Skocz do zawartości

High Sierra i responsywność interfejsu


druteron
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

@Altemirabelle - Polecam zapoznać Ci się z configami z UniBootX - zobaczysz jak są skonstruowane i jeśli czegoś nie wiesz, to pytaj.  Tam nie ma zbędnych rzeczy, a jeśli są, to mają jakiś cel, tak jak np w/w wyłączanie driverów aby właśnie NIE musieć pamiętać o kasowani ich po każdej aktualizacji clovera.

 

@druteron - o jakie dokładnie Ci lagowanie interface'u chodzi. Sam mam 1080 Ti i nic jakoś niepokojącego nie widzę, ale może czegoś nie wiem, lub nie używam programów których Ty używasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

o jakie dokładnie Ci lagowanie interface'u chodzi. Sam mam 1080 Ti i nic jakoś niepokojącego nie widzę, ale może czegoś nie wiem, lub nie używam programów których Ty używasz.

W ostatnim czasie, ze względów na natłok obowiązków korzystam głównie z przeglądarki (Safari). Zamykając kartę czy samą aplikację jest chwilowa zawieszka, a później pożądane działanie. Zdarzy się też, że niektóre animacje systemu chrupną, np. ta z zanikaniem okna przy przeciąganiu na drugi monitor czy przy włączaniu launchpada. Konfiguracja dwumonitorowa może mieć tu znaczenie?

 

 

Wystarczyło numery seryjne usunąć. Analizowanie niekompletnej config nie ma za dużo sensu.

Myślę, że nie ma co drążyć tego tematu. SMBIOS wygenerowany wg poradnika forumowego, identyfikacja iMac17,1 - iMessage działa.

 

 

Na jednym z moich komputerów mam także Nvidia, co prawda 960, ale lagowania nie ma. Używam głównie programy od Adobe. Nie wiem jaki jest stopień tego lagowania, ale gdyby to u mnie wystąpiło zrobił bym sobie kompletnie nowe EFI. A jeśli i to by zawiodło, to nowa czysta instalacja na bazie aktualnej wiedzy.

System był instalowany kilkakrotnie, zrobiłem nawet downgrade do Sierry, gdzie było płynniej. Dopiero od HS zaczynają się takie kwiatki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja działam na dwóch monitorach. Niestety nie uzywam safari ze względu na problemy z wyświetlaniem stron w tej przeglądarce. Uzywam na codzień firefoxa. Innych niepokojących lagów nie widziałem, ale tez działam na inne platformie, mam haswella i identyfikacje iMac14,2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Altemirabelle - nie bardzo rozumiem czego chcesz dowieść? Szukasz potwierdzenia czy Twoja metoda jest słuszniejsza od innej metody? To wyjaśnię - jest tak dobra jak każda inna jeśli umiesz ją skutecznie zastosować w Twoim i TYLKO Twoim wypadku. TYLKO dla Twojej konfiguracji możliwe, że ten zestaw driverów UEFI będzie słuszny, dla innej konfiguracji zabraknie kluczowego i system nie uruchomi się. Być może dla Ciebie jest prostsze, że jak aktualizujesz clovera to za każdym razem musisz pamiętać co zaznaczyć a co nie, a ktoś inny woli o tym NIE pamiętać, bo nie musi, bo ktoś już pamiętał aby te niepotrzebne NIGDY nie zostały załadowane, nawet jak się pomyli i zaznaczy problematyczne sterowniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popracowałem ostatnio na najnowszej wersji driverów - Safari bez zmian, ale sam system jest jakby płynniejszy. W celach testowych zainstalowałem Firefoxa i działa on bez problemów. 

 

Szkoda, że z Safari jest problematyczne pod tym względem - używam tej przeglądarki na MacBooku i iOS, gdzie mam wszystkie zakładki, chciałbym mieć to wszystko zsynchronizowane. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spędziłem wczorajszy wieczór na próbie uruchomienia iGPU z dGPU, niestety bezskutecznie. @314TeR domyślam się, że masz na myśli poniższe zagadnienie:

http://hamac.pl/topic/14928-prawid%C5%82owa-konfiguracja-pod-imac-i-inne-smbiosy-z-igpudgpu/

Opisany poradnik jest już trochę nieaktualny, wskazane kexty zostały złączone w jeden - WhateverGreen. Przekopałem m.in Insanely w celu uruchomienia HD530, ale za nic nie mogę zmusić jej do działania. Intel Power Gadget pokazuje dokładnie zero użycia.

