Skocz do zawartości

Problem "globalny" z rx580 i eksportem h264 w FCPX


olej7777
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Zakładam tutaj wątek licząc na większą ilość osób które potwierdzą istnienie tego problemu.

Konfiguracja ze stopki, iMac 18,3, MacOS Sierra 10.12.6, FCPX 10.4, Compressor 4.4 eksport filmu z profilem comressora do h264 (16Mb/s) odpalone obie grafiki integra i rx580 (chociaz sprawdzane takze na samym radeonie)

Film długość ok 2:15 eksport do h264

MacbookPro 15 TouchBar Radeon 450 - 45min
Hacintosh i8-7800K @4,7GHz i radeon rx580 - 2:15 min...

Obiciążenie grafiki w sytuacji powyżej (sprawdzone istatpro) MacbookPro prawie na maksa, rx580 10%...

Test BruceX macbook powyżej 30s, rx580 14s, stosowanie stabilizacji tez znacznie szybciej na rx580.

Czy problem jest także widoczny u Was? Wydaje mi się że skoro MacbookPro ma wsparcie dla RadeonaPro 450 przy eksporcie to także hacintosh je powinien mieć (ale słyszałem opinie że grafika przy eksporcie nie jest wspierana).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to się tu przenoszę. Jeśli masz Compressor to sprawdź jak pójdzie kodowanie projektu po wysłaniu timeline do Compressor. Właśnie to robię na tym samym projekcie i obciążenie rx580 jest na w miarę stałym poziomie ok 50% - czasem strzeli w górę, ale generalnie cały czas jedzie powyżej 50%. W samym Finalu - jak wiesz - działa punktowo. Procesor cały czas idzie na maxa. I karta intela też się ruszyła.

post-743-0-93356300-1518870215_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale robisz eksport do prores czy do h264? I ostatecznie na jakim systemie pracujesz i fcpx? Oraz ile ten eksport u Ciebie trwa? Mi na hacu plik z a7s2 trwa mnie wiecej tyle ile trwa plik goly czyli 1:1 natomiast na macbookPro 15 touch bar z i7 i radeon pro 450 trwa on prawie 3x krócej. Bardzo zależy mi na rozwiązaniu tego problemu bo to wydaje się aż nieprawdopodobne. Cały czas mówie o testach do h264

Wyniki obciążenia z istat macbook pro
whitedreamstudio.pl/photo/macbook.png

Wyniki obciążenia z istat na hacintoshu (ten pik pod 80% to zapętlony test bruceX, dalej jest eksport golego pliku i obciążenie stałe na poziomie 10% :/)
whitedreamstudio.pl/photo/hac.png


Chętnie zobaczyłbym testy kogoś kto posiada np iMac z Radeonem Pro 570, albo osób kożystających z GeForce, a także innych kart AMD. Oraz poprostu gołe informacje ile Wam tra eksport do h264 przy danej dlugosci klipu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

export zrobiłem do 1080p h264 (  domyślny preset z Compressora z sekcji Video Sharing Service preset: HD 1080 ) System HighSierra10.13.3 FCPX 10.4, film o długości 1godz35minut, czas renderu w Compressor 1godz10minut. Dużo plików multicam z Panasonic AC90 i lumixa G7. Polonez robiony z czterech kamer,  dodatkowo HMC151 i Canon C100. Wszystko filmowane w 50i, więc dochodzi konwersja na 25p - sporo gmerania przy kolorach, aby to jakoś połączyć. Końcówka filmu jest w zasadzie bez dotykania czegokolwiek w plikach ( bez korekcji koloru fx_ów itp) i w tym momencie radeon nic nie liczył, podobnie jak i intel. Na obrazku masz mniej więcej cały okres kodowania, końcówka już bez udziału radka. O testy z iMaca, będzie trudno na naszym forum ;)

post-743-0-01965800-1518874583_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, wciąż rozmawiacie o różnych projektach, różnych efektach itp itd.

 

