Jump to content
Sign in to follow this  
Kosma

Raid 1 na dwóch wewnętrznych dyskach Macbooka.

Recommended Posts

Na stacjonarnym bez problemu robiłem Raid 1 pod Mac Os. A czy da się to zrobić na Macbookach (pro) z dołożonym dyskiem zamiast napędu optycznego? Chodzi mi o taką ideę, żeby dysk systemowy z Mac Os miał swoje lustrzane odbicie na dysku w optibay na wypadek awarii dysku. Jakoś nie mogę sobie tego wyobrazić, bo oba dyski muszą być sformatowane. Jak postawić na tym system? Podpiąć w trybie dysku twardego do innej maszyny? Czy może spod disk utility w instalatorze? Ktoś próbował?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kopia obecnego systemu np na Time Machine, dołożenie dysku, zrobienie RAIDa i odtworzenie obrazu na RAID. Wg mnie średnio ma to sens, lepiej zaopatrzyć się w NAS z obsługą TM albo chociaż dysk zewnętrzny na TM i okresowo robić kopie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak wiem, wiem. Nie chodzi o kopię zapasową, to robię sobie póki co na zewnetrznym dysku. Chodzi mi o zabezpieczenie przed padnięciem systemu w czasie pracy (występ na żywo). Właśnie nie jestem pewien czy to tak działa na dysku systemowym, że jeden pada to system dalej działa. 

Ludzie mają taie systemy złożone z dwóch maków mini i jakiś kontroler, który w ułamku sekundy przełącza całe audio na drugi komputer i występ nie jest przerwany. Mnie póki co nie stac na takie rozwiązanie. Już mi padł kiedyś dysk SSD Samsunga i właśnie teraz wpadłem na taki pomysł, że to może być dobre zabezpieczenie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

No niestety nie idzie to. Jak odpalam z pena instalkę HS, w narzędziach dyskowych jakiś tam jest zonk z tworzeniem raid, więc i tak z terminala wklepuję. Jak tworzę z dwóch SSD raid z syst plików HFS+ to później przy instalowaniu na czysto, HS nie daje opcji instalowania na tym HFS+ (to w sumie zrozumiałe bo przy SSD wymusza APFS). Jak robię na RAID syst plików APFS, to instaler daje wybór, mozna wybrać dysk z utworzonym raidem. Ale później nie idzie instalacja bo coś tam coś tam że ten wolumin jest częścią RAID bla bla. Ostatnia opcja - odtworzenie z backupu Time Machine na RAID z APFS - wszystko idzie dobrze od początku do końca, tylko nie ma jak skopiowac plików rozruchowych na wolumin RAID, przy skończeniu odtwarzania instaler otwiera okno z opcją zmiany partycji głównej rozruchowej (mam tylko jedną RAID) ale jak klikam na tą RAID to woła, że nie można skopiowac plików rozruchowych bo RAID. Bez tego wyboru partycji rozruchowej jest bootloop, tzn jabłko sie pojawia, i kawałek paska postępu i restart.

 

Czy ręcznie można jakoś skopiować te pliki rozruchowe? Gdzie one są jak się zagląda do TM i jak to w terminalu wklepać?

Ostatecznie chyba dam sobie siana, bo miała to być prosta opcja zabezpieczenia na wypadek gdy dysk padnie. Podejrzewam, że jak już da się to uruchomić, to w przypadku padnięcia jednego dysku, bedą jakieś cyrki z wymianą tego dysku... No i tak w ogóle to chyba wszystko przez APFS, ale to juz tylko gdybanie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.