Skocz do zawartości

UniBootX Clover-Gigabyte Z77X-UD5H instalacja


Kokos00
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 

 

Zakładam tutaj temat z tego względu że pomoże on może komuś w przyszłości przy instalacji na podobnym sprzęcie.

 

Mam następującą konfigurację: 

 

1. Płyta Gigabyte Z77X-UD5H-WB
2. Intel Core i7 3770K Ivy B
ridge 
Intel SSE4.1, Intel SSE4.2, Intel AVX
3. Mostek południowy Intel Z77 Express
4. Marvell 88SE9172
5. Intel HD 4000
6. Realtek ALC898
7. 
Qualcomm Atheros AR8161 PCI-E Gigabit Ethernet Controller (NDIS 6.30)   ,Intel® 82579V Gigabit Network Connection

8. Qualcomm Atheros AR5BWB222 Wireless Network Adapter
9. Dyski: Samsung 840 Pro Series SSD 128GB (do formatu pod OS X teraz jest tam Win 10), Western Digital WCAV96476195 500GB (z Linuxem i dokumentami, jak będzie przeszkadzał mogę       odłączyć bo nie jest mi potrzebny)

10. Klawiatura pod USB 3.0

 

To przejdę teraz do problemu:

 

Mianowicie mam instalacje (klucz USB) Systemu OS X Sierra robioną na oryginalnym Macu i z jego poziomu widzianą jako instalator systemu. Po uruchomieniu UniBootX i utworzeniu pliku preboot, znajduję normalnie nazwę płyty głownej i zmieniam nazwę folderu Ivy Bridge Z77 na Z77X-UD5H.

\EFI\CLOVER\OEM\Ivy Bridge Z77

Sprawdzam jeszcze dla pewności czy wpisy wymagane w pliku config są na miejscu jak wynika z tej instrukcji instalacji oraz instrukcji UniBootX Clover.

http://hamac.pl/topic/13579-instalacja-macos-1012-sierra-krok-po-kroku/

http://hamac.pl/topic/11716-unibootx-clover-oficjalny-uniwersalny-bootloader-hamacpl/page-1

 

Odpalam UniBootX z pendriva uruchamia się motyw bootcamp i widzę tylko jedną możliwość wyboru Bootowania Windowsa 10. Nie wykryło mi w ogóle instalatora z Sierrą. Tylko jeden dysk.

Podczas gdy uruchamiając go bez zmiany nazwy w katalogu OEM widzi wszystkie dyski łącznie z instalacją OSX, więc po małej zmianie VGA:

<key>Graphics</key>
<dict>
  <key>Inject</key>
  <dict>
   <key>ATI</key>
   <false/>
   <key>Intel</key>
   <true/>
   <key>NVidia</key>
   <false/>
  </dict>
  <key>PatchVBios</key>
  <false/>
</dict> 

i ustawienie na Intelowską w pliku config w głównym katalogu Clover'a  instalator startuje ładuje system do momentu aż pokazuje się biały ekran z kręcącym się tęczowym kółkiem i to by było na tyle. Tutaj ugrzązłem  :-s

 

Mniemam że chodzi o ten plik config i teraz co zrobić żeby to po prostu odpaliło i się zainstalowało ? Które wartości jeszcze zmienić lub co dodać ? Załączam pliki preboot oraz obydwa configi (OEM to ten z katalogu \OEM\Ivy Bridge Z77 a clover to czysty ze zmienionymi wartościami grafiki). Jeżeli trzeba dorzucę zdjęcia i screeny.

preboot.txt

clover config.txt

OEM config.txt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpięty pod DVI. Nie to miało znaczenie , problem w znacznym stopniu rozwiązałem. Tak jak myślałem plik config.plist w OEM był zły pod moją konfigurację. Zacząłem kombinować porównywać z tym domyślnym Clovera, w tym OEM Ivy Bridge Z77 znalazłem kawałek kodu "Disable Drivers" jak nazwa wskazuje tutaj są wyłączane jakieś sterowniki czego nie było w ogóle w domyślnym pliku config, więc usunąłem cały fragment kodu: 

<key>DisableDrivers</key>
	<array>
		<string>DataHubDxe</string>
		<string>DumpUefiCalls</string>
		<string>EmuVariableUefi</string>
		<string>FSInject</string>
		<string>OsxAptioFix2Drv</string>
		<string>OsxAptioFix3Drv</string>
		<string>OsxAptioFixDrv</string>
		<string>OsxLowMemFixDrv</string>
		<string>PartitionDxe</string>
		<string>VBoxHfs</string>
	</array>

Znalazło instalację systemu , zainstalowało się bez żadnych problemów , wszystko że tak powiem na TIP TOP. Nie działa tylko WI-FI no i USB 3.0 na obudowie z przodu, Ethernetu nie mam jak sprawdzić nawet bo nie mam kabla podciągniętego od modemu, korzystam teraz z internetu podłączając IPhona pod USB. 8-) Numery SMBIOS również wygenerowane dobrze , komputer jest identyfikowany jako MB Pro (late 2012). Możliwe że za ten błąd odpowiadała jakaś jedna linijka kodu w każdym razie bez tego działa, chyba że można to poprawić i uruchomić teraz z dysku z Cloverem.

