Skocz do zawartości

10.13.6, Asus Z87M-PLUS, GTX960 - czarny ekran po wybudzeniu.


wujek_bogdan
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

System postawiłem na najnowszym UnibootX (2018-07-18). Płyta główna to Asus Z87M-PLUS, grafika to MSI GTX960. Monitor podłączony przez DP. Użyłem konfigu dla Z87. To mój obecny konfig: https://pastebin.com/qFrJWURc

 

Lista kextów:

AppleALC.kext
FakeSMC_GPUSensors.kext
NvidiaGraphicsFixup.kext
WhateverGreen.kext
FakeSMC.kext
FakeSMC_LPCSensors.kext
RealtekRTL8111.kext
FakeSMC_CPUSensors.kext
Lilu.kext
SATA_Legacy.kext

Komputer usypia się poprawnie, ale po wybudzeniu z uśpienia mam czarny ekran. System się budzi, ponieważ słyszę, że budzą się dyski, szumią wiatraki i dioda zasilania przestaje migać, ale grafika nie wstaje. Wyjęcie i włożenie wtyczki DP nie pomaga. Nie ma znaczenia czy wybudzam komputer przyciskiem czy myszą/klawiaturą.

 

Na razie jedyne rzeczy jakie próbowałem to:

  • Usunięcie USBInjectAll oraz patcha na limit portów z konfigu Clovera
  • Przestawienie w BIOS-ie grafiki z Auto na PCI-E
  • Aktualizacje Nvidia web drivers.
  • Reset ustawień zarządzania energią w preferencjach systemowych
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjmij nvidie i sprawdź na HD4600. Ostatnio miałem problem z ASUSem na Z87 i też nie wstawał z nvidią pod 10.13.6 po sleep. Może jest to ten sam problem.

 

Sprawdzę.

 

Też miałeś restarty podczas spania? Właśnie coś takiego mi się przydażyło. Log z ostatnich minut przed restartem: https://pastebin.com/DGqgVPns

 

pmset -g

Currently in use:
 standby              1
 Sleep On Power Button 1
 womp                 1
 autorestart          0
 hibernatefile        /var/vm/sleepimage
 powernap             0
 networkoversleep     0
 disksleep            10
 sleep                5
 autopoweroffdelay    28800
 hibernatemode        0
 autopoweroff         1
 ttyskeepawake        1
 displaysleep         5
 standbydelay         10800

Ostatni komunikat wydaje się być związany z tym problemem:

 assertion failed: 17G65: systemstats + 914800 [D1E75C38-62CE-3D77-9ED3-5F6D38EF0676]: 0x40
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjmij nvidie i sprawdź na HD4600.

 

Wyjąłem grafikę, zainstalowałem IntelGraphicsFixup, włączyłem inject dla intela. Sleep działa, wybudzanie działa (zarówno przyciskiem jak i klawiaturą/myszą). Z tym, że od momentu kliknięcia w "uśpij" do momentu gdy komputer rzeczywiście się uśpi mija czasem nawe 1 minuta (monitor gaśnie od razu).

 

Zroniłem też drugi test. Uruchomiłem iGPU nie wyciągając GTX960 ze slotu. W takiej konfiguracji problem z wybudzaniem nadal występuje.

 

Czy jest jakieś rozwiązanie poza downgrade do 10.12.x ?

 

// EDIT:

 

Znalazłem podobny problem na forum: http://hamac.pl/topic/15154-problemy-ze-sleep-po-aktualizacja-sierra-do-high-sierra/?p=135782

U mnie również pomogło dodanie do boot args flagi:

ngfxpatch=pikera

Nadal pozostają 2 problemy:

 

- Usypianie trwa moim zdaniem zbyt długo. Nie wiem czy to na 100% jest problem, może to normalne na maku?

- Dziwne rzeczy dzieją się z rozdzielczością. Podczas bootowania mam 4k, ekran logowania mam w 1080p, po zalogowaniu mam znowu 4k. Przed zastosowaniem ngfxpatch=pikera cały czas, od ekrany bootowania miałem 4k.

