Jump to content
druteron

High Sierra i responsywność interfejsu

Recommended Posts

Cześć,

 

czy może się ktoś wypowiedzieć, kto ma uruchomioną kartę GTX 10xx na web driverach Nvidii pod High Sierrą? Jak u was z responsywnością systemu? U mnie osobiście jest kiepsko - freezy, przycinające animacje to główne problemy. Dla testów zainstalowałem Sierrę i tu jest dużo lepiej, ale i tak mój MacBook na integrze działa płynniej.

 

Co ciekawe gdy wyłączę web drivery, to system zaczyna chodzić płynnie, choć jak wiadomo bez akceleracji. Grafikę uruchamiam przy pomocy Lilu + Whatevergreen. Po pierwszej instalacji sterowników muszę dać flagę nvdrv=1, w przeciwnym wypadku zwiecha na czarnym ekranie. Natywny zapis do NVRAM teoretycznie działa, sprawdzałem wg opisu na forum.

 

W sieci można znaleźć sporo podobnych problemów, ale bez rozwiązania. Można coś z tym zrobić?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja używałem GTX 1060 od Asusa Windforce na High Sierrze i kompletnie 0 problemów. Oczywiście WebDrivery i wyniki w benchach lepsze jak na windzie. Nie zmagałem się z jakimiś freezami (związanymi z GPU) czy klatkowaniem animacji. Jedyny problem, który u mnie występował to na safari jak miałem kilkanaście stron odpalonych i zamknąłem całą przeglądarkę to system jakby łapał freeza, mogłem ruszać myszką spotifiy grało w tle ale nie mogłem odpalić żadnego programu, freez trwał ok 1-2 sekundy, lecz to raczej nie problem z GPU bo w Chromie takich problemów nie było. Tylko i wyłącznie w safari.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na jakiej wersji HS używałeś tego GTXa?

 

Osobiście korzystam z dwóch monitorów, jeśli na jednym oglądam wideo, a na drugim zamknę kartę, to wideo łapie sekundową zwiechę. Czasem bywa, że animacje w launchpadzie klatkują czy minimalizowanie okna. Jak mówię na MacBooku tego nie doświadczam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja mam GTX 1050 Ti na High Sierra 10.13.6 (najnowszy build), 2 monitory HD + TV UHD i też zero freezów, nawet gdy gram na jednym monitorze, przeglądam internet na drugim a dzieciak ogląda bajki na TV. Lilu i reszta aktualne. Baa, od kilkunastu miesięcy nawet jednego crasha systemu nie miałem. System skała.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wróciłem do High Sierry, poniżej zrzut z terminala po wpisaniu komend

 

gsyIMWX.png

Jeśli chodzi o sam Intel Gadget, zauważyłem, że w momencie gdy np. zamykam kartę i jest freeze, to procesor na chwilę zrzuca taktowania. Obecnie działam bez CPUFriend i SSDT-FREQ. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@druteron właśnie powróciłem do safari i mam dokładnie takie same problemy. Próbowałem dziś wszystkiego związanego z cloverem co przychodzi mi na myśl od patchy do przeróżnych kextów i nic kompletnie nie pomaga. Zmiany SMBIOSU też nic. Raczej obstawiam, że coś tutaj ma problem od GPU. Musiałbym wyciągnąć GTX i zobaczyć na intelu jak sprawa wygląda z tymi freezami. 

http://hamac.pl/topic/15309-problem-z-safari/?do=findComment&comment=136546 tutaj opisywałem ten sam problem i też nikt się z tym nie spotkał.

Myślałem jeszcze, że problem stoi po XMP od ramu.. Ale i wyłączyłem XMP w biosie, włączyłem XMPDetection w cloverze i również nic, jak zainstalowałem mojave dla testów i nie miałem akceleracji 3D to nie było takich kwiatków ale dziwne, że ludzie tutaj mają GTX'y i nie borykają się z takim problemem.