 

Co zrobiłem:

  • uruchomiłem iGPU w BIOSie (iGPU multi monitor - enable, primary display - PEG, pamięć przypisana na 128MB),
  • Patche ACPI wskazane przez @oswaldiniego wrzucone,
  • Lilu + WhateverGreen
  • ig-platform-id: 0x19120001 - i tu ciekawostka z id: 0x19120000 karta jest widoczna, czego można się spodziewać, ale z tego co pamiętam dalej nie jest używana,
  • InjectIntel.

Czy coś może pominąłem? Ogólnie mówiąc, próbowałem wielu kombinacji powyższych punktów, ale zawsze jest ten sam efekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ja nie lubię EFI zrobionych w stylu MAIN --> OEM --> twoja płyta główna. To rozwiązanie ma sens dla kogoś kto robi upgrade kilku systemów aby nie musiał się męczyć z każdym z osobna. Dla pojedynczego wystarczy używanie głównego configu.

 

Załącz ioreg, możesz tez sprawdzić sobie akcelerację tym załączonym programem.

 

 

VDADecoderChecker.zip

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

VDADecode niby pokazuje, że jest ok

WUafRfe.png

W załączeniu IORegistry

 

Co do samego EFI, było robione na podstawie poradnika UniBootX. W mojej opinii są to jedynie kwestie kosmetyczne.

 

Edit 1:

Drivery Nvidii na pewno mają wpływ na zachowanie Safari. Zrobiłem downgrade do wersji .104 przy pomocy skryptu nvidia-update. Sytuacja uległa poprawie. Obecnie przycięcie jest dużo mniejsze i użycie procesora już tak nie skacze jak na najnowszym buildzie. 

 

Wydaje mi się, że odpalenie integry również trochę pomogło, wcześniej po instalacji starszych driverów nic się nie zmieniało.

 

Edit 2:
Intel Power Gadget pokazuje aktywność iGPU podczas oglądania np. wideo, więc coś się ruszyło. Właściwie, to aktywność iGPU pokazuje się jedynie podczas oglądania wideo na Safari, niemniej zamykanie karty choć płynniejsze, zawiesza na chwilę obraz.

IORegistry.zip

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,
 
Mam problem z prawidłowym uruchomieniem karty Nvidia GTX 1070 na MacOS High Sierra 10.13.6, jestem w stanie zainstalować web drivery od Nvidii, ale nie mogę pozbyć się niestety problemu wydajności interfejsu i dziwnych glitchy w niektórych programach, szczególnie Chrome i Little Snitch.
 
Glitche polegają na tym, że podczas wpisywania w pasku adresu w Chrome czegokolwiek, zaczyna się on przycinać i nie wyświetla prawidłowo zawartości. W Little Snitch interfejs aplikacji jest częściowo całkowicie przezroczysty przez co widać co jest pod spodem np. na biurku. W niektórych innych aplikacjach jak np. Clover Configurator, po wybraniu opcji z listy po lewej stronie, zaznaczona opcja staje się przezroczysta jak w przypadku Little Snitch.
 
Najlepiej zobrazują to zrzuty:
 
post-2800-0-31576400-1549751642_thumb.png
post-2800-0-42337700-1549751632_thumb.png
 
Używam obecnie kextów Lilu oraz Whatevergreen - w najnowszych wersjach na dzień dzisiejszy.
  • EFI\CLOVER\kexts\Other\Lilu.kext (v.1.3.3)
  • EFI\CLOVER\kexts\Other\WhateverGreen.kext (v.1.2.6)

Mam wrażenie, że ma to jakiś związek z opisywanym "ficzerem" Whatevergreen https://github.com/acidanthera/WhateverGreen/blob/master/README.md:

 

Modifies macOS to recognize NVIDIA's web drivers as platform binaries. This resolves the issue with transparent windows without content, which appear for applications that use Metal and have Library Validation enabled. Common affected applications are iBooks and Little Snitch Network Monitor, though this patch is universal and fixes them all. NVWebDriverLibValFix
 
Próbowałem już różnych wersji sterowników Web od Nvidii
  • 387.10.10.10.40.118 dla buildu 17G5019
  • 387.10.10.10.40.105 dla buildu 17G65
  • 387.10.10.10.40.108 dla buildu 17G3025

Czy ktoś może ma jakiś pomysł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

@marek.mdproject
A jakie Patches masz wpisane w config.plist w sekcji Acpi?

