Jump to content
Sign in to follow this  
pablo1975

Pamięć do Mac Pro 1.1

Recommended Posts

Witam potrzebuję rozbudować pamięć w Mac Pro 1.1 wg tej specyfikacji:

• 667 MHz, FB-DIMMs
  • 72-bit wide, 240-pin modules
  • 36 devices maximum per DIMM
  • Error-correcting code (ECC)

maksymalna wielkość kości to 4GB. Może ktoś ma na zbyciu takie sprawdzone cudeńka. Pozd. P

To już kwestia indywidualna - wydajność:

Wyjściowo to był MacPro1,1 z 2 x Xeonami 2-rdzeniowymi: http://browser.geekbench.com/geekbench3/8403850

Zmodernizowany do modelu MacPro2,1 - CPU zmienione na Xeony czterordzeniowe X5365 @ 3.00 GHz: http://browser.geekbench.com/geekbench3/8403950

Dołożone trochę ramu, zwykły dysk SSD, zmieniona VGA na kompatybilną radeon 7770 - jest bootscreen. Wydajność wielowątkowa podskoczyła 5557 na 11727 - przyśpieszenie spore, a koszt relatywnie był niewielki. Finalnie wyszła stabilna maszyna do codziennego użytkowania.

Niestety trzeba mieć świadomość dwóch tematów:

1. Oficjalnie maksymalny macOS to 10.7.5 - po łatwym modzie 10.11.6

2. Apple po wydaniu następcy High Sierry przestanie aktualizować 10.11 i zostaniemy bez łatek bezpieczeństwa.

Prawdę powiedziawszy, długo nie da się już go używać. Maks do jesieni, a potem tylko śmietnik.

Wczale nie musza miec 5300F. To zwykle oznaczenie 5300 jest pochodną zegara z jakim pracuje pamięć - tu chodzi o 667. Literka F - hgw, może fb-dimm...

Do MacPro1,1 2,1 i 3,1 pasują każde pamięci DDR2 FBDIMM 667 i nie ma w nich niczego „magicznego”. Nie ma co się faksował i sugerować, bo każdy producent inaczej oznaczał.

Dzwoniłem w tej sprawie do sprzedawcy kości do serwerów, stacji roboczych i b. sympatyczny Pan powiedział, że DIMM 2 miały różne "wersje" i że było dość spore zamieszanie z DIMM 2, w związku z tym kości które chciałem kupić u niego nie będą pasowały. I dlatego odesłał mnie do konkurencji z Allegro. Czytałem też na amerykańskim forum, że te kości muszą mieć odpowiednie radiatory. Bo się dość sporo grzeją w Macach Pro - co powoduje sypanie błędami ECC.

Tyle się dowiedziałem :) i takie kupiłem - faktycznie w b. promocyjnej cenie.