Skocz do zawartości

Końcowa konfiguracja laptopa Lenovo T430


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

 

Ostatnio postanowiłem przysiąść do tematu i postawić OS X na moim laptopie Lenovo T430. Specyfikacja omawianego sprzętu to:

  • Płyta główna: 2349Y3D
  • Procesor: Core i5 - 3320M (3gen.)
  • Mostek południowy: Intel Panther Point QM77
  • Dodatkowy kontroler: -
  • Karta graficzna: Intel HD4000
  • Kodek audio: ALC269
  • Karta sieciowa: Intel 82579LM Gigabit Network Connection
  • Karta WiFi: TP-Link TL-725N
  • Napędy: SATA
  • Klawiatura/mysz: PS2
  • RAM: 8GB RAM DDR3
  • Dyski: GoodRAM C40 240GB, KINGSTON SUV500MS120G
  • Rozdzielczość ekranu: 1600x900

Wszelkie informacje odnośnie dobrania odpowiedniej konfiguracji czerpałem z forum z postu użytkownika kormoran (http://hamac.pl/topic/13488-unibootx-clover-lenovo-x230-el-capitan-może-zadziałać-z-tx30/) oraz z Githuba.

 

Na laptopie zainstalowany jest system w wersji High Sierra 10.13.6 z wykorzystaniem forumowego UniBootX. W obecnej konfiguracji wykorzystuję następujące kexty: 

  • ACPIBatteryManager
  • AppleBacklight
  • AppleIntelE1000e
  • BrcmBluetoothInjector
  • FakeSMC_ACPISensors
  • FakeSMC_CPUSensors
  • FakeSMC_GPUSensors
  • FakeSMC_LPCSensors
  • toledaARPT
  • VoodooHDA
  • VoodooPS2Controller

Oraz pliki konfiguracyjne:

config.plist - znaleziony w sieci, wybrany pod odpowiednią rozdzielczość matrycy

DSDT - wygenerowany samemu i naniesione poprawki zgodnie z informacjami znalezionymi w sieci

SSDT - wykorzystałem plik z postu kormorana (mam ten sam procesor)

 

Odnośnie funkcjonowania poszczególnych elementów systemu to:

  • CPU - nie potrafię sprawdzić w pełni speedstep’u, turbo, sterowania wentylatorem - zauważyłem jednak w HWMonitor kilka różnych taktowań procesora zależnie od obciążenia, więc wydaje mi się, że działa poprawnie
  • Grafika - działa miniDP, VGA nie działa (raczej nie do ruszenia)
  • Dźwiek - musiałem wykorzystać VoodooHDA, ponieważ żaden ze sposobów znalezionych w sieci z wykorzystaniem AppleALC nie chciał u mnie zadziałać. Na tę chwilę dźwięk działa zarówno na głośnikach jak i słuchawkach, lecz trzeba ręcznie wybrać urządzenie wyjściowe. Brak problemów z audio po uśpieniu.
  • Sieć LAN - brak problemów
  • WiFi - oryginalna karta Intela wymaga wgrania zmodyfikowanego biosu przez programator, obecnie wykorzystuję więc dodatkową kartę USB TP-Link
  • Bluetooth - brak problemów
  • Touchpad - brak problemów, możliwość wyłączeni klawiszem PrintScreen
  • Trackpad - brak pełnej płynności kursora, lecz nie korzystam z niego.
  • porty USB 2.0 / 3.0 - brak problemów
  • Klawisze funkcyjne (regulacja jasności, multimedia) - brak problemów
  • Wskaźnik baterii - brak problemów
  • Sleep - brak problemów
  • nie testowano czytnika kart, lecz prawdopodobnie nie działa, brak kextów do czytników Ricoh

Na chwilę obecną nie mam żadnych większych problemów, system działa stabilnie. Chciałbym jednak prosić Was o pomoc jak jeszcze dopieścić konfigurację aby system działał jak najlepiej. Jak sprawdzić funkcjonowanie niepewnych podzespołów? Czy wykorzystanie VoodoHDA jest dużo gorszym rozwiązaniem? Jakie dodatkowe porady możecie mi udzielić?

Laptop dostępny jest dosłownie za grosze na serwisach aukcyjnych i mógłby być dobrym początkiem dla osób pragnących zrobić własnego hackintosha. Oczywiście jak dojdziemy już do pełni możliwości tego sprzętu udostępnię moją konfigurację na forum.

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypowiem się co do dźwięku, reszty już nie sprawdzę gdyż ten laptop sprzedałem dobry rok temu ;-)

 

Czy w tej kwestii masz ustawienia jak w drugim poście w temacie: http://hamac.pl/topic/13066-applealc-uruchomienie-audio-bez-modyfikacji-plik%C3%B3w-systemowych/?hl=applealc

AppleALC na pewno działało, być może jakiś inny layoutid pasuje wybrać, ale tą metodą jak odpalałem audio to działało nawet wykrywanie włożenia słuchawek w gnieździe w stacji dokującej dlatego tym bardziej ją polecam.

W samym laptopwie wykrywanie czy włożono słuchawki również dobrze działało z pomocą AppleALC.

 

Co do trackpointa (ta płynność) sam pamiętam że przeszukiwałem różne wersje VoodoPS2 aby znaleźć odpowiednią, nawet o ile pamiętam zmodyfikowałem jedną pod swoje preferencje (edycja config.plist w tym kext'cie, ale która dokładnie to była wartość na ten moment już nie pamiętam).

 

VGA niestety jest raczej nie do ruszenia.

 

Co do CPU według mnie porównaj czas działania na windows i osx. Jeśli będą podobne to znak że raczej masz wszystko dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.