Skocz do zawartości

Macbook jako serwer dla Time Machine, i inne zastosowania starego MB.


Kosma
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam się czy jest sens aktualizować na moim drugim (starym) Macbooku White 2009, El Capitana do High Sierry. MB mid 2009 nie jest wspierany ale patch daje możliwość. Wiąże się to z upośledzeniem funkcjonalności taczpada - nie ma stuknięcia dwoma palcami czyli funkcji lewego przycisku myszy. Czyli komputerek z myszką tylko czyli stacjonarnie.

 

Czytałem, że High Sierra ma funkcje, które wcześniej miał tylko serwerowy Os X czyli udostępnianie dysku w sieci dla Time Machine. 

 

Czy ktoś z Was używa właśnie Time Machine na dysku sieciowym na jakimś stacjonarym Macu lub Hacku, i przez sieć robi backupy z Macbooka i/lub innych kompów MacOs? Daje to radę czy nie warto sobie tym zawracać głowy?

 

Poza tym do czego ciekawego i przydatnego jeszcze można wykorzystać nieużywany już Macbook z El Capitan/High Sierra?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra ale pomijając sprawę z patchem, bo juz miałem na chwilę High Sierrę na tym MB 2009 i nie było żadnych problemów na pierwszy rzut oka.

 

Czy warto sobie stawiać ten serwer dla Time Machine? Nigdy nie miałem Time Capsule ani podobnych urządzeń więc nie wiem jaka jest wygoda i funkcjonalność czegoś takiego. Backup sobie robię od czasu do czasu na zewnętrznym dysku (nie mam desktopa) to wszystko ręcznie się robi i trzeba pamiętać co nowego mam na dysku. Z drugiej strony aż tak bardzo mi nie zależy, żeby szukać alternatywnych rozwiązań (i pewnie lepszych), TM po prostu wydaje się fajnym dodatkiem do Mac Os.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra ale pomijając sprawę z patchem, bo juz miałem na chwilę High Sierrę na tym MB 2009 i nie było żadnych problemów na pierwszy rzut oka.

 

Czy warto sobie stawiać ten serwer dla Time Machine? Nigdy nie miałem Time Capsule ani podobnych urządzeń więc nie wiem jaka jest wygoda i funkcjonalność czegoś takiego. Backup sobie robię od czasu do czasu na zewnętrznym dysku (nie mam desktopa) to wszystko ręcznie się robi i trzeba pamiętać co nowego mam na dysku. Z drugiej strony aż tak bardzo mi nie zależy, żeby szukać alternatywnych rozwiązań (i pewnie lepszych), TM po prostu wydaje się fajnym dodatkiem do Mac Os.

 

Takie rozwiązanie jest możliwe i wcale nie potrzebujesz HighSierry, wystarczy Sierra. Jest to zwyczajne udostępnianie dysku w sieci. Kiedyś robiłem testy z takim ustawieniem, wychodząc z założenia, że dysk udostępniony w sieci będzie szybszy, niż np. dysk podpięty do APE, a więc USB 2.0 + sieć. To działa, ale jest jedno ALE. Jeśli wyłączysz (lub zresetujesz),  choćby na chwilę tego swojego MacBooka, wskazania dysku do backupu będzie trzeba dokonać ponownie co, moim zdaniem, kładzie cały ten pomysł. Ja tego próbowałem z czystej ciekawości i celem przyśpieszenia backupu, bo mam AirPortExtreme z podpiętym dyskiem na którym backupuje się mój laptop, jednak dwa stacjonarne komputery mają własne dyski do backupu, co maksymalnie przyśpiesza tę operację  I to rozwiązanie jest chyba najszybsze i najbardziej funkcjonalne w moich warunkach.

Słusznie TimeMachine wydaje ci się być "fajnym dodatkiem" do systemu, bo to znakomite rozwiązanie a backup, taki czy inny, jest wręcz konieczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze możesz kupić Server za te 100 PLN. Ja mam starego Della Optoiplexa ze Sierrą na nim zainstalowany Server- Time Machine, Udostępniane foldery dla każdego, serwer www, Caching (też fajna opcja) i VPN. Całością zarządzasz sobie poprzez Współdziele Ekranu z drugiego Mac'a gdziekolwiek jesteś.

 

post-29-0-86118700-1528380807_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.