Skocz do zawartości

komp do montażu FCPX 2019


Najrad
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

@314TeR

Faktycznie zapięcie wiatraka się odpięło, chyba podczas instalacji GPU. Dzięki!

Fajny ten 7820X - taki chciałem, ale i tak budżet został srogo naciągnięty. :o

 

@Najrad

No ja też zazdroszczę. ;) To nie mój komp.

Ale na pewno przyjdzie mi na nim pracować, bo to bliska mi osoba zamówiła.

Jeśli chodzi o opinię kogoś pracującego w FCPX to ja sam nie mam takiego doświadczenia. Za jakiś czas mogę podpytać co i jak bezpośredniego użytkownika, ale w sumie wobec czego on ma wydać swoją opinię. Mogę jedynie porobić jakieś testy puki komp jest u mnie.

 

Wsparcie kodowania sprawdzę.

Czy możesz wskazać mi jakąś procedurę diagnostyczną jak ma to zrobić porządnie?

Jakieś testowe pliki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używałem do sprawdzenia MacX Video Converter Pro, ale to tylko syntetyczna informacja. Wyeksportuj dobrze uficzerowany timeline bezposrednio do h264 i za pomocą iStat będziesz widział jakie jest obciążenie karty graficznej :) 

U mnie przy materiałach z kilku kamer + korekcja koloru RX, chodzi na 100%, intel na 10-20% a procesor na 50-60%. Co do h265, to nie sprawdzałem na niczym, bo mój sprzęt, nie obsługuje. Ale MacX Video Converter Pro - a raczej jego najnowsza wersja wyświetli Ci info o sprzętowym wsparciu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jest tak jak u mnie. Widzę, że zrobiłeś troszkę ruchu w temacie iMac Pro, więc jest nadzieja, że się konfig dopieści. Będę wdzięczny za opinie znajomego jak mu się pracuje. Policzyłem z grubsza ile musiałbym wyłozyć na start... 6k za płytę RAM i procesor, więc nie jest bardzo tragicznie. Zobaczę jeszcze jak dopieścisz kompa :) A z hevc, zaczekamy na 10.14.4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Podjąłem decyzję, w 2019 roku zmieniam platformę, ale nie chcę iść w Asus WS X299 PRO. Po premierze nowych iMaców 2019  bez chipa T2, wydaje mi się, że to będzie najlepszy wybór. Zdecydowałem się budować nowego hamaca w oparciu o procesor i9 9900K Tray. Czekam jedynie na opinie o najbardziej kompatybilnej mobo. W mojej sytuacji nie mogę sobie pozwolić na ciągłe mieszanie smbiosami i zmiany identyfikacji. Mam sporo kupionego softu do obróbki wideo i nie chcę ryzykować blokady AppStore lub utraty licencji na pluginy. Gdyby ktoś miał wiedzę na temat najbardziej kompatybilnej płyty pod wspomniany procesor, to dajcie znać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może nie do końca precyzyjnie się wyraziłem :) Już raz "transferowałem się" z SandyBridge na Z87 i pamiętam ile razy musiałem "wracać" do starego kompa żeby dezaktywować licencję i aktywować na nowym. O zmianach smbios pisałem w kontekście ciągłego w nim grzebania. To, że proces trasferu licencji będę musiał powtórzyć, wiem, ale chciałbym to zrobić raz i dobrze. Niektóre programy ( np CoreMelt) licencje przypisują do karty sieciowej, inne do czegoś zupełnie innego, a mam tego tyle, że dokładnie nie pamiętam. Od lat mam mobo Asusa, więc Asus Prime z390-A byłby spoko, tyle że słyszałem ( na naszym forum) że ostatnio Asus oszczędza na podzespołach, a z kolei płyty Gigabyte z seri Aorus są w tej chwili jak najbardziej na topie. Ja nie składam "zawodowo" hamaczków, żyję z montażu filmów, więc nie mam dokładnego rozeznania w podzespołach. Jak już poskładam sprzęt, to chciałbym bezproblemowo i wydajnie popracować 3-4 lata. Na dziś chcę kupić procesor+mobo+ram. Resztę - dyski RX580 przełożę z Z87, a jak dojdzie gotówka to dokupię M2 i ewentualnie Vega64. Jak na Gigabyte wygląda Thunderbolt ? Da się go uruchomić? A może lepiej działa TB od Asusa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznę od zakupu procesora :) a z płytą jeszcze zaczekam, może coś się bardziej wyklaruje ( na razie mam na czym pracować). Jak już dojrzeję do mobo, to znów zapytam. Nie pozbywaj się tych EFI które masz, może będę zainteresowany ( o ile oczywiście zechcesz się podzielić).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gigabyte Z390 AORUS PRO albo Gigabyte Z390 Aorus Elite jest obecnie chyba najlepszym wyborem jeśli chodzi o stosunek cena/jakość.

