Skocz do zawartości

ASUS P5N-E SLI - brak widocznych dysków, problem z instalacją na pendrive


Endriu1987
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Posiadam taką konfigurację:

 

ASUS P5N-E SLI (nForce 650i SLI)
Procesor: QuadCore Intel Xeon E5450 (procesor pod 771, płyta 775 - zastosowany MOD)
Karta graficzna: nVIDIA GeForce GTX 750 Ti

RAM: 8 GB (DDR2-800 (400 MHz) DDR2 SDRAM
Karta sieciowa ethernet: nVIDIA nForce 430i (MCP51)
Wi-Fi: brak
Kontroler audio: nVIDIA HDMI/DP @ nVIDIA GM107 - High Definition Audio Controller

 

Mam problemy ogólnie takie, że moja płyta w BIOSie nie posiada opcji włączenia AHCI i być może to jest problemem braku widoczności dysków przy instalacji.

Instalkę mam z sąsiedniego forum: https://hackintosh-polska.pl/guides/(jeśli nie wolno tutaj tego napisać, bardzo proszę o usunięciu linku bez usuwania tematu - to mój pierwszy post tutaj).

Normalnie podczas instalacji nie widzę dysków, mam tylko dwa widoczne pendrive (8GB z instalką orz 32GB pusty).

Jak iż nie widzę HDD ani SSD, to postanowiłem zainstalować na próbę system na 32GB i film przedstawia jak to wygląda.

Ogólnie instalacja idzie dobrze (film pocięty w celu zmniejszenia czasu trwania) i gdy komputer po pierwszej instalacji ma się zrestartować, to restartuje się tylko do momentu końcowego na filmie i na tym koniec, nic więcej się nie wydarzy.

 

post-11130-0-25964700-1518271326_thumb.jpg

 

post-11130-0-76921100-1518271332_thumb.jpg

 

post-11130-0-79470500-1518271341_thumb.jpg

 

post-11130-0-78646000-1518271350_thumb.jpg

 

Bardzo proszę o porady jak ukazać dyski podczas instalacji lub chociaż jak rozwiązać problem z instalacją na pendrive ;)

 

Film: https://drive.google.com/file/d/14bi58LMw0C8jShyIfRYm4fsTvKmm8LiY/view?usp=sharing

 

Posiadam High Sierre na VMware więc nie będzie problemów z testowaniem kextów przez Was poleconych lub konfiguracji czegokolwiek, mam też Clover Configuratora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kwestii widoczności dysków, z uwagi na chipset, najprawdopodobniej potrzebujesz kexta AppleNForceATA.

 

Tak właśnie o nim czytam, ale nie jestem pewien gdzie mam go wrzucić.

Partycja EFI dysku instalacyjnego jest pusta.

Możesz mi podrzucić jakiś namiar na ten plik oraz gdzie mam go wrzucić bezpośrednio na dysk instalacyjny?

Pobierałem różne kexty tej nazwy i jedne miały jeden pliczek, ale już inne były w folderze z różnymi innymi i nie wiem przez to w jaki sposób to odpowiedni wrzucić, aby sprawdzić działanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz mieć poprawnie przygotowany klucz z bootloaderem: http://hamac.pl/topic/11716-unibootx-clover-oficjalny-uniwersalny-bootloader-hamacpl/

 

Wtedy kext ląduje w /EFI/CLOVER/OEM/<nazwa_płyty>/kexts/10.13 wspomnianego.

 

Oczywiście nie powinieneś korzystać z jakichkolwiek dystrybucji, tylko czystego systemu z App Store, odtworzonego na klucz wedle instrukcji z forum.

 

Dla jasności:

Jeden klucz na bootloader, drugi na instalator.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kwestii widoczności dysków, z uwagi na chipset, najprawdopodobniej potrzebujesz kexta AppleNForceATA.

 

Ten kext załatwił sprawę, teraz pozostaje sprawa końcowa.

System się instaluje pierwszym etapem i gdy dojdzie do końca, to ma nastąpić restart i zawiesza mi się w momencie ze zdjęcia.

Przekopuję Google, ale jakoś nie widzę takich fraz u innych i nie wiem co robić.

Co sądzicie?

 

post-11130-0-23897200-1518343368_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest nieźle - zwyczajnie Twoja płyta cierpi na problem z restartem. Może później pomoże jakaś poprawka do DSDT.

 

Jak finalnie "zatrzyma się" na napisach końcowych i powisi parę minut, to "popchnij" go resetem. Potem w cloverze powinna pojawić się opcja kontynuacji instalacji z dysku na którym instalowałeś. Wybierz ją i kontynuuj instalację - będzie to drugi etap.

