Skocz do zawartości

Raid 1 na dwóch wewnętrznych dyskach Macbooka.


Kosma
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Na stacjonarnym bez problemu robiłem Raid 1 pod Mac Os. A czy da się to zrobić na Macbookach (pro) z dołożonym dyskiem zamiast napędu optycznego? Chodzi mi o taką ideę, żeby dysk systemowy z Mac Os miał swoje lustrzane odbicie na dysku w optibay na wypadek awarii dysku. Jakoś nie mogę sobie tego wyobrazić, bo oba dyski muszą być sformatowane. Jak postawić na tym system? Podpiąć w trybie dysku twardego do innej maszyny? Czy może spod disk utility w instalatorze? Ktoś próbował?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wiem, wiem. Nie chodzi o kopię zapasową, to robię sobie póki co na zewnetrznym dysku. Chodzi mi o zabezpieczenie przed padnięciem systemu w czasie pracy (występ na żywo). Właśnie nie jestem pewien czy to tak działa na dysku systemowym, że jeden pada to system dalej działa. 

Ludzie mają taie systemy złożone z dwóch maków mini i jakiś kontroler, który w ułamku sekundy przełącza całe audio na drugi komputer i występ nie jest przerwany. Mnie póki co nie stac na takie rozwiązanie. Już mi padł kiedyś dysk SSD Samsunga i właśnie teraz wpadłem na taki pomysł, że to może być dobre zabezpieczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety nie idzie to. Jak odpalam z pena instalkę HS, w narzędziach dyskowych jakiś tam jest zonk z tworzeniem raid, więc i tak z terminala wklepuję. Jak tworzę z dwóch SSD raid z syst plików HFS+ to później przy instalowaniu na czysto, HS nie daje opcji instalowania na tym HFS+ (to w sumie zrozumiałe bo przy SSD wymusza APFS). Jak robię na RAID syst plików APFS, to instaler daje wybór, mozna wybrać dysk z utworzonym raidem. Ale później nie idzie instalacja bo coś tam coś tam że ten wolumin jest częścią RAID bla bla. Ostatnia opcja - odtworzenie z backupu Time Machine na RAID z APFS - wszystko idzie dobrze od początku do końca, tylko nie ma jak skopiowac plików rozruchowych na wolumin RAID, przy skończeniu odtwarzania instaler otwiera okno z opcją zmiany partycji głównej rozruchowej (mam tylko jedną RAID) ale jak klikam na tą RAID to woła, że nie można skopiowac plików rozruchowych bo RAID. Bez tego wyboru partycji rozruchowej jest bootloop, tzn jabłko sie pojawia, i kawałek paska postępu i restart.

 

Czy ręcznie można jakoś skopiować te pliki rozruchowe? Gdzie one są jak się zagląda do TM i jak to w terminalu wklepać?

Ostatecznie chyba dam sobie siana, bo miała to być prosta opcja zabezpieczenia na wypadek gdy dysk padnie. Podejrzewam, że jak już da się to uruchomić, to w przypadku padnięcia jednego dysku, bedą jakieś cyrki z wymianą tego dysku... No i tak w ogóle to chyba wszystko przez APFS, ale to juz tylko gdybanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.