Jump to content
Sign in to follow this  
mosquito

Nowy zestaw - prosba o opinie

Recommended Posts

Witam.

Jestem zmuszony do szybkiego złożenia nowego zestawu. Praca w większości biurowa :), z rzadka jakieś masteringi audio. Zestaw ma być z założenia na kilka lat, z możliwością ewentualnej rozbudowy. Działac na nim maja OSX, Windows, Linux.

Dyski mam, monitor jest, karta zewnętrzna działająca od kopa. Pozostaje tylko buda i bebechy. Grafika zintegrowana, ale chce mieć DisplayPort bo planuję zmianę monitora.

Wifi nie potrzebne - przynajmniej na razie.

Cena ograniczona - tak max 3200 - 3500zeta.

Po przeczesaniu kilku tematów itp. na dzień dzisiejszy poskładałem takie coś:

MSI Z370M MORTAR  -  530zł

Core I5 - 8400            -  1020zł

HyperX 8GB 2400MHz HyperX Fury Red CLS5  - razy 2 = 560zł

Seasonic 550W Focus Plus 80 Plus Gold Box - 380zł

Noctuna NH-U14S   - 330zł

Fractal Design Define R6 - 500zł

całość coś ponad 3300

Proszę o uwagi - opinie, itp.

W ogóle nie opłacalny zestaw, kosztem obudowy i chłodzenia lepiej wybrać lepszy procesor np. 9600k

Pamięć ram weź corsair, można znaleźć taniej.

Chcesz kupić wszystko w jednym sklepie ?

Bierzesz pod uwagę części używane ?

Właśnie obudowa jest bardzo dobra. Do tego przedziału cenowego lepszej nie ma. To od obudowy zależy w głównej mierze komfort pracy. Co z tego jak będzie parę MHz więcej jak wszystko będzie dzwonić i denerwować przy każdej minucie pracy. Cisza zapewnia komfort pracy.

Zasilacz wg mnie za słaby, jeśli myślisz w przyszłości dostawić jakąś VGA. Lepiej nie schodzić poniżej poziomu ~650W.

Cooler bardzo dobry, aczkolwiek musisz pamiętać, że ten model może kolidować z pierwszym slotem PCI-E. Jeśli pierwszy slot to PCI-E 16x a w niego wchodzi np VGA, to potem takiej VGA zwyczajnie nie włożysz. Jeśli pierwszy slot to PCI-E 1x na np wifi, lan, etc, to nie powinno być problemu, bo takie karty z reguły się zmieszczą.

Pozostaje oczywiście kwestia samego Z370/Z390. Apple wciąż używają Z270 a to mi osobiście nie pozwala rekomendować nowszych płyt z czystym sumieniem.

Dzięki wszystkim za odzew.

Jeśli chodzi o obudowę to na pewno zostanie ta. Co do platformy, to zastanawiam się właśnie nad kilkoma rozwiązaniami:

1. Z370 - czyli to co podałem wcześniej - może być inna płyta, choć tu różne opinie chodzą. Jeśli miałbym zmienić na Asus - to już chyba poszedłbym w Z390.

2. Z390 - wtedy:

- Asus PRIME Z390M-PLUS - co prawda brak DisplayPort - ale w przyszłości pewnie i tak dorzucę kartę, a na razie wytrzymam na starym monitorze z HDMI.

- i5-9600k

cena skoczy o jakieś 250

Chłodzenie do zmiany - bo nie wejdzie z przyszłościową grafiką

3. Z270 - tu już mogę rozważyć używane podzespoły, np:

- Asus - PRIME Z270-P - używka jeszcze z gwarancją jakieś pół roku - w granicach 200-300 zł  - nie ma DP (nowa powyżej 400zł), chłodzenie z grafiką wejdzie spoko

- lub PRIME Z270-A - używki od 350 - 500zł (nówka - 530zł) - ma DP

- i7-7700k - używka koło 1000, nowe 1400

Kwestia dokładnych parametrów pamięci RAM pozostaje do dopasowania. Na pewno nie chce przepłacać za numerki i kupować czegoś czego i tak sprzęt nie wykorzysta.

Niestety nie podam Ci na tacy bezproblemowego zestawu... przy Z370/Z390 nie będziesz miał pewności działania macOS jeśli Apple nie użyje tej platformy. Na szczęście nowy Mac Mini ma CPU z rodziny Caffe Lake (nie refresh, czyli 8xxx) i jako tako ta platforma działa po 10.14.x.

Z tą Asus PRIME Z390M-PLUS jest problem z kartami Sapphire RX 580 Nitro+. Odstępy są tak małe że nie ma możliwości instalacji tej karty. 
To tylko info, w przypadku chęci w przyszłości instalacji dużej karty graficznej. Są jednak mniejsze modele RX.
Poza tym Asus Prime Z390-A, na przykład działa bardzo dobrze, więc Z390M-PLUS powinien także.

Dzięki za info. Jakoś na to nie popatrzyłem. Faktycznie mało miejsca. Mogę wybrać Prime Z390 - P. Tu raczej wszystko wejdzie, a może jednak pójść w Prime Z390-A skoro mówisz, że spoko działa. Chwilowo może odpuszczę dysk M.2 i akurat jakoś zamknę budżet.

Czy na tej Prime Z390-A działa bez problemu karta zintegrowana. ( zakładając wsadzenie i5-9600k) ??