Skocz do zawartości

Mac Pro 3.1 - pamięć RAM + grafika dla Mojave


bogdanh
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Mam 12 GB RAM obsadzonej:

- górna karta - 2x4GB i 2x2GB

Chcę zamiast 2x2 włożyć 2x4GB lub 2x8GB i pytanie...

Jakie pamięci i gdzie?

Dedykowane dla MCP3.1 są bardzo drogie, więc inne...

Wiem, że muszą to być pary 667 MHz DDR2 FB-DIMM z korekcją ECC

Google podpowiadają sporo linków w rozsądnych cenach, ale to ryzyko bez konsultacji.

Może ktoś kupował - najlepiej w Polsce?

=======
Drugi temat - karta grafiki działająca w pełni pod Mojave.

W tej chwili mam NVIDIA GeForce GT 710 2047MB, ale bez boot screen bo nie ma dla niej EFI ROM'u (nie znalazłem).

Wiele kart ATI w ogóle nie pracuje pod Mojave.

Jakieś rady?

P.s.
W sumie boot screen nie jest potrzebny, ale jego brak komplikuje życie przy kilku dyskach, bootowaniu z pamięci zewnętrznych, kilku systemach itp...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do kart AMD, tutaj znajdziesz listę kompatybilnych kart https://support.apple.com/pl-pl/HT208544

 

Z tych tańszych, popularne są modele RX570 lub RX580 od Sapphire, niekoniecznie muszą być z linii Pulse, bo Nitro też dobrze chodzą. Mimo, że karty innych producentów również są do odpalenia, Sapphire to najbezpieczniejsza opcja. Wystrzegałbym się kart od XFX, bo mają własny VBIOS, który nie jest rozpoznawalny przez macOS i na dzień dobry trzeba flashować kartę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do kart AMD, tutaj znajdziesz listę kompatybilnych kart https://support.apple.com/pl-pl/HT208544

 

Z tych tańszych, popularne są modele RX570 lub RX580 od Sapphire, niekoniecznie muszą być z linii Pulse, bo Nitro też dobrze chodzą. Mimo, że karty innych producentów również są do odpalenia, Sapphire to najbezpieczniejsza opcja. Wystrzegałbym się kart od XFX, bo mają własny VBIOS, który nie jest rozpoznawalny przez macOS i na dzień dobry trzeba flashować kartę.

Link jest do eGPU. :) Szukałem wskazówek na stronach Apple ale robią bałagan. Zapewne przyczyną jest to, że poza "piecykiem" wspierają tylko iMac'i i laptopy - dla Mojave i High Sierra. Mój 3.1 i 4.1- czy nawet 5.1 to już dla nich zabytek. :)

Nie szukam kart z półki cenowej Apple, a raczej coś tańszego (także do flash'owania). :)

Dziękuję. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz faktycznie 3.1 to powinieneś mieć RAM 800MHz, 667MHz to 1.1 lub 2.1

800 są droższe od 667 a wydajność praktycznie taka sama, śmiało kupuj 667 8GB,

ja takich używałem i nie sprawiają problemów, te bez wielkich radiatorów wyraźnie

mocniej się grzeją ale Mac Pro nie marudził, bo chłodzenie te komputery mają bardzo

dobre, 

 

Co do grafiki i Mojave, ten komputer nie jest wspierany przez Mojave, jak chcesz to zainstalować?

Będą problemy, najlepszą kartą na chwilę obecną jest 7950 3GB, 2 minuty roboty i flashowaniu

masz boot screen I wsparcie Mojave I 4K (tylko displayport, HDMI nie działa wcale)

Można upolować takie karty za ok 250zł więc chyba dobry stosunek jakość/cena, ogólnie pomyśl

o przesiadce na 4.1/5.1 bo 3.1 odpadł z peletonu już dawno i ciężko coś z nim zrobić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz faktycznie 3.1 to powinieneś mieć RAM 800MHz, 667MHz to 1.1 lub 2.1

800 są droższe od 667 a wydajność praktycznie taka sama, śmiało kupuj 667 8GB,

ja takich używałem i nie sprawiają problemów, te bez wielkich radiatorów wyraźnie

mocniej się grzeją ale Mac Pro nie marudził, bo chłodzenie te komputery mają bardzo

dobre, 

 

Co do grafiki i Mojave, ten komputer nie jest wspierany przez Mojave, jak chcesz to zainstalować?

