Jump to content
Bartq

Asus P5QL PRO z Xeonem starszy ale nadal sprawny dziadek

Recommended Posts

Cześć,

Proszę Was o radę, jakiego najnowszego macOS'a mogę zainstalować na poniższym sprzęcie. 

Kiedyś miałem już styczność z Hackami, nawet dało się coś uruchomić na tym komputerze.Przy ostatniej próbie instalacji miałem już problem z Cloverem (nie chciał w ogóle zbootować, wyświetla się cyferka "5" znika i zawiesza na czarnym ekranie).

Stąd moje pytanie jaki jest najnowszy macOS oraz najnowszy Clover, które mogę zainstalować na swoim sprzęcie. Ostatnie moje sukcesy są z czasów jeszcze OS X (bodajże 10.9/10.10) a chyba sporo się przez ten czas pozmieniało.

Poniżej moja konfiguracja:

1. Symbol modelu laptopa/płyty głównej - Asus P5QL Pro
2. Jaki jest procesor, czy obsługuje instrukcje SSE2, SSE3 - Intel Xeon E5420, 2500 MHz (MMX, SSE, SSE2, SSE3, SSSE3, SSE4.1, EM64T, VT-x)
3. Jaki jest mostek południowy (czyli chipset odpowiedzialny za obsługę napędów HDD i DVD). - Intel 82801JB ICH10
5. Jaka jest karta graficzna oraz (w przypadku notebooków) natywna rozdzielczość matrycy** - AMD Radeon HD 7770
6. Jaki jest kodek audio - Sound Blaster X-Fi Surround 5.1 Pro / Realtek ALC1200
7. Jaka jest karta sieciowa - Atheros AR8121/AR8113/AR8114 PCI-E Ethernet Controller
9. Czy napędy są podłączone przez interface SATA czy IDE i jak wygląda układ partycji na dysku docelowym - SATA, na Hacka mogę przeznaczyć cały dodatkowy HDD (obok posiadam SSD + HDD na WIndows)
10. Czy klawiaturę/mysz mamy podłączone przez USB czy PS2. - USB

Z góry dziękuję za pomoc :)

Pozdrawiam,

Bartek

@Daniel, dziękuję za odpowiedź. Właśnie przygotowuję High Sierre na USB. Myślisz, że mogę do clovera wrzucić cały katalog OEM mojej płyty ze starszych instalacji, z których robiłem backup ? Głownie chodzi mi o config.plist oraz katalog z kextami. Czy nie można mieszać configów z rożnych wersji clovera ?

Jak najbardziej możesz spróbować działającego configu. Zaktualizuj tylko kexty. Jedynie co musisz zmienić to identyfikację na jakiegoś iMaca wspieranego przez 10.13.x.

@music Mojave to zabawa na tym sprzęcie - żadne C2D NIE jest obsługiwane oficjalnie przez 10.14.x.

@music Mojave to zabawa na tym sprzęcie - żadne C2D NIE jest obsługiwane oficjalnie przez 10.14.x.

Mojave zainstalowałem w ramach testu z sukcesem na starym sprzęcie z mojego podpisu za pomocą narzędzia - macOS Mojave Patcher Tool for Unsupported Macs

http://dosdude1.com/mojave/

https://forums.macrumors.com/threads/macos-10-14-mojave-on-unsupported-macs-thread.2121473/

Wiem dobrze, że jest to nie oficjalne rozwiązanie i obsługa, wsparcie w Mojave (też dla Apple Maków). Również mające wiele wad. Wymagało to np. dodanie kextów "sterowników" itp. z High Sierry, ale jest to możliwe jak najbardziej skoro "działa". Z resztą ogólnie sam w sobie hackintosh w porównaniu do prawdziwego Maca jest kompromisem w działaniu sprzętu z oprogramowaniem Mac OS X. Chodzi o kompatybilność sprzętu.

Nie chodzi mi o to, że się nie da, tylko o to, że mojave + c2d to już większa zabawa. 10.13.6 stawiasz właściwe z marszu i wszystko działa o ile CPU ma instrukcje SSE4.1. Na takim sprzęcie, lepiej wpierw porządnie odpalić np 10.13.6 a potem jak mało kombinować wyżej.