Skocz do zawartości

XFX Radeon RX 2 GB GDDR5, Kernel Panic podczas rozruchu


JakubJKB
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam kolegów Hamac'owców.

 

Sprawiłem sobie kartę XFX Radeon RX460 i zamontowałem na miejsce Geforce GT740 i dostaje Kernel Panic przy rozruchu, gdy ma się przełączyć do ekranu logowania. Raport (który zamieszcze później) wskazuje na procesor. Nadmienię, że mam Xeona e3 1230v3, bez integry, ale zostawiłem sobie Geforca w razie w.

 

Usunąłem Web Drivery i Cuda, jak i wszystkie ustawienia dot. NVidii. Lilu.kext i Whatevergreen mam w najnowszej wersjii. Bios też. SMBIOS to iMac 14.2, Płyta MSI B85m-E45

 

Na razie bez sukcesu.

 

Zrobiłem clean Install na zapasowym dysku, ale z Bootladera na głównym dysku. Tam nie było żadnych problemów z obrazem karty. Chodizła płynnie, ale gdy system się załadował po instalce, też miałem KP.

 

Wiem, że nie jest to najłatwiejsza karta do ustawienia, ale teoretycznie od 12.6 dzięki Lilu.kext is Whatevergreen wszystkie karty AMD z chipem Polarisa powinny działać, a przynajmniej wyświetlać obraz, ale bez pełnej akceleracji.

 

Może HS było by lepszą opjcją?

 

Jeszcze jedno: CPUID zmieniłem na Unknown w configu, żeby w profilu systemu zmienić opis na Quad Core Intel Xeon, bo pokazywała się i7-ka. może to być powód KP?

Próbowałem slfashować VBIOS w Cloverze, bez zmian, ale chyba muszę Spatchować coś jeszcze. Póki co wysyłam zdjęcia z trybu Verbbode.

 


Próbowałem slfashować VBIOS w Cloverze, bez zmian, ale chyba muszę Spatchować coś jeszcze. Póki co wysyłam zdjęcia z trybu Verbbode.

post-9950-0-58579900-1522013134_thumb.jpg

post-9950-0-79997800-1522013232_thumb.jpg

post-9950-0-63014300-1522013251_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, dzięki za odpowiedź, z XFX są problemy, ale myślałem, że nie z polarisami. Wiem już, że źle nazwałem rom do sflashowania. Wczoraj walczyłem trochę, ale musiałem też w końcu popracować i wolałem najpierw przesłać zdjęcia z bootowania z tą kartą.

 

BTW. Jakiej marki kartę podpinałeś?

 

Hmm.. poszperałem trochę i był jakiś gościu z Asusem RX 460 i podobnymi problemami. To może być też problem z zarządzaniem energią przez procesor. Zrobię też SSDT Pikerem i sprawdzę przy okazji. Dziwne, że nie wychodzi to przy Nvidii...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

XFX ma skopany bios, wymiana wystarczy. Inna sprawa że na RX460 i 10.13 występuje u mnie zamarzanie obrazu - nie naprawili tego od premiery. Na RX480/580 nie ma tego problemu bo jedzie na innych kextach, 

OK dzięki, mam sflashować w biegu Cloverem, czy trzeba ATI Flashem? Z Cloverem na razie fiasko... Ale może źle nazywam plik rom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wbudowaną integra w CPU ryzyko zepsucia karty jest minimalne wiec wygodniej bedzie dobrać odpowiedni bios i zrobić to porządnie ati flashem 

 

javazlaz

 

pod Sierrą wszystko bangla pod HS schody w uj... są conajmniej trzy przypadki takiego zachowania. Inne biosy cuda już próbowałem, w miedzyczasie karta mi padła i wróci chyba nowa z gwarancji, być może inny model na którym bedzie ok bo normanie byłoby cud miód bo karta była ootb

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nie no spoko tylko gadu gadu, a z "gdybania" nic nie ma :) Nie lubię czczej gadki :)


A już myślałem, że cierpliwość na wykończeniu postawiona przez nieogara ;)

 

Ja pierniczę dalej będziemy gadali o zeszłorocznym śniegu czy dasz ten screen/log z KP, inaczej nikt Ci wróżyć nie będzie.