Będą problemy, najlepszą kartą na chwilę obecną jest 7950 3GB, 2 minuty roboty i flashowaniu

masz boot screen I wsparcie Mojave I 4K (tylko displayport, HDMI nie działa wcale)

Można upolować takie karty za ok 250zł więc chyba dobry stosunek jakość/cena, ogólnie pomyśl

o przesiadce na 4.1/5.1 bo 3.1 odpadł z peletonu już dawno i ciężko coś z nim zrobić

Serdeczne dzięki za rady. :)

Na 3.1 Mojave zap....a jak odrzutowiec. :) Marudzi trochę z moją kartą, bo Apple w zalożeniach jej nie wspiera. System i programy chodzą dobrze na tej karcie i dopiero Final Cut Pro X zamarudził - wywala go przy stabilizacji obrazu. Gdyby nie to, nie zmieniał bym.

Dosdude robi cuda. :)

P.s.

Nie mogę znaleźć informacji czy ta karta wspiera "Metal" - obligatoryjny dla Mojave... (??)

Zacząłem używać do montażu video DaVinci (właśnie z powodu wywalania się FCPX), a on chyba wymaga CUDA - tak więc z kartam ATI chyba nie ruszy? (???)

Co prawda podobno do MP powinny byc pamięci parowane fabrycznie, ale te sa koszmarnie drogie. Tak więc pytanie, czy takie "oblecą". :)

https://www.esus-it.pl/product-pol-19535-Pamiec-RAM-4GB-SAMSUNG-FB-DIMM-DDR2-667MHz-PC2-5300-ECC-Fully-Buffered-DIMM-M395T5160CZ4-CE66.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Metal jest wspierany od Keplerów w górę, a na tym rdzeniu oparty jest Twój GT 710.

 Wejdź sobie w "Raport systemowy" -> Grafika/monitory i odszukaj linijkę Metal. U mnie przy RX 560 widnieje:

Metal: Obsługiwany, zestaw funkcji macOS GPUFamily2 v1

Zgadza się - to wiedziałem (o swojej 710). Jak pisałem problem w braku wsparcia FCPX dla tej karty i wywalanie się przy włączaniu stabilizacji obrazu.

Ta nawiasem - u mnie: "Metal: Obsługiwana, zestaw funkcji macOS GPUFamily1 v4"

Teraz - z tego powodu - zacząłem działać na darmowej wersji DaVinci Resolve, a ten dla odmiany wymaga CUDA, które ma 710, ale nie mają ATI.

No i mam zagwozdkę - czy szukać nVidii i mieć do wyboru oba programy, czy stawiać na ATI i działać tylko na FCPX.

Tak czy inaczej informacje o GPU w sieci są zagmatwane - dlatego pytam tutaj, licząc na praktyków. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i mam zagwozdkę - czy szukać nVidii i mieć do wyboru oba programy, czy stawiać na ATI i działać tylko na FCPX.

 

 

No to ja wrzucę swoje 5 groszy robiąc większe zamieszanie. Jak wiadomo pod Mojave nie ma sterowników nVidia. Obie firmy przyciskane do muru nabrały wody w usta i milczą na ten temat ignorując prośby o sprostowanie sytuacji. Pojawiły się jednak niepotwierdzone plotki, że w 2019 roku mają się pojawić modele sprzętów Apple wyposażone w karty nVidia, odsuwając tym samym ATI na boczne tory... I weź tu wybierz który obóz wspierać. Tak czy inaczej, nawet jeśli to prawda, to karty ATI będą wspierane jeszcze przez dobrych kilka lat ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ja wrzucę swoje 5 groszy robiąc większe zamieszanie. Jak wiadomo pod Mojave nie ma sterowników nVidia. Obie firmy przyciskane do muru nabrały wody w usta i milczą na ten temat ignorując prośby o sprostowanie sytuacji. Pojawiły się jednak niepotwierdzone plotki, że w 2019 roku mają się pojawić modele sprzętów Apple wyposażone w karty nVidia, odsuwając tym samym ATI na boczne tory... I weź tu wybierz który obóz wspierać. Tak czy inaczej, nawet jeśli to prawda, to karty ATI będą wspierane jeszcze przez dobrych kilka lat ;-)

