Jump to content
Sign in to follow this  
DawidXT

Artefakty - GTX 650 TI Boost 2GB a Mojave

Recommended Posts

Witam,

Panowie jak w temacie... pokusił się ktoś o sprawdzenie, czy artefakty z karty serii 6xx nadal występują na Mojave? 

Ja nadal siedzę na Sierra, bo jak mi doradzono na forum, to jedyny system, który obsługuję tę kartę bez wspomnianych artefaktów na ekranie.

 

Jeżeli ktokolwiek coś wie w tym temacie, będę wdzięczny za podzielenie się doświadczeniem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gdyby to było takie łatwe, tak bym pewnie zrobił. Na moim Macu pracuję, mam mnóstwo otwartych projektów, każda reinstalacja systemu, to dla mnie strata minimum dnia roboty. Rekonfiguracja pakietu aplikacji, hasła do przeróżnych paneli. Jak przeinstalowuje OS, to naprawdę w skrajnych sytuacjach. (Długie ładowanie systemu, albo naprawdę dobry argument do upgradu). Dysk mam jeden, wszędzie projekty. Drugi, to zewnętrzny do backupu...

 

Odpalenie instalatora, to nie głupi pomysł, ale zastanawiam się, czy artefakty się szybko pokażą, zwykle to wychodziło po odpaleniu jakiejś gry 3D, albo Final Cut'a.

Koniec końców, może ktoś mnie ubiegł, czysta ciekawość, stąd pytanie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mam i używam u siebie z GTX650 2GB, wszystko OK, VBIOS przerobiłem na UEFI.

 

Dzięki, a więc jest jakaś tam nadzieja, że i moja ruszy. Również stałem przed przerobieniem VBIOS'a na UEFI (później nie ma powrotu). W gruncie rzeczy Sierra działa mi z tym GPU w standardzie, w trybie bootowania UEFI, dlatego samej karty nie ruszałem. Przerobienie jej do UEFI jest jakieś kluczowe w takiej sytuacji? co tak naprawdę to robi? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przerobienie VBIOSa na UEFI jest odwracalne. Robisz kopię jego i już.

 

Obecność VBIOSa z sekcją UEFI jest wymagana aby wystartować komputer w czystym UEFI bez włączonego CSM. Inaczej mimo startu w UEFI wciąż ładowane jest bagno kompatybilności wstecznej z DOS.

Share this post


Link to post
Share on other sites

UPDATE: Na Mojave nadal występuje problem z artefaktami, niestety... W grach, jak i w renderach Final Cut'a. Kurcze, a już zacząłem się przyzwyczajać do ciemnego designu ;)

Pozostaje się pewnie przesiąść w niedalekiej przyszłości na jakiegoś GTX 1070...

 

Mam nadzieję, że komuś to info się przyda i zaoszczędzi sobie czasu na instalowanie tego OS'a z GTX 650.

(załączam screeny)

 

post-3049-0-65747700-1540315295_thumb.png

post-3049-0-15957200-1540315306_thumb.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dla mnie to trochę czarna magia. Nigdy nie byłem zwolennikiem zmieniania czegoś na lepsze, nawet nie podkręcałem procka - z przezorności. W sumie jak to bezpieczny proces, mogę wgłębić się w ten temat. Tylko z jakiego modelu? który na pewno będzie działać na Mojave? 

 

edit: oswaldini wspomniał, że u niego jest ok, a również ma 650... ja z kolei wiem, że masa użytkowników ma artefakty, na zagranicznych forach oraz conajmniej jedna osoba z hamaczka... Raczej nie chce mi się wierzyć, że to tylko kwestia wgrania UEFI VBIOS'a(?)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Masz iGPU? Jak tak to wymiana VBIOS możesz zrobic szybko i bez ryzyka „ciemności”.

 

A zmieniasz bios ma inny od opornej karty innego producenta. Szukasz czy ma dokładnie ten sam model chipa, ilość vram i układ wyjść wideo i flashuhes. Bazy z vbiosami masz na techpowerup. Wielokrotnie tak robiłem. I w wielu wypadkach pomagało. Pamiętaj tylko aby zrobić backup swojego. No i nie miksuj, jak masz 650TI to nie wgrywaj od zwykłej 650 bo noe będą pasować.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak, całe szczęście mam zintegrowaną :) Mogę dać zrzut parametrów mojej karty, kwestia tylko aby ktoś potwierdził z forum, który model działa na 100% na Mojave, a będzie najbardziej zgodny z obecnym VBiosem mojej karty. W sumie nie rozumiem, muszę się trzymać również tego modelu 650TI, tylko np. innego wydawcy tj. MSI? (obecnie mam ASUSA). Czy chodzi o zmianę VBiosa do modelu karty np 660Ti? Przepraszam, ale w tych kwestiach raczkuję.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeśli masz 650 Ti 2GB to możesz wgrywać VBIOS tylko z innej karty 650 Ti 2GB która ma taki sam układ wyjść wideo. A czy wgrasz MSI, gigabyte, innego Asusa, próbuj. O to wlasnie chodzi.

 

Jak masz ASUSa to możesz spróbować dograć sekcje UEFi do karty specjalnym narzędziem uefi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tu masz program do flashowania kart. Na dzień pisania postu jest to najnowsza wersja, w dodatku z usuniętą blokadą wgrywania nieautoryzowanych biosów (bez sprawdzania podpisów cyfrowych). Wersja ta obsługuje też najnowsze RTXy 20x0.

 

https://www.techpowerup.com/download/nvidia-nvflash-with-board-id-mismatch-disabled/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dziękuję za rady. Tak dla pewności. W biosie kartę przełączam na zintegrowaną, przepinam kabel do portu hdmi na płycie (aby obraz był brany z właśnie IGPU) i później wszystko przeprowadzam pod Windowsem?

Spróbuję w pierwszej kolejności przerobić ją na UEFI. Może coś da, jak nie, poskacze trochę. W razie jakiegoś niepowodzenia przywrócę wszystko z oryginalnego backupu, nie ryzykując uszkodzeniem samej karty?

 

- Mam trzy ogromne projekty do zrealizowania, zaraz po nich zabiorę się za to. W końcu może uda mi się ruszyć z Sierry naprzód :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.