Skocz do zawartości

Wyłączenie SIP w Clover


Rekomendowane odpowiedzi

Kurcze... fascynujące co piszesz. Szukałem i nigdzie nie... widzę. Jedyne co mnie niepokoi to fakt, że w panelu Clovera - w preferencjach - w zakładce zmienne NVRam, w opcji " Zapisz NVRAM na partycji" mam zaznaczone "automatycznie",  a zmiana na "nigdy" skutkuje tym, że po jakimś czasie i  tak zaznaczone jest "automatycznie". Sprawdzałem poleceniem ls, sprawdzałem MacComanderem i nigdzie nie widzę takiego pliku. Niemniej coś jest na rzeczy. System stawiałem na czysto, więc zaszłości z poprzednich edycji macOS raczej nie wchodzą w grę. Na razie dam spokój, bo po grypie zaległości mi się zrobiły w pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawienia SIP masz zapisane w NVRAM.

 

Teraz kwestia czy masz działający NVRAM, czy emulujesz go plikiem na dysku. Jeśli masz natywny zapis, to sprawdź czy dziala, ewentualnie wywal zawartość komendą:

sudo nvram -c

Upewnij się też, że masz wyłączony/skasowany sterownik: EmuVariableUefi oraz skrypty startowe clovera z /etc/rc.d*.

 

Dlaczego wspomniałem o pliku? Clover bez względu jaki masz zapis do nvram, zawsze sprawdza czy istnieje gdzieś na dyskach zapisany nvram.plist i jeśli jest to wczytuje. Czasami można sobie tak nabruździć jak nie wiem szukając przyczyny problemu, a potem okazuje się śmieć w nvram.plist.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to co mogłem na szybko zrobić to test http://hamac.pl/topic/9672-natywny-zapis-wartości-do-nvram/?hl=nvram. Wszystko działa jak powinno. Zrobiłem też małą podmiankę: po wykonaniu testu odpiąłem dysk z systemem i podłączyłem inny z 10.12, wystartowałem i polecenie nvram -x -p pokazało zapisaną poprzednio wartość. Więc chyba nvram działa jak trzeba?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie trzeba zrobić zapis:

sudo nvram parametr=warosc

 

restart, a potem sprawdzić

sudo nvram -p

 

czy "parametr" z "wartość" jest. 

 

Jak nvram śmiga i masz wywalone skrypty z /etc/rc.d* to reszta już tkwi tylko w konfiguracji config.plist.

 

Clover dodaje wartości domyślne, teraz nie pamiętam jakie one są, ale możesz dodając właściwe wpisy do config.plist je "nadpisać". 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.