Masz pełną rację. Własnie czytałem na forum nVidii jak userzy Maców klną na nich - oczywiście bez reakcji ze strony ludzików z firmy. :)

Gdybym trafił na niedrogą kartę ATI, która nie wywali FCPX, to bym kupił i poczekał na reakcję nVidii. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałeś kiedyś sprawdzonego Radeona HD 7770 ode mnie... ale tak jak pisze quattro4ever - jak karta faktycznie ma pomagać w kodowaniu, to najlepszy będzie Sapphire 7950 i wsadzić w nią macowy BIOS, a ten znajdziesz bez problemu.

Witaj. :)

Miałem i dzięki serdeczne za to - ale byłem wtedy kompletnie zielony - teraz dalej zielony, ale mniej kompletnie. :)

Nie potrafiłem w 7770 uruchomić wyjścia VGA, a niestety jeden z monitorów mam taki...

W obecnej nVidii 710 system daje się oszukać dzięki adapterowi HDMI-->VGA i dzięki temu mogę użytkować 2 monitory.

Właściwie jestem już przekonany do 7950 i jedynym zastrzeżeniem może być pytanie, czy adapter DisplayPort-->VGA  zadziała, no i znalezienie solidnego sprzedawcy w W-wie. :)

Przy okazji - 7950 wymaga 2 złącz zasilania, 6 i 8 pin. W 3.1 jest 2 x 6 pinów (zresztą mam tylko jeden kabelek). Jak to rozwiązać? 

Czy znajdę przejściówkę z APM/MOLEX--> karta 8 pin, czy jakis inny sposób?

--EDIT--

Właśnie zauważyłem, że są wersje 7950 z zasilaniem 2x8 pin (te z dwoma wiatrakami).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji - 7950 wymaga 2 złącz zasilania, 6 i 8 pin. W 3.1 jest 2 x 6 pinów (zresztą mam tylko jeden kabelek). Jak to rozwiązać?

 

Na tego typu sytuacje, ja używam takiego rozdzielacza. Jest o tyle praktyczny, że można konfigurować czy się chce 6 czy 8PIN na wyjściu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można kupić kabelki zasilania dla Mac Pro. Są z wyjściami 6 pin i 8 pin. Są tez takie fajne uniwersalne, z wtyczka 6/8 pin, używasz taką jaką Ci potrzeba.

 

Na płycie głównej masz złącza dla 2 takich kabelków, łącznie możesz zasilić kartę 2-ma takimi kabelkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NIE polecam tej złodziejki - może upalić ścieżki na płycie głównej. 

 

Jedna wtyczka 6 pin zapewnia 75W, jedna wtyczka 8 pin zapewnia 150W. Ta złodziejka co pokazujesz z złącza 75W magicznie przerobi te 75W na 300W na wejściu karty? Jak? Moim zdaniem takie adaptery powinny być prawnie zakazane. 

 

W teorii złącza na płycie głównej Mac Pro pozwalają pobrać maks 75W z jednego złącza. Podłączając już taki "modyfikowany" kabelek 6 pin->8 pin naginamy te zasady. Jeśli masz VGA zasilaną np 1x6 pin nie ma problemu, 2 x 6 pin nie ma problemu, ale jak już jest 6 pin + 8 pin, to dla 8 pin to albo naginamy zasady, bo VGA może pobrać więcej niż 150W i dlatego ma 6+8pin, i wtedy najlepszy byłby adapter MOLEX -> PCI-E 8pin. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W teorii złącza na płycie głównej Mac Pro pozwalają pobrać maks 75W z jednego złącza. Podłączając już taki "modyfikowany" kabelek 6 pin->8 pin naginamy te zasady. Jeśli masz VGA zasilaną np 1x6 pin nie ma problemu, 2 x 6 pin nie ma problemu, ale jak już jest 6 pin + 8 pin, to dla 8 pin to albo naginamy zasady, bo VGA może pobrać więcej niż 150W i dlatego ma 6+8pin, i wtedy najlepszy byłby adapter MOLEX -> PCI-E 8pin. 

