Jump to content
Sign in to follow this  
alex

Problemy z resetem, rebootem i wyłączaniem.

Recommended Posts

Mam problem i chciałbym przynajmniej wiedzieć co jest grane.

W moim PC ze stopki (P8H67) padł zasilacz. Pewnego dnia komputer się na moich oczach zrestartował, po restarcie zabootował się macOS do ekranu logowania. Próba logowania znowu zrestartowała system i komputer już się nie włączał. Naciśniecie power zapalało na moment power led i tyle.

Moja diagnoza - zasilacz. Wymieniłem zasilacz i komputer działa. Ale są problemy np. z resetem wywoływanym przyciśnięciem przycisku reset na obudowie. Przyciśnięcie resetu zamraża komputer na około 5 sekund po czym następuje restart z chwilowym wyłączeniem zasilania.

Te 5 sekund czekania występuje nawet wtedy kiedy wybieram w ustawieniach BIOS "zapisz i uruchom ponownie". Nie ważne co jest uruchomione, BIOS, Linux, macOS zawsze po wywołaniu reboota system czeka około 5 sekund zanim faktycznie się zresetuje. Wciśniecie resetu na obudowie podczas działania systemu zawiesza maszynę na 5 sekund i dopiero po tym czasie następuje reset, który de facto jest chwilowym wyłączeniem zasilania. Power LED gaśnie i po chwili się zapala.

Co to może być? Płyta oberwała podczas awarii zasilania? Tak poza tym komputer działa stabilnie.

EDIT: temat załatwiony resetem CMOSa. :)

Edited by alex