Głupia sprawa z tym KP, bo .. nie ma go w /Library/Logs/diagnostic raports :o

 

Mogę więc tylko zamieścić screeny, royruchu, kiedy się wywala

 

 

Z wbudowaną integra w CPU ryzyko zepsucia karty jest minimalne wiec wygodniej bedzie dobrać odpowiedni bios i zrobić to porządnie ati flashem

 

javazlaz

 

pod Sierrą wszystko bangla pod HS schody w uj... są conajmniej trzy przypadki takiego zachowania. Inne biosy cuda już próbowałem, w miedzyczasie karta mi padła i wróci chyba nowa z gwarancji, być może inny model na którym bedzie ok bo normanie byłoby cud miód bo karta była ootb


A musi VBIOS odzwieciedlać sposób zasilania karty?

 

np. czy nada się ten_ https://www.techpowerup.com/vgabios/187427/asus-rx460-2048-160817

 

Jakiego Ty użyłeś?

 


PO ZARWANEJ NOCY W WINDOWSIE 10 NA VIRTUALBOXIE, STWORZENIU NAŃ INSTALATORA RUFUSEM, INSTALCE NA STARYM DYSKU Z MACA MINI LATE 2009 I UŹYCIU ATI WINFLASH MOŻNA ODTRĄBIĆ SKUKECS! :-)

 

Użyłem Biosu,do którego podałem link, a moja karta to http://www.xfxforce.com/en-us/products/amd-radeon-rx-400-series/rx-460-2gb-dd-rx-460p2dfg5

 

Parę Screenów.

 

 

Z wbudowaną integra w CPU ryzyko zepsucia karty jest minimalne wiec wygodniej bedzie dobrać odpowiedni bios i zrobić to porządnie ati flashem

 

javazlaz

 

pod Sierrą wszystko bangla pod HS schody w uj... są conajmniej trzy przypadki takiego zachowania. Inne biosy cuda już próbowałem, w miedzyczasie karta mi padła i wróci chyba nowa z gwarancji, być może inny model na którym bedzie ok bo normanie byłoby cud miód bo karta była ootb


BTW, nie mam intergy, to Xeon bez grafiki, ale grunt, że śmiga. Pochodzi sobie ten Hack.

post-9950-0-73586500-1522100067_thumb.jpg

post-9950-0-21370900-1522100089_thumb.jpg

post-9950-0-50445700-1522145282_thumb.png

post-9950-0-34917700-1522145307.png

post-9950-0-21365900-1522145331_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Z wbudowaną integra w CPU ryzyko zepsucia karty jest minimalne wiec wygodniej bedzie dobrać odpowiedni bios i zrobić to porządnie ati flashem

 

javazlaz

 

pod Sierrą wszystko bangla pod HS schody w uj... są conajmniej trzy przypadki takiego zachowania. Inne biosy cuda już próbowałem, w miedzyczasie karta mi padła i wróci chyba nowa z gwarancji, być może inny model na którym bedzie ok bo normanie byłoby cud miód bo karta była ootb


Co do HS, to nawaet na oficjalnych Maczkach podobno się chrzani silnik graficzny, więc mam już 2 ważne spośród wielu powodów, żeby się nie przesiadać z Sierry. Jeden to Duet FireWire Apogee,a drugi - grafika.

 

A oto mój kompletny Custom profil Hacka w przerobionej obudowie G5. Zainteresowanych zapraszam do Buid logu na tonymacx86, niedługo zamieszczm, tytuł, jak nazwa modelu Hacka

 


Jedyny mankament, który zauważyłem po Flasu BIOSu karty to głośniejsza praca wentylatorów.NIe wyją, jak odkurzacze i pracują tak dopiero po załadowaniu systemu, niezależnie którego.

 

Komp chodził cały dzień, robiłem Benchmarki i nie zauważyłem poza tym żadnych artefaktów, więc póki co uznaję temat za rozwiązany.