Powinniście usystematyzować temat. Czy możecie sobie przygotować wspólny clip - np 1 minutę obrazka zza okna i się nim wymienić? Potem testować tylko eksport? Bo jak nakładacie efekty na materiał, to Wasze porównania nigdy nie będą miarodajne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja testuję na jednym projekcie, kolega na innym, ale efekty mamy podobne. To co FCPX potrafi liczyć jedynie CPU, przy eksporcie Compressorem jest już liczone z 50% wsparciem grafiki. Wersja 10.4 jest pierwszą/bazową wersją nowego Finala. Istnieje możliwość, że program w tej wersji, jest ( jak i pierwsze wersje systemów Apple) ... niedopracowany w 100% - żeby być delikatnym w ocenie. W przykładzie który podlinkowałem, wygląda jakby i macbook miał problem z użyciem eGPU do kodowania materiału. Teraz czy nasze iMaki z odpalonymi Intelami i dodatkowo Radeonami nie interpretują tego RX jako eGPU, czy też jakielkolwiek innej formy zewnętrznej/dodatkowej karty grafiki? Przeczyło by temu podobne zachowanie FCPX pomimo wyłączenia intela, a także test zrobiony jako MacPro - gdzie obciążenie RX jest takie samo jak na iMac. Może więc jest gdzieś błąd w samym programie? A może kexty które pakujemy, aby wszystko było cacy powodują te cuda ( Lilu WeG Shiki) ? Podsumowując, pracuje mi się dobrze, ale to nie znaczy, że nie mogłoby być lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli u Ciebie bez zadnych efektow radeon tez nic nie robi? Jezeli masz mozliwosc daj jeden goly klio ktory puszcze u siebie na hacu macbooku a Ty u siebie porownamy efekty. Moje testowe pliki sa bez zadnych efektow, gole do testow 1080p/50p. Jezeli nie masz takiego pliku to ja cos wrzuce jak wroce i udostepnie. Wiecej osob wykona miarodajne testy.

 

Macbook poprostu eksportuje te gole pliki ekspresowo co mnie mega zaskoczylo i jakos nie moge sie z tym pogodzic ;)

 

Takze zaczynam podejzewac kexty ktore daja sleepa itd. Wykluczylem z370 bo Ty masz starsza plyte i problemu brak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiec tak załączam jakiś plik na szybko, teoretycznie dwa testy jeden goly tylko sharpen, drugi ma stabilizacje jakies przejscia proste napis i fragment krotki bruceX. Nie ma to wypływu jednak u mnie na szybkość eksportu na hacu, na macu mala jest.

plik library testowy 20s materiału 1080p/50p z a7s2 (lub a6300)
whitedreamstudio.pl/photo/test.zip

Hacintosh ze stopki (prores/h264) FCPX 10.4, MacOS Sierra 10.2.6
test 1 12s/32s
test 2 12s/32s

BruceX 14s

Macbook pro 15 TouchBar i7 RadeonPro 450 FCPX 10.4, MacOS HighSierra 10.3.3
test 1 11s/11s
test 2 14s/14s

BruceX 34s

What????

Fajnie gdyby ktoś wykonał też te testy na innych configach (Vega, 7870, GTX980, GTX1080 itp) ;)

Edit
Wstyd mi powiem szczerze. Dokształciłem się troche na tonymacx86 i wychodzi na to że kluczem jest tu Intel QSV który musi być przy eksporcie do h264 z FCPX... na macbooku działa na hacu nie teraz poszukiwania jak to ugryźć. Robiłem według tutoriala oswaldiniego i podesłanego przez niego linka do hacintoshera natomiast nie mam hardware encoding aktywnego (sprawdziłem MacX Video Converter bo nie wiedzialem jak odpalic to info z poziomu maca...)

Czy ktoś miły byłby w stanie podpowiedzieć mi co mam nie tak? 

http://whitedreamstudio.pl/photo/CLOVER.zip


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwny czas masz w BruceX, a przeciez to ta sama grafika. Ja walcze z uruchomieniem Intel QSV, tutek oswaldiniego i hacintoshera a HardwareEncoding No :(

 

Masz właczony background render? U mnie jest stale wyłączony, więc nie ma opcji korzystania z prerenderów podczas finalnego renderingu. Zapisujesz render na HDD czy SSD? mój leci na RAID0 z dwóch WD Blue 1TB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Background render wyłączony, quicksync działa, zapis wyłącznie na SSD.

 

rMBP15 mid 2017 (i7/16/Radeon Pro 560/SSD 2 TB):

Test1: 11s/11s

Test2: 11s/12s

BruceX 5k prores: 13s

BruceX 5k h264: 15s

 

Asus Z370-F Gaming (i7 8700k/64/2x RX580/2x Samsung 960 Pro 1 TB NVMe + 6x Samsung 850 Pro 2 TB):

Test1: 9s/10s

Test2: 9s/9s

BruceX 5k prores: 14s

BruceX 5k h264: 15s

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmieniłem kartę grafiki, zamiast 580 włożyłem R9 270X 2GB:

R9270X widziana jako: R9370X:

 

BruceX prores 40 sek

BruceX h264 46 sek

 

Test1:

10sek/10sek

Test2:

11sek/11sek

Zmiana jaka zaszła w configu jest taka, że macx-video-converter-pro widzi teraz kartę suportowaną AMD. Dotychczas przy RX580 wskazywał Intel HD4600.

