Skocz do zawartości

macbook do FCPX


Najrad
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Potrzebuję macbooka do pracy z fcpx. Życie się tak ułożyło, że trochę czasu będę spędzał w podróży ( autobus, pociąg) i chciałbym w tym czasie mimo wszystko popracować. Założenie jest takie, że na macbooku w czasie podróży będzie robiony wstępny montaż, a renderowanie i kodowanie projektu już na stacjonarce. Nie chcę kupować najnowszych laptopów z dwóch powodów. Po pierwsze, nie stać mnie na wydanie 12k na laptopa, a po drugie, w podróży nie jest dobrze epatować sprzętem za wspomnianą kwotę. Potrzebuję porady fachowców od lapków - sam nigdy nie miałem żadnego laptopa - z propozycją jakiejś optymalnej konfiguracji w przedziale cenowym 3,5 - 4,5k. pod FCPX.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na samym początku wspomnę - uwaga na dyski. Retiny 2012/2013 trafiają do sprzedaży z wymienionymi dyskami, często o kiepskiej wydajności i żywotności. Szukaj modelu mid2014 i w górę.

 

Pod FCPX celowałbym w 15", stąd polecam szukać modelu mid 2015 z dGPU (R9 M370X) - idzie go wyrwać w okolicach 4-4.5k, a wydajność jest bardziej niż zadowalająca. Opcjonalnie, model mid 2014/mid2015 z iGPU (Iris 5200).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukaj modelu MID2012, nie retina, to najbardziej niezawodne i dopracowane modele, w pozniejszych o których wspomina kolega byly problemy z matrycami i innymi podzespolami.

W modelu tym osobiscie mozesz sobie wymienic dysk na ssd, lub dolozyc drugi w formacie 2.5", retiny z tego samego wypustu MID2012 maja juz dyski wynalazki apple, drogie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukaj modelu MID2012, nie retina, to najbardziej niezawodne i dopracowane modele, w pozniejszych o których wspomina kolega byly problemy z matrycami i innymi podzespolami.

W modelu tym osobiscie mozesz sobie wymienic dysk na ssd, lub dolozyc drugi w formacie 2.5", retiny z tego samego wypustu MID2012 maja juz dyski wynalazki apple, drogie.

Sęk w tym, że zadbany egzemplarz modelu mid2012 non-retina do tanich nie należy. Inna sprawa, że jest duża szansa, że kolejnej aktualizacji (10.15) już nie dostanie. Co do retin, problemy z schodzącą powłoką antyodblaskową występowały głównie w modelach 2012, 2013 i początkowych partiach 2014. Miałem kilkanaście egzemplarzy modeli mid2015 (a u mnie przez firmę przewinęło się ich co najmniej kilkaset) i się z tym nie spotkałem. Problemy z innymi podzespołami to m.in. problemy z dGPU od nVidii, ale to dotyczy tylko modeli 2012 i 2013.

 

Odnośnie dysków w retinach: w modelach 2012 i 2013 dyski są na M.2 SATA (ale nie jest to typowy 2260), a i nie jest jakoś specjalnie trudno dostać pasujący zamiennik w przyzwoitej cenie (lub zwykły dysk M.2 2260 i stosowną przelotkę). Przeważająca większość retin 2012 i 2013 dostępnych na Allegro jest z wymienionymi dyskami. Gorzej jest w przypadku retin 2014, 2015 i nowszych, gdyż one mają już złącze będące modyfikacją M.2 2280 i tu gorzej z dostępnością przelotek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Najrad - jak szukasz zadbanego mid2012 (nie Refine) to moja osobista sztuka jest do wzięcia. Wystawiam na nią pełna fakturę VAT 23% oraz możesz od razu wziąć ode mnie z dowolnym zestawe hdd/ram - oba podzespoły nowe ze sklepu lub taniej np z podstawowym hdd zamiast ssd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze się zastanawiam nad wyborem platformy. To jednak sporo kasy za 6-letnie laptopy. Chciałem kupić teraz kamerę Blackmagica do której dodają gratis DaVinciResolve Studio, a tu już jest licencja na Win i Mac, więc może jakiegoś Della wyrwę do montażu w DaV, a później XML i do stacjonarki. Sam nie wiem. W każdym razie jakby padło na macbooka, to wiem do kogo pisać :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.