Czyli 6 pin z płyty, a 8 pin z zasilania dysków? np: https://www.euro.com.pl/kable-i-adaptery-komputerowe/delock-82397.bhtml?gclid=Cj0KCQiA05zhBRCMARIsACKDWjc8vhAGgyxaxkokXFrs0CRXQdiPu0CwuA2oXlm0V2v2L9sjKVfeAggaAmU6EALw_wcB&gclsrc=aw.ds

 

Tyle, że producenci po szkocku oszczędzają na długości kabli i trzeba będzie kombinować z przedłużkami.

Teraz pytanie o zasilacz MP 3.1 - czy da radę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, o tego typy adapter najbezpieczniej wziąć. Powinieneś spokojnie znaleźć z dłuższym przewodem, albo alternatywnie przedłużyć już sam przewód 8-pin.

Jest problem z przejściem z kasety DVD do głównej przestrzeni. Bardzo mało miejsca. Same przewody da się przepchać, ale z wtyczkami jest problem.

Jak to rozwiązać? Może ktos znalazł sposób?

P.s.

Kiedys "po trupach" przepchałem jeden molex ale chyba nie uda się powtórzyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie przepychaj molexa, a 6/8 pin.

Hahahaha - logiczne. :)

Spróbuję zlecić zrobienie wtyczki do karty z długimi kablami na WGE. W sieci nie znalazłem...

P.s.

Może komuś "wpadła w oko" w Warszawie karta 7950 do sprzedania u pewnego źródła?

Z ogłoszenia już kupiłem jedną ATI niedziałającą. :) Więc chcę uniknąć drugiej wtopy. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są różne wersje - Ciebie najbardziej interesuje wersja Sapphire z układem wyjść obrazu jak tu:

http://www.sapphiretech.com/productdetial.asp?pid=4602E84F-4A09-4B9A-B9F9-CBA9CF197B15&lang=eng

 

Jak będziesz miał DOWOLNĄ kartę Sapphire z DOWOLNYM wentylatorem, ale z takim układem wyjść, to macowy BIOS od karty z w/w linku będzie działał na 100%. Po wgraniu go otrzymasz klona w/w karty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są różne wersje - Ciebie najbardziej interesuje wersja Sapphire z układem wyjść obrazu jak tu:

http://www.sapphiretech.com/productdetial.asp?pid=4602E84F-4A09-4B9A-B9F9-CBA9CF197B15&lang=eng

Jak będziesz miał DOWOLNĄ kartę Sapphire z DOWOLNYM wentylatorem, ale z takim układem wyjść, to macowy BIOS od karty z w/w linku będzie działał na 100%. Po wgraniu go otrzymasz klona w/w karty.

Jak zwykle - dziękuję. Rozumiem, że musi mieć 2xMDP, DVI i HDMI i musi mieć w nazwie  Sapphire, a nie jekies inne wydumane... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hahahaha - logiczne. :)

Spróbuję zlecić zrobienie wtyczki do karty z długimi kablami na WGE. W sieci nie znalazłem...

P.s.

Może komuś "wpadła w oko" w Warszawie karta 7950 do sprzedania u pewnego źródła?

Z ogłoszenia już kupiłem jedną ATI niedziałającą. :) Więc chcę uniknąć drugiej wtopy. :)

 

 

Tak, musi mieć 2 x mini DP, DVI, HDMI, no i jak to będzie Sapphire to sukces będzie praktycznie pewny.

Znalazłem takie coś jak na zdjeciu za 350zł i podobno ma 2x6 pinów zasilania.

 

Wszystkiego dobrego w Nowym Roku - samych miłych dni i wyłącznie sukcesów.

Na jutro tylko maleńkiego bólu głowy. :)

post-110-0-66120500-1546274747_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.