Przy kodowaniu do h264 z timeline obciążenie AMD skacze ale jest w okolicy 40%

Ale za to jak wróciłem do studniówki, to karta zachowuje się tak samo jak RX. Tam gdzie jakiś FX to pracuje, a tam gdzie zwykła koloryzacja leży na ok 5%. Przy kodowaniu przez Compressor obciążenie karty jest w miarę stałe na poziomie 70%

post-743-0-57436700-1518966137_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak background render jest wyłączony na stałe, świeża boblioteka i import projektu. Koledze EXTRAX też ciekawe wychodzą wyniki w BruceX, radeon pro 560 wydajnością dorównuje 2x rx580... chyba tu już coś innego się nie wyrabia. Ja nie mam już siły tyle configów przerobiłem, hacintosher miał tą samą płytę testowałem jego clovera plus jego tutorial jak włączyć kodowanie i nic... w bios wchodziłem też tyle razy że nie ma opcji żebym się pomylił. Dotarłem do ściany i jak ktoś mi nie pomoże to nie dam rady...

 

mój ostatni clover
whitedreamstudio.pl/photo/CLOVER3.zip

 

Dotarłem do odpalenia intela, teoretycznie takze dziala hardware encoding ale ... sypie mi bledami bez -rad4200, z wywala mnie odrazu, a na ig platform z koncowka 3 zamiast zero nie mam hardware encoding :/

 

Zainstalowalem High Sierre 10.3.3. Po ustawieniu wszystkiego jak mi sie wydaje z tutka system wstaje, mam hardware encoding na yes ale przy eksporcie do h264 wywala mi failed export. Jakies pomysly?

 

Testuje obecnie obejscie tego przez uzycie compressora do eksportu. Niestety przy shikigva=4 lub =12 łapę system freezy a przy shikigva=13 system eksportuje jedynie krotkie pliki. Gdy wrzuce większy plik np film dlugosci 1 godz po ok 4 min uzycie grafiki spada do niskiego poziomu, procesor takze nie pracuje a eksport sie nie posowa do przodu :(

 

Przeszukałem pół internetu i dotarłem do wątku na tonyosx86 z platformą z370 co prawda innego producenta.

 

Takie o to argumenty stosuje
-lilubetaall,-igfxbeta,-alcbeta,-ngfxbeta,shikigva=5,-rad4200

 

Test na teledysku 4:30 wykazał prędkość eksportu przez compressor 45s czyli 6x szybciej niż dlugosc klipu. Pracował zarówno procesor, intel gpu jak i rx580.

 

Niestety system nie jest stabilny i sie wykrzacza :/

 

https://www.tonymacx86.com/threads/pastrychefs-strix-z370-g-build-w-i7-8700k-gtx-1080.239969/

 

Dotarłem do etapu w którym hac prawie działa... prawie bo export nie powoduje wywalenia systemu, jednak system sam sie wywala od tak po jakims czasie, wywala mi najpierw chrome pozniej cos pozniej findera i nic nie da sie zrobic, myszka działa. Jakieś sugestie co dalej? Eksport idzie naprawdę w mega tempie ale troche drogi jeszcze zeby to działało.

 

Za wcześnie aby się cieszyć ale... system działa ponad godzine w tym czasie dałem radę wyeksportować pełen film w 1080p/50p trwający ok 73 min, czas renderingu 27min zdecydowanie zadowalający dla mnie :)

 

Jestem zdeterminowany do tego konfigu ale... Zmieniam darkwake z 1 na 8 zalecanego dla ASRock i tracę audio po DP, wracam do darkwake 1 audio dalej brak... Wstrzyknolem wiec hdmi audio kext ale dziwnie sie to wszystko zachowuje.

 

Problemów ciąg dalszy tzn po uspieniu nie moge wybudzic komputera klikiem myszki, musze to robic wlacznikiem i do tego trwa to bardzo dlugo.

 

Jakies sugestie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie z coraz lepszymi wieściami :P

Obecnie borykam się już chyba tylko z wybudzaniem po sleep, tzn mac sie budzi wyswietla czarny obraz info o braku obrazu monitor sie wylacza i zaraz znowu zalacza juz z obrazem. Gdzie szukać problemu? Rendering bezproblemowo działa bez żadnych parametrów shikigva (brak go w arg)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie z coraz lepszymi wieściami :P

 

Obecnie borykam się już chyba tylko z wybudzaniem po sleep, tzn mac sie budzi wyswietla czarny obraz info o braku obrazu monitor sie wylacza i zaraz znowu zalacza juz z obrazem. Gdzie szukać problemu? Rendering bezproblemowo działa bez żadnych parametrów shikigva (brak go w arg)

Witam. Doszedłeś juz do ładu z rx-em, działa stabilnie. Jak z exportem bez fxów radeon czy procesor robi robotę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Jestem w trakcie ciągłych testów jednak obecnie wygląda na to że jestem już na finiszu. Jest stabilnie (podzespoly stock), jutro bede robił testy na OC. Eksport filmu testowego bez fx, jedynie przejścia plus jakies napisy i czołówka zakończył się przed chwilą sukcesem (w trakcie kozystalem z kompa ogladalem telewizjada przez dmplayer itd) film 1080p/50p  h264 o długości 72min, eksport zakończyłem z czasem 29min. Pracuje wszystko czyli procesor, intel gpu i rx580 jednak wszystkie na ok 50% - sprawdzę jak to wygląda na macbooku jutro. Sam radeon rx580 pracujacy rzekomo na 90% robi to dwa razy dłużej (jeden z configów testowych). Filmik 1080p/25p długości 4:20 eksportuje w czasie ok 50s (intel stock, rx580 tez stock, ram 2400, w planach oc wszystkiego). 

