Skocz do zawartości

czy jest sens czekać na normalniejsze ceny 9xxxk?


eMdzeJ
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

 

Chcę sobie poskładać komputer głownie do obróbki fotek, programowania i netu. Grać nie będę bo nie jest to mi do niczego potrzebne. Być może od czasu do czasu zmontuje jakiś film na youtube ale to okazjonalnie. Komputer będzie pracował na grafice zintegrowanej w procesorze.

 

Celuje w i5 i tu dylemat. Są dwa problemy. Pierwszy dostępność procków a co za tym idzie ich cena. Druga sprawa to podatek od nowości. Seria 9000 dopiero co weszła, cena jest zbójecka bo za 9600k trzeba zapłacić ponad 1400 zł a płyty na Z390 są też jakieś 150 zł droższe niż Z370. 

 

Przy i5 wydajność podkręconych procków jest taka sama ale temperatury z oczywistych względów są trochę niższe na 9600k. Wiec w sumie płacąc więcej dostaje się praktycznie to samo.  Skłaniam się do pójścia w 8600k a nie w 9600k ze względów finansowych ale... właśnie jak to wygląda od strony kompatybilności? 8600k już jest rozpracowane. Nie wiadomo czy seria 9000 trafi do Apple i ewentualnie kiedy. Procesory wewnętrznie się nie różnią (poza lutem zamiast gluta). 

 

Co o tym myślicie? Czekać? Kupować? Jak teraz nie kupię to później będzie podwyżka na święta (jak co roku). A może poczekać do stycznia i rozważyć ponownie za i przeciw? Aż tak mi się nie spieszy.

 

Jakbym się decydował na 8600k to jaką płytę brać? Zależy mi na displayporcie bo z tego co wiem nie ma na nim problemów z rozdzielczością WQHD.  Asus Z370-a czy coś innego? A może nie przejmować się tym i brać tylko z HDMI bo będzie działać bez problemów?

 

Będę wdzięczny za jakieś podpowiedzi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

Zależy jaki system ma być postawiony na tym komputerze (nie ma tego w opisie). Jeśli to ma by os x to nie należy brać nowości lub na nie czekać tylko wybrać sprawdzoną/polecaną konfigurację opisaną na forum. To naprawdę zaoszczędzi Ci wielu kłopotów na przyszłość, chyba że chcesz eksperymentować a nie ma to być komputer do pracy na codzień

 

Pozdrawiam MK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Seria i3/5/7-8xxx w wersji desktopowej wraz z chipsetem Z370 nie trafiła do maców i raczej nie trafi już, bo mamy już następcę i7/9-9xxx z nowymi chipsetami Z390.

 

Tak naprawdę obecnie wciąż gdybamy. Dobra praktyka sugeruje składać na sprzęcie używanym przez Apple, praktyka często wymaga pewnych kompromisów. Jak się człowiek zagłębi dokładnie w specyfikację procesorów intela od platformy Skylake czyli ix-6xxx to najnowszej ix-9xxx to dojdzie do wniosku, że pod IHS cpu jest praktycznie to samo z minimalnymi zmianami.

 

Czy ix-8xxx działa w macOS, generalnie tak i to całkiem OK. Są oczywiście problemy jak konieczność instalowania z jedną kością pamięci już ręcznej edycji SMBIOS aby podać prawidłowe informacje na temat ilości i rodzaju kości RAM, czy zidentyfikowanie przez macOS sCPU jako "nieznany", ale to jest jak na razie w większości kosmetyka.

 

Ja na Twoim miejscu poczekał bym przynajmniej do jutra i dowiedział się jakie nowości planuje wprowadzić Apple. Ma być odświeżone wiele sprzętu.

 

Także obecne ceny CPU intela wynikają z niskiej podaży CPU, ponieważ intel nie nadąża produkować tyle CPU ile oczekuje rynek. Jeszcze do początku zeszłego roku 4C+HT to był maks dla ludu, dziś mamy już CPU 8C+HT, więc ludzie widzą sens w kupnie więcej rdzeni i wymianie która da im przyrost +50 lub nawet +100% a nie 5% jak było wcześniej. Intel zatkał się swoją chciwością... w miejsce jednego 8C intel produkował dotychczas 2 procesory 4C a teraz nie nadąża... do czego to doprowadziło, sami widzimy, np i3 8100 pod koniec wakacji kosztował 479PLN, a jeszcze parę dni temu nie było sposobu go kupić poniżej 900PLN. Ja osobiście mam nadzieję, że za 2-4 tygodni wszystko się "odkorkuje" i ceny CPU wrócą do rozsądniejszych poziomów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Poszedłem jednak w coś co wg mnie jest bardziej długowieczne. Ceny trochę spadły i kupiłem 9600k i asrock Z390 extreme 4. W razie braku mocy mogę zawsze później wrzucić i7 albo i9. 

 

Zobaczymy jak przyjdzie co z tego będzie :)

 

Na razie zrobiłem rozeznanie i jest na Asrockach jakiś bug w biosach i we wszystkich nowych trzeba używać tego:

<dict>
          <key>Comment</key>
          <string>Fix AsRock Z390 BIOS DSDT Device(RTC) bug</string>
          <key>Disabled</key>
          <false/>
          <key>Find</key>
          <data>
          oAqTU1RBUwE=
          </data>
          <key>Replace</key>
          <data>
          oAqRCv8L//8=
          </data>
        </dict>

Używają jakiegoś odniesienia do niezainicjowanej zmiennej w biosie i instalator głupieje. Pewnie będzie poprawione w nowych biosach bo widzę, że nowy wychodzi co tydzień.

 

Też czytałem jakieś jazdy z nowymi chipami dźwiękowymi 1220 ale pewnie do tej pory to już zostało poprawione... 

 

Wady nowej platformy :) Pewnie się będę o niektóre rzeczy dopytywał. Głownie pewnie o odpalenie igpu na tym procesorze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Po miesiącu używania komputera do zwykłych czynności - net, programowanie w ardunio ide, jakiś montaż filmów w imovie itp. sprzęt działa bardzo dobrze i stabilnie. Nawet power nap działa. Wyłączyłem bo raczej mnie to wkurza niż w czymś pomaga ale dobrze wiedzieć, że działa.

 

Jednego czego nie mogę zrobić to odpalić na pełnej szybkości USB 3.1 gen2 (porty zgłaszają się na 5gbit zamiast na 10). Nie ma  żadnych poradników, jedyne co znalazłem to jakieś modyfikacje pikeralpha, których nie rozumiem. Na razie mi to nie jest potrzebne ale lubie jak wszystko działa jak powinno. Może się doczekam, aż ten sprzęt będzie bardziej popularny i ktoś mądrzejszy ode mnie napisze jakiś manual...

 

Wszystkie usługi apple jakie byłem w stanie sprawdzić działają poprawnie. Nie takie to Z390 straszne jak je malują ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.