Skocz do zawartości

NAS do domu


AdamiPL
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Myślę nad zakupem jakiegoś w miarę niedrogiego NAS do domu.. w oko wpadł mi Synology DS218j

 

Dysk na dane i ew streaming 4k na telewizor..  kopia zdjęć / programów itp itd.. ew timemachine jak da radę.. 

Nada się ten powyższy? Lub coś innego w podobnej cenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej! :)
Jeśli chcesz przetestować możliwości synology zalecam zainstalowanie xpenology na Parallelsie np. Możesz ewentualnie wgrać to na jakiś miniPC (mam na zbox bi324 +8GB ram+3TB dysk i jest idealnie). Jedyny minius xPenology to kombinowanie z połączeniem się z zewnątrz (obecnie łączę się przez TeamViewer iot)

DS218J fajny jeśli masz wystarczającą sumkę, serwery tego typu nie potrzebują niewiadomo jakich części wewnątrz (chyba że ktoś dekoduję na tv to jakiś celeronik może i mógłby się spocić przy 4k).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze genialny HP Microserver G8 - który w PL NOWY kupujesz za zaledwie 900PLN Brutto. W środku zjada każdy obecny model, za wyjątkiem streamingu. Po prostu jest na 3-ciej generacji Core i (Ivy Bridge) a na niej nie uświadczysz transkodowania. Tylko czy faktycznie potrzebujesz. Jeśli celem jest w 99% magazynowanie danych i odtwarzanie filmów na TV, nawet 4k to spokojnie da radę. Wsad z XPenology do G8 mogę Ci przygotować jakbyś chciał.

 

Jednak jeśli szukasz niezawodności i bezobsługowości (nie kminienia co i jak) to NAS Synology jest lepszym wyborem. Ja preferuję osobiście NASy z procesorem Intela. Działają o wiele sprawniej, jest BTRFS, sprzętowe szyfrowanie danych AES i wiele innych. Na modelach które mają 8GB RAM lub można rozszerzyć RAM możesz odpalić wirtualizację. Do bardzo prostych zadań, jak jakiś serwerek linuksowy, czy nawet Windows aby np działał serwer z programem do np fakturowania, wystarcza w sam raz.

 

Miałem też do czynienia z QNAPami i niestety mimo, że na papierze wyglądają o wiele lepiej, to różnica jest w sofcie. QNAP można porównać do Windows, a Synology do macOS. Po prostu soft Synology jest o wiele bardziej wg mnie dopracowany intuicyjny i więcej można zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używam DSM na PC, wcześniej miałem HP MicroServer G7 N54L, miałem kupić G8 ale leżał mi odłogiem Dell 7010  (i3-3240, 14 GB RAM i 2x WD RED 2TB) więc go wykorzystałem. Win10 w wirtualce na DSM chodzi cudnie i nie muszę mieć drugiego systemu na kompie dla programu do faktur i jpk. Łączę się zdalnie kiedy chcę przez RDP i jest spokój.

 

Tak jak mówi 314TeR - chcesz mieć spokój to kup oryginał, XPEnology można porównać do Hackintosha :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie za rady.. kupię chyba jednak DS218 nie ma aż tak dużej różnicy w cenie a ma 2GB ramu.. potrzebuje w sumie jedynie trzymać tam pliki i mieć dostęp z kompów / tel w domu i czasem jakiś film puścić z dysku - kopiowanie na pendrive i odpalanie specjalnie po to kompa .... :) 

 

ciekawi mnie czy mogę tam wsadzić dysk, na którym już są jakieś dane, czy trzeba formatować ;> 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie za rady.. kupię chyba jednak DS218 nie ma aż tak dużej różnicy w cenie a ma 2GB ramu.. potrzebuje w sumie jedynie trzymać tam pliki i mieć dostęp z kompów / tel w domu i czasem jakiś film puścić z dysku - kopiowanie na pendrive i odpalanie specjalnie po to kompa .... :)

 

ciekawi mnie czy mogę tam wsadzić dysk, na którym już są jakieś dane, czy trzeba formatować ;> 

 

Kazdy nowo wsadzony dysk zostanie sformatowany przez DSM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.