 

AHA jeszcze jedno - jak formatujesz dysk w Disk Utility, to z menu górnego wybierz sobie pokazywanie wszystkich woluminów i jeśli ponawiasz instalację to polecam "wyczyścić" cały dysk, a nie tylko partycję. Wtedy będziesz miał pewność, że nic nie zostało po poprzedniej instalacji.

 

Jak już zainstalujesz system, to zainteresuj się podstawowymi poprawkami do DSDT: http://hamac.pl/topic/1408-cz%C4%99%C5%9B%C4%87-2-podstawowe-modyfikacje-dsdt/

 

Reszta wyjdzie w praniu. Sprzęt nie jest zbyt kompatybilny, ale może uda Ci się jakoś "przepchnąć" macOS na tej maszynie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc tak, dysk czyszczę po każdej próbie tak jak napisałeś powyżej, cały dysk ;)

Co do tego restartu, to już tak robiłem, ale już trochę temu i oczywiście spróbuję ponownie, gdyż od tamtego momentu trochę polepszyłem.

Nie wiem tylko czy między tym zatrzymanym błędem a dalszą częścią instalacji niczego nie ma i poprzez restart czegoś nie pominę.\

Mój problem to właśnie albo ustawienia USB, albo coś z DSDT lub SSDT, zobacz: https://www.tonymacx86.com/threads/solved-installation-stuck-at-appleusbhostresources-and-then-kernel-panic.220436/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem Ci wyżej, że takie popchnięcie już próbowałem zrobić.

Wówczas wyglądało to tak:

Miałem ten pierwszy pasek (4min), następnie restart z tym błędem i zawieszenie się.

Robiłem wówczas restart i uruchamiałem instalację ponownie, drugi etap odliczał około 16 min i przy 14 minucie następowało zapętlenie, tak sobie skakało z 14 na 13 minut do końca i tak cały czas, pasek nie szedł dalej.

Napisałem Ci również, że od tego podejścia ulepszyłem trochę instalację i dziś spróbowałem ponownie.

Wyglądało to tak:

Instalacja pierwszego etapu (4min) i restart z zawieszeniem jak na filmie, wówczas zresetowałem komputer przyciskiem.

Odpaliłem ponownie instalację i ruszył drugi etap (16min) i po chwili znów wywaliło ten końcowy kod z filmu (pewnie miał nastąpić samoczynny restart jak się domyślam), znów zresetowałem go przyciskiem.

Odpaliłem znów instalację i tym razem poszło już do końca bez żadnych restartów.

Winę ponosi coś z restartowaniem, ponieważ zauważyłem pewną rzecz.

Chciałem przestawić język w systemie i aby zatwierdzić zmiany musiałem zrestartować system, więc go zrestartowałem i system zatrzymał się znów w tym miejscu z filmu i tak sobie stał, aż go zrestartowałem przyciskiem.

Dodam, że wyłącznie poszło normalnie i system wyłączył komputer.

Masz jakiś pomysł na to, w jaki sposób do tego podejść? :D

 

post-11130-0-46228700-1518541541_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję zainstalowania.

 

Teraz nie popsuj. Zrób sobie testowy, dodatkowy klucz z cloverem i na nim eksperymentuj, bo jak system nie wstanie, to zwyczajnie wrócisz do działającego klucza.

 

Restart - to na 90% kwestia poprawy DSDT. Pewnie jakbyś poszukał w staaarych wątkach z lat 2008-2010 to znajdziesz rozwiązanie. Wpierw Odpal VGA, potem lan, zrób podstawowe poprawki, one są konieczne i jak już będziesz miał sensownie działający system bez tylko restartu, to możesz się nim zająć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz na myśli tabelki "Patches" w DSDT czy Fixes, a może jeszcze coś innego odnośnie DSDT?

Chciałbym zacząć od ogarnięcia właśnie tego problemu.

Interfejs audio wykryty od razu bez sterów, karta Wi-Fi zainstalowana przy pomocy oficjalnych sterów TP-Linka, GTX 750 Ti śmiga zaś na najnowszych Web Driverach ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

314TeR mam pytanie.

Co według Ciebie powinienem zrobić, aby naprawić restart?

Sytuacja wygląda w ten sposób, że wziąłem właśnie spróbowałem odpalić instalację systemu przy pomocy pustego configa, tj. zrobiłem nowy config i wybrałem jedynie opcje ze screena, wszystko inne jest puste.

 

post-11130-0-60844500-1518703696_thumb.jpg

 

Nie wiem jak to ugryźć, gdy gdybym miał coś źle zaznaczone, to może by się tak działo, ale ja mam prawie pusty config :D

 

Uważasz, że winy należy szukać w ustawieniach tej zakładki?

 

post-11130-0-04151000-1518703853_thumb.jpg

 

Używam "NullCPUPowerManagement" kexta i to może on jest winny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.