 

Asus Prime z390-A patrząc na komponentu jest gorszy tzw. płacisz za wypromowaną już markę.

 

Przy Z390 zwracasz uwagę aby nie brać CNVI, bo nie uruchomisz tego pod macOS. Bierzesz taką bez modułu, albo taką w której da się wymienić na kompatybilny. Dodatkowo musisz brać pod uwagę, że natywny NVRAm nie jest wspierany i dopóki developer vit9696 nie będzie miał na stanie tej platformy to tak zostanie. Nie ma to wpływu to wydajność czy cokolwiek ale warto wiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Najrad - na dziś wiadomo, że aktualny iMac19,1 ma i9-9900KF - identyczny do kupienia, aczkolwiek (podejrzewam), że równie dobrze będzie działał i9-9900K (z igpu) najwyżej je wyłączysz w BIOS. Natomiast mając KF na 99% poprawnie wyświetli Ci się identyfikacja np w Geekbench i będziesz miał np iMac Early 2019 a nie iMac 19,1.

 

Płyty - hgw - ponieważ pełna specyfikacja SMBIOS wyciekła dopiero parę dni temu. Mam cyferki, ale to nie wszystko. Wiadomo, że trzeba minimum 10.14.4 i to jak kojarzę w specjalnej kompilacji. Podobnie było z iMac Pro i 10.13.2 i 10.13.3 - były to specjalne kompilacje i dopiero 10.13.4 "zrównało" główną gałąź z dedykowaną dla sprzętu.

 

ASUS - ja cenię tę markę nie tylko za "łatwość" stawiania macOS, często przemyślane konstrukcje, funkcje jakich próżno szukać u konkurencji jak np sprzętowe profile do zarządzania prędkością obrotową wentylatorów, przez co sprzęt po prostu jest cichy i chłodny zarówno w bezczynności i pod obciążeniem. Fakt, ASUS ostatnio trochę pojechał po bandzie z sekcjami zasilania i poczynił delikatne oszczędności, ale też nie przesadzajmy. To są 4-ry fazy zasilania (konkurencja ma z reguły 8-siem) ale to są podwójne fazy, a konkurencja ma 8-siem pojedynczych. Czy wpływa to zasadniczo na stabilność działania, ja nie mam przekonania. Wiem tylko, że wyciągnięta ze śmietnika moja nowa stara płyta (ASUS TX97-XE) ma ponad 20 lat i odpaliła bez konieczności czegokolwiek dotykania, kondensatory OK, wszystko idealnie działa, a tego niestety nie mogę powiedzieć o produktach konkurencji które w podstawowej rewitalizacji wymagają np wymiany wszystkich kondensatorów. Tak samo ilość sekcji zasilania NIE ma wpływu na działanie macOS. Na sekcji zasilania NIE stawiasz systemu, ale fakt ma wpływ na pewno na maksymalny OC itp itd...

 

Wracając do tematu - ja nie szukałem dumpów z aktualnych iMaców? Ma ktoś, widziałam jakieś info na temat jakiego chipsetu użył apple? To by wiele wyjaśniło czy Z370 czy Z390 i byłoby wiadomo w którym kierunku iść. Czytałem o braku NVRAM na Z390 - osobiście nie budowałem jeszcze żadnego haMaca na Z390 macOS, gdyż bez danych SMBIOS nikogo nie chciałem wsadzić na mnę.

 

WIFI - wiele płyt korzysta z nowego standardu CNVI, tam kawałek obsługi został przeniesiony do chipsetu Z390. Tylko trzeba poszukać. Ponoć Gigabyte zostawił tylko CNVI, a na ASUSach w miejsce karty CNVI można wsadzić zwykłą. I jak tu nie kochać Gigabyte za znów takie oszczędności.

 

Teraz tak naprawdę trzeba by dorwać dumpy z iMaca, wziąć na warsztat popularne modele i zobaczyć jak działają. Dla mnie osobiście nie ma znaczenia czy mam 8-pojedynczych sekcji czy 4-ry podwójne kiedy np kwestią jest działanie albo nie macOS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Asus jest bliski mojemu sercu... cztery ostatnie kompy mam na asusach. W takim razie muszę się uzbroić w cierpliwość i czekać, aż postawicie coś na najnowszych podzespołach. Jak pisałem wcześniej ... nie muszę się spieszyć, mam na czym pracować, ale z drugiej strony kasa już nie raz mi się w tzw międzyczasie rozeszła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.