Skocz do zawartości

Soft Raid


Najrad
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

czy ktoś korzysta z tego oprogramowania https://www.softraid.com. Czy warto wydać 50$ na wersję Lite żeby zrobić Raid0? Mam 6 HDD które pracują w softwarowym raidzie, stosowane wymiennie dwie macierze po trzy dyski każda i w zasadzie działają OK. Gdyby jednak ten soft coś przyspieszał, byłbym skłonny zaryzykować te 50$. Ktoś ma jakieś doświadczenia z tym oprogramowaniem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie konfiguracje tworzy się po to aby zwielokrotnić prędkość odczytu/zapisu danych. Jeden HDD powiedzmy dla uproszenia ma 100MB/s odczyt/zapis. Jak połączysz 2 takie dyski w RAID 0 masz upraszczając 200MB/s Z/O. Jak połączysz 6szt, to masz 600MB Z/O.

 

@quattro4ever - obudowę zewnętrzną jaką pokazałeś, to nic innego jak NAS, który do komunikacji z komputerem wykorzystuje LAN Gigabitowy. Transfer z/na takie urządzenie jaki byś nie kombinował to nie wyskoczysz powyżej realnie 120MB/s.

 

Czasami ma się np 10 - 20 TB danych wejściowych z których montujesz materiał i musisz je mieć dostępne gdzieś. Opcje z zewnętrznymi magazynami obecnie ciężko wykonać, bo wąskim gardłem jest ten łącznik komputer magazyn. Gigabit Ethernet to zaledwie 120MB/s, w porównaniu do prędkości najszybszych dysków SSD na PCI-E które mają już po 3500MB/s, to taki transfer po lan wręcz wygląda archaicznie. Pozostaje kwestia ceny, bo o ile HDD są relatywnie wolne, ale też są kilkukrotnie tańsze za GB od SSD.

 

Najlepszą opcją dla kogoś kto chce mieć dużo miejsca na dane, ważny dla niego jest transfer blokowy a nie IOPS, to jest właśnie użycie wielu HDD, spięcie ich w RAID, idealnie RAID5 ze względu na sensowny kompromis pomiędzy wydajnością a bezpieczeństwem danych. O ile RAID 0/1 można zrobić z poziomu macOS to RAID 5 nie jest dostępny w macOS, a szkoda, bo to tylko jakieś celowe ograniczenie. macOS technicznie potrafiłby działać z własnym softowym RAID 5. Stąd też powstają takie płatne programy jak wspomniany softraid, po prostu uzupełniają to co nie zaimplementowali programiści apple.

 

Ja osobiście wielokrotnie działałem i na softowych RAID i na sprzętowych i mogę każdemu doradzić, że jak potrzebuje naprawdę niezawodnego i solidnego rozwiązania to tylko ma sens kontroler sprzętowy jak np wyżej wspomniany Rocketraid.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masz 6 dysków w Raid 0?

poważnie? 

możesz jakoś uzasadnić po co takie coś stworzyłeś?

 

Czytaj ze zrozumieniem... mam 3dyski w RAID 0 , ale posiadam dwa takie zestawy i stosuje je zamiennie ( podpięty jest jeden zestaw, a jak się zapełni , to odpinam i podpinam drugi zestaw. Zanim go zapełnię, to mogę zwolnić prawie cały zestaw nr1. Taka specyfika pracy montażysty)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze jedno rozwiązanie. 
Karta 10Gbe (10Gbit) która już zaoferuje transfer na poziomie do 1200MB/s do serwera NAS. Taka karta kosztuje 500zł np

ASUS XG-C100C jest na chipie Aquantia który jest domyslnie wspierany przez OSX od wersji 10.13.2

A jeżeli masz stworzone AppleRaid czyli ten soft raid z 3 dysków no to zwiększyłeś prędkość zapis prawie trzykrotnie. Zrób z 6sciu to zwiekszysz prawie 6 krotnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze jedno rozwiązanie. 

Karta 10Gbe (10Gbit) która już zaoferuje transfer na poziomie do 1200MB/s do serwera NAS. Taka karta kosztuje 500zł np

ASUS XG-C100C jest na chipie Aquantia który jest domyslnie wspierany przez OSX od wersji 10.13.2

A jeżeli masz stworzone AppleRaid czyli ten soft raid z 3 dysków no to zwiększyłeś prędkość zapis prawie trzykrotnie. Zrób z 6sciu to zwiekszysz prawie 6 krotnie.

 

W Teorii - w praktyce tak pieknie nie wygląda. Kołkiem staje samo SMB które potrafi stanąć dęba np przy 3Gb/s i trzeba wyłączać ręcznie funkcje bezpieczeństwa aby transfer poleciał wyższy.

 

Chip jaki wspominasz - Aquantia AQC107 występujący na np Asus XG-C100C lub Gigabyte to ten sam układ co ma go iMac Pro, sęk w tym, że iMac Pro ma inny firmware układu. Apple przez przypadek wydając aktualizację do 10.13.3 - ale tylko tą do iMac Pro zrobił babola i domyślnie ta aktualizacja flashuje wszystkie karty na AQC107 czy to iMacowe czy Pecetowe. Problem w tym, że taka pecetowa karta po flashu działa właściwie tylko w 10.13.3, bo wyższe wersje z jakiegoś powodu ubijają działanie takich zmodowanych kart, a zwykłe stockowe Pecetowe NIE działają.

