Skocz do zawartości

MacBook Air + dock = 2 dodatkowe monitory?


ReineSS
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Nigdzie nie mogę znaleźć jednoznacznej odpowiedzi czy macbook air obsłuży dwa monitory full hd podłączone przez dock.

 

MacBook Air MQD32ZE

 

i-tec Thunderbolt 2 

 

podłączenie docka do MacBook Air za pomocą kabla thunderbolt 2

 

jeden monitor przez HDMI - HDMI

drugi monitor przez TB->HDMI-HDMI

 

Zalezy mi na wyświetlaniu obrazu na dwóch monitorach i zamknięciu macbooka

 

 

Czy ktoś widział, testował lub jest pewny że to zadziała?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wydaje mi się, żeby to działało. W przypadku docka od Belkina i rMBP, gdy podepniesz monitor do jednego z tych portów, drugi staje się nieaktywny. Pozostaje korzystanie np. z Thunderbolt Display i zrobienie tzw. daisy-chain, albo jakiś drugi dock (np. na USB).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam co prawda MacBooka tylko działam na laptopach z osx'em.

 

MacBook nie obsługuje Daisy Chanel na pewno (na karcie Intela, bo na któryś dedykach bodajże AMD działa). Bez problemu na pewno można używać maca z trzema wyjściami monitorowymi (miałem Lenovo X230 i działały dwa wyjścia wideo w stacji dokującej + wyjście na matrycę laptopa, można było zamknąć laptopa a obraz wyświetlał się; w Dell E7440 również działały dwa monitory z DP i HDMI oraz 3 wbudowany, też można było zamknąć klapę; na obecnym Dellu M3800 też tak działa, ale używam do niej stacji dokującej na USB3.0 DisplayLink i tu jest też tak że mam tam dwa monitory podpięte, podpinam stację kablem usb do laptopa i mogę go zamknąć, on działa a obraz jest wyświetlany na zewnętrznych monitorach).

 

Szukając informacji o daisy channel po DP natknąłem się na informację o czym piszesz, podłączasz do każdego tb monitor i powinieneś mieś aktywne 3 wyjścia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale rozumiem że np MBP mający 2 porty tb umożliwi podłączenie dwóch monitorów, po jednym do jednego tb?

Tak. Opcjonalnie dochodzi możliwość zabawy w daisy-chaining gdy masz TB2 lub TB3 (TB pierwszej generacji nie zawiera DisplayPort 1.2, a jedynie 1.1a, który to daisychainingu oficjalnie nie wspiera). Zostają też zewnętrzne docki/replikatory portów podpinane na USB.

 

MacBook nie obsługuje Daisy Chanel na pewno (na karcie Intela, bo na któryś dedykach bodajże AMD działa).

Bzdura. Ot podpinasz sprzęt pod Thunderbolt Display (lub inny monitor wspierający daisy-chaining - lista kompatybilnych monitorów jest ograniczona - limitacją jest to, że musi być to monitor wspierający tryb MST) i działa. Sprawdzałem na kilku różnych MacBookach, na przykład rMBP15 mid 2015 z samą integrą Intela (Iris Pro 5200) na którym właśnie teraz piszę tę odpowiedź, jest w tej chwili podpięty do dwóch TB Displayów (w tym jeden via daisy-chain) i wszystko działa okej.

 

Bez problemu na pewno można używać maca z trzema wyjściami monitorowymi (miałem Lenovo X230 i działały dwa wyjścia wideo w stacji dokującej + wyjście na matrycę laptopa, można było zamknąć laptopa a obraz wyświetlał się; w Dell E7440 również działały dwa monitory z DP i HDMI oraz 3 wbudowany, też można było zamknąć klapę; na obecnym Dellu M3800 też tak działa, ale używam do niej stacji dokującej na USB3.0 DisplayLink i tu jest też tak że mam tam dwa monitory podpięte, podpinam stację kablem usb do laptopa i mogę go zamknąć, on działa a obraz jest wyświetlany na zewnętrznych monitorach).

Piszesz rzeczy kompletnie niezwiązane z tematem - ot opierasz swoje informacje na podstawie doświadczeń z kompletnie innym sprzętem, który nijak się ma do "oryginału". Prawda jest taka, że wszystko zależy od iGPU, wyprowadzeń na mobo i konkretnego framebuffera.

 

Szukając informacji o daisy channel po DP natknąłem się na informację o czym piszesz, podłączasz do każdego tb monitor i powinieneś mieś aktywne 3 wyjścia.

Bzdura. To, co napisałeś powyżej, się kompletnie kupy nie trzyma i nie jest jakkolwiek związane z daisy-chain.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Estrax,

 

masz rację - napisałem to wyżej że nie mam Maca i wypowiedziałem się z doświadczenia z laptopów które opisałem.

 

Jest też parę tematów w necie opisujących ten problem, np:

https://forums.macrumors.com/threads/can-someone-confirm-if-mst-displayport-daisy-chaining-works-on-high-sierra.2051490/

https://apple.stackexchange.com/questions/189542/mbpr-2015-2-5ghz-i7-daisychaining-2-dell-u2414h-61-screens

 

Ale tak z ciekawości mógłbyś podać model tego monitora, który masz podpięty do maca TB i rozdziela on sygnał na drugi niezależny monitor (żeby nie był to mirroring, bo tak to też mi się udało przez niektóre przejściówki wyjście DP rozdzielić)?