 

Edit: Patrząc na Intel Gadget to na iMac 14,2 i 17,1 CPU praktycznie cały czas pracuje na maksymalnym taktowaniu przy ruszaniu myszką na pulpicie, najbardziej stabilnie pracuje na MacPro 6,1, na maksymalne taktowanie dopiero wchodzi jak np. Odpalę film w 4K na YouTubie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ogarnąłem to całe safari, nie freezuje podczas zamykania kart lub zamykania safari. Wystarczy dodać taką komende <key>com.apple.Safari.ContentPageGroupIdentifier.WebKit2AcceleratedDrawingEnabled</key> <false/> w pliku com.apple.Safari.plist znajduje się on w /Users/YOUR USERNAME HERE/Library/Preferences/

 

Także nie jest to wina GPU, bądź źle skonfigurowanego clovera tylko problem leży po stronie Apple bo ludzie nawet na sprzęcie Apple mają takie kwiatki.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Niestety mam ostatnio mało czasu na dłubanie, a widzę, że sporo się tutaj działo.

 

 

Ogarnąłem to całe safari, nie freezuje podczas zamykania kart lub zamykania safari. Wystarczy dodać taką komende <key>com.apple.Safari.ContentPageGroupIdentifier.WebKit2AcceleratedDrawingEnabled</key> <false/> w pliku com.apple.Safari.plist znajduje się on w /Users/YOUR USERNAME HERE/Library/Preferences/

 

Także nie jest to wina GPU, bądź źle skonfigurowanego clovera tylko problem leży po stronie Apple bo ludzie nawet na sprzęcie Apple mają takie kwiatki.

 

Gdzieś kiedyś rzuciła mi się w oczy ta modyfikacja, ale nie mogłem tego znaleźć. Tylko nie jestem do końca pewien czy to wina Apple, bardziej mam wrażenie, że sterowniki Nvidii nie są do końca zgodne z Metal 2. Na układach Intela i AMD ponoć problem nie występuje.

 

Edit:

Faktycznie po edycji tego pliku jest lepiej.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jako webdeveloper mógłbym godzinami wylewać litry żółci w kierunku wydajności i wsparcia nowych technologii przez Safari. Czasem wystarczy spróbować odpalić animację CSS + JavaScript i prosta strona która w Chrome lub Firefox działa płynnie, to w Safari na oryginalnych sprzętach tnie się niemiłosiernie. Ba! Są przypadki, że Internet Explorer potrafi sobie lepiej radzić z niektórymi rzeczami. Kodując strony pod Safari wiecznie trzeba stosować jakieś haki, myki, triki i inne uniki, żeby nasz projekt wyglądał tak, jak powinien. Bywa szybka, to fakt. Strony wczytują się błyskawicznie. Ale czasem ma to swoje koszty. Użytkownicy tej przeglądarki często nawet nie wiedzą, że ominęły ich jakieś fajne elementy czy animacje, bo się po prostu nie wczytują.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Jak widać jest to powiązane z akceleracją poprzez GPU... dodając tę komendę wyłącza się akcelerację.

 

Dokładnie tak, Safari się naprawia, niemniej nie chcę ograniczać tego tematu tylko do przeglądarki. System dalej chrupnie i jest odczuwalnie gorzej niż pod Sierrą. W internecie można znaleźć wiele podobnych tematów, wychodzi na to, że Nvidia nie jest najlepszym wyborem pod macOS. Niestety nie doszukałem się żadnego rozwiązania tego problemu, pozostaje czekać na udoskonalone sterowniki od zielonych... o ile w ogóle się doczekamy. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Altemirabelle

 

A co jest nie tak z config.plist?

 

I bardzo dobrze, że nie przejmuje się pamiętaniem aby przy każdej aktualizacji wywalać niepotrzebne sterowniki, ponieważ ma zbędne wyłączone w config.plist:

<key>DisableDrivers</key>
    <array>
        <string>EmuVariableUefi</string>
        <string>DataHubDxe</string>
        <string>DumpUefiCalls</string>
        <string>OsxLowMemFixDrv</string>
        <string>CsmVideoDxe</string>
        <string>OsxAptioFix2Drv</string>
        <string>OsxAptioFixDrv</string>
        <string>FSInject</string>
        <string>VBoxHfs</string>
        <string>PartitionDxe</string>
        <string>OsxAptioFix3Drv</string>
    </array>

@druteron - sterowniki webowe nvidii zainstalowane i działają?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.