 

 

Aktualnie w ACPI Patches mam coś takiego:

<key>Patches</key>
    <array>
        <dict>
            <key>Comment</key>
            <string>change EHC1 to EH01</string>
            <key>Disabled</key>
            <false/>
            <key>Find</key>
            <data>
            RUhDMQ==
            </data>
            <key>Replace</key>
            <data>
            RUgwMQ==
            </data>
        </dict>
        <dict>
            <key>Comment</key>
            <string>change EHC2 to EH02</string>
            <key>Disabled</key>
            <false/>
            <key>Find</key>
            <data>
            RUhDMg==
            </data>
            <key>Replace</key>
            <data>
            RUgwMg==
            </data>
        </dict>
        <dict>
            <key>Comment</key>
            <string>change SAT0 to SATA</string>
            <key>Disabled</key>
            <false/>
            <key>Find</key>
            <data>
            U0FUMA==
            </data>
            <key>Replace</key>
            <data>
            U0FUQQ==
            </data>
        </dict>
        <dict>
            <key>Comment</key>
            <string>change HECI to IMEI</string>
            <key>Disabled</key>
            <false/>
            <key>Find</key>
            <data>
            SEVDSQ==
            </data>
            <key>Replace</key>
            <data>
            SU1FSQ==
            </data>
        </dict>
        <dict>
            <key>Comment</key>
            <string>change GFX0 to IGPU</string>
            <key>Disabled</key>
            <false/>
            <key>Find</key>
            <data>
            R0ZYMA==
            </data>
            <key>Replace</key>
            <data>
            SUdQVQ==
            </data>
        </dict>
        <dict>
            <key>Comment</key>
            <string>change PEGP to GFX0</string>
            <key>Disabled</key>
            <false/>
            <key>Find</key>
            <data>
            UEVHUA==
            </data>
            <key>Replace</key>
            <data>
            R0ZYMA==
            </data>
        </dict>
    </array>
    <key>ReuseFFFF</key>
    <false/>
</dict>

post-2800-0-88533600-1550434219_thumb.png

 

Częściowo udało mi się rozwiązać problem z przezroczystym interfejsem. Nie dodałem wcześniej, że miałem w kompie 2 grafiki w slocie 1 PCIex - GTX1070, w slocie 2 PCIex - GTX 750Ti.

 

Po wyciągnięciu GTX 750Ti wszystko zaczęło działać prawidłowo. Niemniej pozbyłem się póki co 2 grafiki..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 4 miesiące temu...

Wracam do tematu może ktoś rozwiązał problem z freezowanie systemu po zamknięciu safari z kilkunastoma stronami typu YouTube? Miałem przez pewien okres czasu RX 590 i nie było z tym problemu, wymieniłem go z powrotem na GTX 1070 Ti i problem z safari odrazu się pojawił. Pojawia się on tylko po zainstalowaniu WebDriverów. Włączyłem nawet iGPU żeby sprawdzić czy problem zniknie ale nic z tego... Prócz tego wszystko elegancko działa iGPU+GTX, BruteX 25 sekund w Final Cut.. Tylko ta nieszczęsna safari, podawałem kiedyś wyżej linijkę która w jakimś stopniu obcina akceleracje ale to nie jest rozwiązanie tego problemu.. Może ktoś mógłby rzucić okiem na mój EFI i sprawdzić czy wszystko jest ok? Testowałem już z różnymi "Driver64UEFI" i cały czas kaplica. Przy okazji mógłby ktoś sprawdzić mój config.plist wydaje mi się, że jest w miarę czysty i nie ma nawalonego niepotrzebnego syfu. Niby wszystko działa włącznie z zapisem do NVRAM. Sleep też niby działa normalnie, system nie traci na wydajności po wybudzeniu ani nic z tych rzeczy.

EFI.zip

Edytowane przez mje
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spędziłem sporo czasu szukając rozwiązania problemu, niestety bezskutecznie. Uruchomiłem iGPU w trybie connector-less, skrypt (nie pamiętam w tej chwili nazwy) pokazuje, że integra działa poprawnie. Lagi w Safari jak były tak są. Musimy czekać na ruch Nvidii, bo wszystko wskazuje na problem z ich sterownikami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.