączeniu WOL. Power Nap może być włączone i komp się nie budzi.

Czyli kolejna rzecz działa. :)

Zauważyłem, że u kolegi @AdamiPL w wątku o Vega http://hamac.pl/topic/15602-rx-vega-64-msi-vs-gigabyte-vs-asus/?do=findComment&comment=139013

Wykrywa dekodowanie HEVC w programie VideoProc. U mnie bez zmian.

Tak samo widzę, że teledyski w Apple Music włączają się, ale czarny ekran i czas stoi. Czy muszę jednak użyć Lilu, Shiki, Whatevergreen?

A co do DSDT i SSDT. Co powinienem zrobić, żeby dopracować konfigurację na tip top?

Widzę, że @314TeR masz w swoim configu sporo poprawek SSDT, oraz SSDT.aml w /patched. 

Kurna nie mam czasu, żeby nad tym kompem posiedzieć porządnie.

W przyszłym tygodniu będę miał więcej czasu na dogłębne testowanie.

shikigva=4 i -rad4200

Nie są one potrzebne, pyzatym rad4200 nie istnieje już dawno. To był fallback na starszy sterownik, którego już nie ma w systemie.

heh.. jak się nie śledzi tematu to potem tak wychodzi.. :)