 

I teraz tak:

 

Czy z tego poziomu da się bezpiecznie aktualizować w górę na Mojave?

Co zainstalować do sieci Wi-FI?

Co poprawić w tym pliku config.plist żeby było jeszcze lepiej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to właśnie SMBIOS nie jest poprawny. Powinieneś mu ustawić identyfikację iMac13,2.

Usunąłeś cały fragment, przez co mogą Ci się ładować nadmiarowe drivery i powodować niepoprawną pracę systemu. Trzeba sprawdzić którego z tych wyłączonych wcześniej mu brakowało.

Wi-Fi nie do odpalenia http://hamac.pl/topic/13254-atheros-ar5bwb222-kext-aspire-e1-571g/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli mam ustawiony już ten SMBIOS inaczej ale jest zładowany to powoduje złe działanie systemu ? Wiem że MB Pro to komputer przenośny , ale wg instrukcji http://hamac.pl/topic/14042-generowanie-indywidualnych-numerów-smbios-uruchomienie-imessage należy odnaleźć tą właściwą i ta mi się akurat zgadzała , jeszcze był MacMini kompatybilny. 

 

Co do fragmentu spróbuje go wrzucić całego z powrotem na zainstalowany juz na dysku OS X i zobaczę co się stanie. Boje się tylko żeby mi nie zniknął dysk z systemem.

 

Wi-Fi narazie najmniejszy problem w sumie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem zaskoczony w tym momencie po wklejeniu z powrotem całego fragmentu kodu system startuje bez problemu ! Na czas instalacji można go wyciąć a później z powrotem wrzucić gdzie był i będzie wszystko okej.  =D>

 

Jeżeli ten SMBIOS nie robi jakichś komplikacji czy problemów to nie będę już tego ruszał. Jeżeli to robi mi różnice czy mam IMac'a czy MB Pro to mogę normalnie wylogować się z usług i ustawić jeszcze raz SMBIOS ?

Problem jest jeszcze z tym że po wyłączeniu kompa , włącza się on z powrotem, hibernacja tez nie działa, restart tylko działa w pełni poprawnie.

Następnie gdzie ustawić Clovera żeby startował odrazu system bez ekranu wyboru dysku ? 

Jak sprawdzić teraz na ile system jest czysty tzn. vaniliowy ? (o ile tak się to mówi)

I ostatnia chyba rzecz to czy mogę go bezpiecznie zaktualizować do np. Mojave

 

Podsumowując na ten moment Wi-Fi nie będzie tylko działać, podejrzewam że trzeba kupić jakiegoś Broadcoma, narazie nie mam na to kasy chyba że da się zrobić coś kompatybilnego po taniości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wylogowałem się ze wszystkich usług itd. oraz ustawiłem SMBIOS jak trzeba widnieje teraz jako iMac (27-inch, Late 2012), zalogowałem się od nowa do iCloud z nowej konfiguracji. Wszystko działa.

 

Ktoś jest w stanie mi odpowiedzieć jeszcze na pytania które zadałem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz poukrywać w configu Clovera niechciane dyski i ustawić automatyczne wybieranie np. na 1 sek. Było to już poruszane na forum. Poszukaj. System jest na tyle czysty, na ile wrzucasz mu dodatkowych kextów. Tutejszą metodą, robi się wszystko przez Clovera, a więc nic nie modyfikujesz systemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc , narazie nie mogę się dogrzebać do tych ustawień Clovera, ale jeszcze pogrzebie jak czas pozwoli. 

Narazie coś innego mnie dręczy , jak wyłączam komputer to uruchamia się z powrotem, co trzeba skonfigurować żeby wyłączał się jak należy ?

W kwestii też Wi-Fi które zdaje się muszę zakupić, to adapter PCI-e + karta np. z MacBooka Pro wystarczy ? Oczywiście zakładam że karta z jakiegoś Maca 2012 lub nowsza tak jak sprzęt, czy może być nieco starsza ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.