 

Z tym 10GbE to nie jest jeszcze idealnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytaj ze zrozumieniem... mam 3dyski w RAID 0 , ale posiadam dwa takie zestawy i stosuje je zamiennie ( podpięty jest jeden zestaw, a jak się zapełni , to odpinam i podpinam drugi zestaw. Zanim go zapełnię, to mogę zwolnić prawie cały zestaw nr1. Taka specyfika pracy montażysty)

 

powodzenia z takim podejściem do osób starających się coś podpowiedzieć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

@quattro4ever - obudowę zewnętrzną jaką pokazałeś, to nic innego jak NAS, który do komunikacji z komputerem wykorzystuje LAN Gigabitowy. Transfer z/na takie urządzenie jaki byś nie kombinował to nie wyskoczysz powyżej realnie 120MB/s.

 

Czasami ma się np 10 - 20 TB danych wejściowych z których montujesz materiał i musisz je mieć dostępne gdzieś. Opcje z zewnętrznymi magazynami obecnie ciężko wykonać, bo wąskim gardłem jest ten łącznik komputer <-> magazyn. Gigabit Ethernet to zaledwie 120MB/s, w porównaniu do prędkości najszybszych dysków SSD na PCI-E które mają już po 3500MB/s, to taki transfer po lan wręcz wygląda archaicznie. Pozostaje kwestia ceny, bo o ile HDD są relatywnie wolne, ale też są kilkukrotnie tańsze za GB od SSD.

 

 

tak, wszystko to prawda ale jak ktoś ma 20TB materiałów i pracuje na dyskach spiętych RAID0 to jest to jak chodzenie po polu minowym, nie ma gorszego rozwiązania jeśli chodzi o bezpieczeństwo,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powodzenia z takim podejściem do osób starających się coś podpowiedzieć

 

Ty nie podpowiadasz, Ty insynuujesz że:

 

masz 6 dysków w Raid 0?

poważnie? 

możesz jakoś uzasadnić po co takie coś stworzyłeś?

Takie trzymanie materiału NIE ma sensu... bo?

 

A może osoba która trzyma tak materiał ma 100% świadomość, że jak padnie 1 dysk to dane lecą całe... może ten soft raid 0 jest TYLKO po to aby zmontować materiał, a oryginały i tak siedzą np na kartach pamięci, hdd czy innym nośniku.

 

@quattro4ever - to że TY uważasz takie rozwiązanie za "be" nie oznacza, że ono jest "be" w każdym wypadku i każdy jest "be" co z niego korzysta. Rozwiązanie które przedstawiłeś właśnie jako alternatywę, ma jedną kolosalną wadę: marny transfer z/do urządzenia, a zwróć uwagę, że nikt Ci nie docina:

 

poważnie? 

możesz jakoś uzasadnić po co takie coś stworzyłeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powodzenia z takim podejściem do osób starających się coś podpowiedzieć

 

Jakim podejściem? Doceniam podpowiedź, żeby sobie program softraid odpuścić. Jednak założyłeś błędnie, że mam macierz złożoną z 6ciu dysków w RAID0. Abstrachując od tego, że to zajęło by wszystkie porty SATA, napisałem wyraźnie w pierwszym poście:

Mam 6 HDD które pracują w softwarowym raidzie, stosowane wymiennie dwie macierze po trzy dyski każda i w zasadzie działają OK

Co do obaw o utratę danych, jestem tego świadomy. Na macierzach są bieżące projekty FCPX, po zakończeniu dnia pracy Lib-y są kopiowane na zewnętrzny dysk i tak co wieczór. Stary projekt do kosza, a w jego miejsce zaktualizowana wersja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Możesz spróbować ale sa ograniczenia. Z procesora do chipu z370 leci linia  4xpcie 3.0 o przepustowosci max 4000MB/s . Czyli ta przepustowosc jest dzielona na 2x porty do dyskow m.2 + dyski sata + inne urzadzenia podlaczone do chipu.
Poczytaj sobie tutaj o ciekawych sprzętach.
http://www.highpoint-tech.com/USA_new/CS-product_nvme.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie idzie zainstalowac mojave ;/ na APFS wywala blad pod koniec ze nie moze utworzyc PREBOOT, a na HFS nie chce zainstalowac... 

 

Na softraidzie z 2 dysków NVMe?

 

Wiesz, że to nie ma sensu? 1 szt dysku wymaga transferu równego PCI-E 3.0 4x. 2 szt dysków NVMe aby działały z pełną prędkością, wymagają przepustowości PCI-E 3.0 8x. Oba sloty M.2 masz podłączone pod chipset, który to połączony jest z CPU za pomocą magistrali DMI o przepustowości w przybliżeniu PCI-E 3.0 4x. Rozumiesz już gdzie jest wąskie gardło? Nawet jak zestawisz RAID to on i tak nie zadziała szybciej niż maksymalna teoretyczna przepustowość jednego dysku NVMe na PCI-E 3.0 4x.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.