Jump to content
Ian

Aktualizacja High Sierra 10.13.4 build 17E199

Recommended Posts

Dziś późnym popołudniem czasu lokalnego Apple udostępniło upgrade High Sierra 10.13.4. Build 17E199. Na moim hacku operacja upgrade'u przebiegła bezproblemowo i wygląda na to, że wszystko jest OK.

post-10727-0-42821300-1522377413_thumb.png

Ja również próbowałem dziś uaktualnić do 10.3.4 i skończyło się na niebieskim ekranie Windowsa z odzyskiwaniem. Wcześniej aktualizacja 10.3.2 do 10.3.3 poszła bez problemów, choć obecna waży znacznie więcej i może coś koliduje. Mam najnowszy UniBootX z forum, który odpaliłem z pendrive'a i mogłem przywrócić stan przed aktualizacją, jednak nie mogę zrobić aktualizacji - czy to wina starszego clovera? 

Tak, są... Tylko że u mnie one nie działają, tak samo z resztą jak poprzednie. Jadę albo bez sterowników webowych, albo instalując .106. Ten jest ostatnim, który u mnie odnosił efekt. Przy okazji, może pomożesz - po zainstalowaniu nowych (poźniejszych niż .106) mam albo black screen albo "AppleKeyStore: operation failed..." i pętla.

GT 740 nie wymaga sterowników.

GT 710 - to Fermi i w ogóle sprawia ta karta problemy w macOS.

UWAGA - aktualizacja 10.13.4 aktualizuje też firmware maczków. Podbijana jest wersja i data - np na MacBook Pro 15" mid 2012 aktualne dane są takie:

<key>SMbiosdate</key>
<string>02/02/2018</string>
<key>SMbiosversion</key>
<string>MBP91.88Z.00D9.B00.1802021100</string>

Oznacza to, że na 99% zmienił się też sterownik apfs w UEFI.

Przed aktualizacją przydało by się zaktualizować clovera o ile już posiada aktualne dane SMBIOS.

Tak, GT740 odnajduje się pięknie bez driverów, dlatego też napisałem: "Jadę albo bez sterowników webowych, albo instalując .106". Jednak bez sterowników zauważalne są niewielkie lagi. Ponadto Geekbench podaje 0 (zero) w teście OpenCL. Driver .106, lub .104 poprawia wszystko - znikają lagi i test Geekbencha jest OK, dając realny wynik. Chciałbym jednak użyć najnowsze drivery, wychodząc z założenia że nowe jest lepsze od starego.

W GT710 z webdriverami jest OK. Tam jest inny problem, z CPU Haswell, o którym już pisałem, a którego jak dotąd nie udało się nam zlikwidować. Nie da się po prostu zainstalować systemu. Ale zainstalowany na innym kompie - działa bez problemu (zarówno 10.12.6 jak i 10.13.4)

Problem lagowania na nowszych niż .106 driverach jest powszechnie znany. Wiele osób na forach sygnalizuje lagowanie. Jednak rozwiązania brak. Poza cofnięciem się do .106

Zaraz wyciągnę apfs i zainstaluję.

Chciałbym jednak użyć najnowsze drivery, wychodząc z założenia że nowe jest lepsze od starego.

Pytanie tylko, czy nVidia faktycznie coś robi przy sterownikach poza zmianą numerka w kextach, aby dały się odpalić na zaktualizowanym systemie. Owszem, łatki do nowszych kart są robione pod konkretne bugi, ale dla starszych kart raczej rzadko coś się zmienia w aktualizacjach. Podobnie jest pod Windows. Czasem nowsze sterowniki robią więcej bałaganu niż starsze, bo łatając jedno psują drugie... :/

na 10.13.3 miałem dzwięk po DP na wbudwanych w monitor głośnikach. Teraz, po aktualizacji znikł.

Coś jeszcze powinienem zaktualizować? AppleALC mam w najnowszej wersji (1.2.4)

System i sterowniki zaktualizowane ale chyba grafika laguje jak poprzednio.

Tak, laguje. W zależności od karty video - mniej lub bardziej. Jak pisałem - na .25.106 lagowania nie ma.

raczej z klawiatury, bo inna nie przyszła mi do głowy

Nie powinieneś mieć dostępnej regulacji głośności na sprzęcie podłączonym czy to przez DP czy HDMI - taka specyfika przesyłu cyfrowego strumienia danych. Każda ingerencja w tym zmiana głośności to jest przetwarzanie. Może masz coś doinstalowane, jakiś soft przez który przepuszczasz strumień wyjściowy, albo nie jesteś świadomy, że np audio leci do monitora po np analogu osobnym kabelkiem... ;)

EDIT: Te ostatnie może za duży kontrast... ale wciąż nie wiem jak masz podłączony sprzęt i co zainstalowane, że masz regulację poziomu dźwięku na HDMI.

no to chyba nie będzie wyjścia tylko cofnąć stery bo jest sieka nie do wytrzymania na gtx980

Ja, na GT740, mam tylko bardzo delikatne lagi. Zarówno z webdriverem, jak i bez niego, ale uznałem, że to i tak źle, więc regularnie cofam się do 25.106 (lub .104) i tak już od 10.13.1