 

Co do stacji - mam parę takich (jedna w pracy druga w domu):

http://allegro.pl/stacja-dokujaca-targus-acp70eu-usb-3-0-gw-fv-i6847030808.html

 

Obsługuje bez problemu 2x Full HD na wyjściach (DVI + HDMI). Można zamknąć laptopa (mam Della M3800 z osx'em jak wyżej napisałem nie Maca) i pracować. Przy otwartym też wszystko działa (3 niezależne monitory są widziane przez system).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza Applowym Thunderbolt Display (do których byłem wpięty pisząc moją wcześniejszą odpowiedź), z powodzeniem odpaliłem daisy-chain na Dellu P2715Q (jak i na jego mniejszym bracie - P2415Q), jak i na modelach: Dell U2414H (23.8", 1920x1080), Dell U2713H (27", 2560x1440), Dell U3014 (30", 2560x1600), Asus PA279Q (27", 2560x1440).

 

Odnośnie stacji/replikatorów - taki jak podałeś, jest okej - acz jest to replikator/dock na USB - z tym wtedy absolutnie nie ma problemu. Docki z thunderboltem (potwierdzone m.in. na dockach Belkina) mają jednak bolączkę - w przypadku podpięcia monitora do DP lub HDMI - drugi port ma ubijany output graficzny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informację. Będę miał to na uwadze kupując monitor w przyszłości.

 

Ten dock na usb ma jeszcze jedną cechę - wydajność wyświetlanej grafiki wg mnie znacząco zależy od procesora. Próbowałem wcześniej na Lenovo X230 i przy podpiętych dwóch monitorach FHD było widać smużenie. Po wymianie lapka na Della E7440 (w Lenovo był i5-3320m, w dellu i7-4600u) było już znacznie lepiej. Teraz w obecnym dellu (M3800) mam i7-4712 i powiem szczerze że już jest praktycznie idealnie.

A np. na szefowej MacBook Air  chyba z 2015r to na dwóch monitorach widać już znaczące spowolnienie wyświetlania obrazu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to ja podepnę się pod temat.

 

Mając Della 2715K, który jest w stanie wyświetlić natywnie 5k tyle tylko, że przez podłączone jednocześnie dwa kable DP, musiałbym mieć Macbook'a Pro już z TB 3 zapewne, bo ma dwa takie porty i kabel z TB3 na DP żeby 5k na tym monitorze wyświetlić prawda?

 

gdzieś też widziałem takie przejściówki, adaptery z TB 3 na 2xDP  (http://tiny.pl/gkcfh)

 

pytam, bo to ogranicza wybór Macbooka do tego z nieszczęsnym Touch Barem chcąc podpiąć coś więcej niż monitor....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten dock na usb ma jeszcze jedną cechę - wydajność wyświetlanej grafiki wg mnie znacząco zależy od procesora. Próbowałem wcześniej na Lenovo X230 i przy podpiętych dwóch monitorach FHD było widać smużenie. Po wymianie lapka na Della E7440 (w Lenovo był i5-3320m, w dellu i7-4600u) było już znacznie lepiej. Teraz w obecnym dellu (M3800) mam i7-4712 i powiem szczerze że już jest praktycznie idealnie.

A np. na szefowej MacBook Air  chyba z 2015r to na dwóch monitorach widać już znaczące spowolnienie wyświetlania obrazu.

Ot kwestia iGPU (i opcjonalnie możliwości termalnych) - HD4400 z i7 4600u jest mniej wydajny od HD4600 z podanego przez Ciebie i7. Dla przykładu, przy rMBP15 mid 2015 z Iris Pro 5200, nawet i 2x 4k nie stanowi problemu. Podobnie z nowszymi układami pokroju np. HD630.

 

Mając Della 2715K, który jest w stanie wyświetlić natywnie 5k tyle tylko, że przez podłączone jednocześnie dwa kable DP, musiałbym mieć Macbook'a Pro już z TB 3 zapewne, bo ma dwa takie porty i kabel z TB3 na DP żeby 5k na tym monitorze wyświetlić prawda?

Wystarczy mieć MacBooka Pro 15 z dGPU i Thunderboltem 2 (modele late 2013, mid 2014 i mid 2015) - wtedy wpinasz się dwoma kablami mDP->DP do dostępnych dwóch portów TB2 i wciąż masz dostępne HDMI + 2x USB3 + magsafe 2.

 

Opcjonalnie, biorąc się za sprzęt z TB3, możesz brać dowolny model 13" lub 15", nawet ten bez touchbara. Osobiście do UP2715K wpinam się dwoma kablami, ale istnieją też docki/przejściówki/replikatory, które to załatwiają - trzeba tylko sprawdzić, czy nie wycinają kompletnie drugiego portu.

 

pytam, bo to ogranicza wybór Macbooka do tego z nieszczęsnym Touch Barem chcąc podpiąć coś więcej niż monitor....

Ano, przy dwóch portach podepniesz maksymalnie ładowarkę + monitor, czyli raczej trzeba się kierować w stronę modelu z 4 portami, albo myśleć o eGPU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.