 

---

Nie oznaczam jeszcze postu jako rozwiązany zanim nie przetestuję autosleep. Na razie testowałem tylko ręczne usypianie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam, mam podobną konfigurację (Asus Z87M-Plus, i5-4440, Nvidia GT710, wewnętrzna wyłączona). MacOS 10.13.6 na najnowszym Unibootx (z konfigiem Hasswell Z87), Clover zaktualizowany do najnowszej wersji.

Mam 2 problemy, myślę, że ze sobą związane. Po uśpieniu hamaca wybudza się on po paru sekundach, ale nie włącza się monitor. Odpala się dopiero po kliknięciu myszką, lub wciśnięciu czegoś na klawiaturze. Potem wszystko działa ok.

Drugi problem jest taki, że po zamknięciu systemu, po kilku sekundach komputer samoczynnie się uruchamia.

W kewstii sleeps wyłączałem wybudzanie przez sieć, power nap, ale to nic nie pomogło.

Co mogę jeszcze zrobić?

 

UPDATE

Drugi opisywany problem rozwiązałem wyłączając wybudzanie komputera przez urządzenia bluetooth (używam myszki i klawiatury na BT Logitecha). Miało to naprawić sleep, ale nie pomogło, za to po wyłączeniu komputer już się nie włącza.

Dodam, że WiFi to Broadcom BCM94360CS nie generic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po uśpieniu hamaca wybudza się on po paru sekundach, ale nie włącza się monitor. Odpala się dopiero po kliknięciu myszką, lub wciśnięciu czegoś na klawiaturze. Potem wszystko działa ok.

 

 

Ja mam podobnie, ale gdy nie będziesz nic klikał ani wciskał klawiszy to w końcu sam się uśpi. Nie wiem czym jest to spowodowane, ale na High Sierra taka przypadłość się pojawiła. Nie jest to jednak uciążliwe, trzeba po prostu dłużej poczekać. Generalnie jak się dzieją czasem "cuda" ze sleepem, to resetuję ustawienia Oszczędzania Energii i Ustawieniach i wszystko jakoś wraca do normy, aczkolwiek długiego usypiania nie naprawia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, u mnie gdy po uśpieniu i ponownym wybudzeniu nic nie klikam - komputer faktycznie się usypia, ale po chwili wybudza się znów. Jak go tak zostawić, to wchodzi w pętlę i robi tak bez końca.

 

Sądzę, że to jest problem raczej po stronie sterowników Nvidia niż zarządzania zasilaniem. U mnie równierz pojawiają się problemy z usypianiem - czasami monitor w ogóle się nie wygasza i "blokuje" komputer przed uśpieniem. Miewałem też problem opisywany przez ciebie. Gdy wyłącze monitor przyciskiem zasilania to komputer zawsze wchodzi w stan uśpienia po czasie ustawionym w opcjach zasilania. Natomiast z wybudzaniem nie mam problemów odkąd zastosowałem ngfxpatch=pikera.

 

Sprawdzałem czy coś innego nie blokuje uśpienia komendami pmset -g oraz pmset -g assertions i nie znalazłem niczego. 

 

Możesz spróbować opisać swój problem w wątku na Insanelymac: https://www.insanelymac.com/forum/topic/325987-whatevergreen-support-topic/

Autor WhateverGreen jest całkiem pomocny.

 

// EDYCJA:

@drzewko_r

Masz aktualne wersje Lilu oraz WhateverGreen? U mnie ngfxpatch=pikera nie działało w wersji, bodajże, 1.2.0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Aktualizacja:

 

Wygląda na to, że w WhateverGreen 1.2.3 ngfxpatch=pikera nie jest już potrzebne ponieważ ten patch jest aplikowany domyślnie. 

 

v1.2.3

  • Added framebuffer-cursormem IGPU patch support (Haswell specific)
  • Added framebuffer-conX-XXXXXXXX-alldata IGPU patch support (platform-id specific conX-alldata)
  • Changed AGDP patch defaults to vit+pikera patch
  • Fixed semantic patches for Coffee Lake when it pretends to be Kaby

 

źródło: https://github.com/acidanthera/WhateverGreen/releases

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.