Na chwile obecną jestem zadowolony z configu i jego wydajności :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Takie o to argumenty stosuje

-lilubetaall,-igfxbeta,-alcbeta,-ngfxbeta,shikigva=5,-rad4200

 

 

Moje uwagi:

-lilubetaall,-igfxbeta,-alcbeta,-ngfxbeta do kosza. Wpisy tylko dla nie wspieranych systemów.

shikivga=5 - dla AMD powinno być 4, jeśli masz 5 oznacza, że używasz "1" + "4" gdzie "1" jest zbędne bo to opcja dla osób, które używają kart Nvidii: https://github.com/vit9696/Shiki/blob/master/Shiki/kern_start.cpp#L18

-rad4200 - może zostać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Obecnie nastąpiły spore zmiany w config, nie używam już ani shiki ani rad4200. Komp jest od 12h stabilny, wsparcie dla grafik jest, przy eksporcie działa procesor, intelgpu i rx580 (przy samym rx580 eksport był 2x dłuższy). Częstotliwość intela jest zmienna 0-1200MHz. Sleep działa w pełni nie ba problemów z budzeniem. Procesor po OC na 4,7GHz z AVX ON, CPU Cache 4,5 GHz, Balistix Sport po malym oc na 2666 (wiecej nie ciagnie bez miany timingow, tu dalem troche ciala z wyborem ramu), NMVe w raid 0 HFS+ - kopiowanie carbon copy cloner. Niebawem testy stabilnosci rx580 na windowsie i edycja biosu aby dać sztywne wartości oc. Całkowicie przerzuciłem już system na ten config z raid i będę go testował.

Będę dawał znać jak się temat rozwija.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie caly dzien testow i komp dziala jednak mam pewne obawy co do wykorzystania radeona w FCPX 10.4 i compressor 4.4 badz moj config jest jeszcze do dopracowania.

 

Eksportujac film 1080/25p praktycznie goly klip 4:20

 

1) sam radeon obciazenie ponad 80% czas 1:25

2) cpu i oba gpu obciazenie ok 50% czas 45s

3) sam cpu obciazenie ponad 90% czas 5min

4) macbook 15 touchbar i7 z radeon pro 450 czas 1:05 obciazenie odobnie jak na hacu.

 

Skok jak widac jest spory jednak dlaczego radek i reszta obciazone sa w 50%? Na macbooku to samo, i nie jest to blad istat bo slychac po wiatrakach, jest bardzo cicho.

 

Podzespoly haca sa jednak tak srednio 2x mocniejsze a czas tylko 1.5x lepszy. Wydaje mi sie ze nie bede szukal dziury w caly a poczekam na update finala i compressora...

 

Zrobilem jeszcze flash radeona na wyzsze zegary ale nawet 1s to nie dalo, tak wiec karta nie jest w pelni obciazona. Przy reflashu wysypal mi sie eprom ale juz zyje - przydal sie intel uhd :P (flash karty jest raktycznie w 99.99% bezpieczny gdyby ktos sie bal, po wysypaniu majac integre do uratowani

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eksportuje z timeline, ze stabilnością nie było problemu film kompletny clipy z a7s2 i a 6300 bitrate 60 Mb/s 1080p/50p o długości filmu 73 min wyeksportował w pełni poprawnie w czasie 24min. Jeżeli uznajecie że te czasu są ok to nie będę dalej kombinował.

Bardzo mnie kusi podmienienie romu w moim Gigabythe rx580 gaming 8gb na ten z saphire rx580 pulse 8gb... Robiłem jednak już oc tej mojej i poprawy nie było. Jak dostane info że na 99,99% nie da się uwalić innym romem karty i ewentualnie przy problemach bez problemu wroce do ori romu to zrobie flash, wyjscia wygladaja identycznie (wczoraj tez przeszedłem nieudany flash, czarny ekran ale bez problemu odpalilem kompa na intelu i przeflashowalem z cmd).

I chętnie bym usłyszał co da mi ten rom, bo ponoć jest karta rozpoznawana i działa w płeni poprawnie bez whatever green itp ale chciałbym to potwierdzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.