 

Reasumując dla szukających rozwiązania: Użyłem VBIOSu Asusa RX460 Dual,link> https://www.techpowe...460-2048-160817

 

do sflashowania tej dokładnie karty XFX: http://www.xfxforce.com/en-us/products/amd-radeon-rx-400-series/rx-460-2gb-dd-rx-460p2dfg5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Możesz jeszcze przerobić profile wentylatorów w tym biosie przed Flashem i będzie ok.


Póki co skopiowałem parametry TDP, taktowania i wentylatorów z biosu fabrycznego, ale nie przyniosło spodziewanych efektów. Pewnie trzeba inaczej do tego się zabrać..

 

 


Póki co skopiowałem parametry TDP, taktowania i wentylatorów z biosu fabrycznego, ale nie przyniosło spodziewanych efektów. Pewnie trzeba inaczej do tego się zabrać..


Odpaliłem dziś Windowsa po moich ostatnich zmianach i tam karta zachowywała się jak powinna (ciszej), więc nie wszystko się "dogaduje@ na Mac OS. Zauważyłem, że nie ma odczytu zasilania i wentylatorów na HWMonitor. Podejrzewam, że któreś z pluginów Fakesmc nie działają, ja powinny, mimo, że są w odpowiedni folderze w Cloverze.

 


 


Odpaliłem dziś Windowsa po moich ostatnich zmianach i tam karta zachowywała się jak powinna (ciszej), więc nie wszystko się "dogaduje@ na Mac OS. Zauważyłem, że nie ma odczytu zasilania i wentylatorów na HWMonitor. Podejrzewam, że któreś z pluginów Fakesmc nie działają, ja powinny, mimo, że są w odpowiedni folderze w Cloverze.


OK, z tym sobie poradziłem wrzucając najnowsze Kexty Fakesmc, czyta temperatury płyty głównej, procesora, napięcia, prędkość wentylatorów coollera CPU, ale nie widzi karty.Pewnie GPUSensors nie daje rady. Da się coś jeszcze z tym zrobić? Podmienić jakieś dane na podstawie VBiosu gdzieś?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Dzięki, wcześniej znalazłem, i HWMonitor pokazuje temperaturę grafiki, oscylującą ok. 30 st.C, ale wentylator nadal na ful, a profil jest od 40 st. w Vbiosie.

 

 

Dzięki, wcześniej znalazłem, i HWMonitor pokazuje temperaturę grafiki, oscylującą ok. 30 st.C, ale wentylator nadal na ful, a profil jest od 40 st. w Vbiosie.


Nie wiem, czy faktycznie Mac OS dobrze widzi temeraturę grafiki. Inny kotroler wentylatorów ostrzega, że nie. W międzyczasie próbowałem też resetować NVRAM

 


Co ciekawe, próbowałem wrzucić GPUSensors do /Library/Extensions i wywaliło mi KP, więc wywaliłem w Safe Mode Kexta. Wtedy grafika też cicho chodziła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

XFX ma skopany bios, wymiana wystarczy. Inna sprawa że na RX460 i 10.13 występuje u mnie zamarzanie obrazu - nie naprawili tego od premiery. Na RX480/580 nie ma tego problemu bo jedzie na innych kextach, 

Jak już wcześniej wspominałem, BIOS Asusa Dual RX460 załatwił sprawę, jeden z nielicznych do karty RX460 zasilanej z 6 PIN, jedyny szkopuł to głośne wentylatory 

 

Możesz jeszcze przerobić profile wentylatorów w tym biosie przed Flashem i będzie ok.

Tak też zrobiłem, początkowo Polaris Bios Editorem, ale nie pomogło. dokopałem się do wersji rozszerzonej i poprawiłem jeden odmienny parametr, zwał się ucMinimumPMMLimit (w Asusie był 40, w XFX - 30) i w końcu wycie ustało, a co przeżyłem po drodze, włącznie z nie wstającym kompem przy POST po złym flashu, to moje. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.