Skocz do zawartości

Instalacja Clovera na dysku Fusion Drive płyta bez uefi


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie.
Korzystając z dysku samego talerzowego lub ssd instaluje clovera w partycji EFI i wszystko działa jak powinno.
W przypadku Fusion Drive:
Wskazuje Dysk Fusion i clover podczepia się pod partycje Recovery - w efekcie mam za każdym razem podczas uruchamiania zainstaluj Maca itp.
Oczywiście klikając to ładuje się system a nie instalka:
Czy nie mogę w moim przypadku używać instalki clovera tylko np. Kopiowania czy jak ?
Moje partycje:

/dev/disk0 (internal, physical):
#: TYPE NAME SIZE IDENTIFIER
0: GUID_partition_scheme *60.0 GB disk0
1: EFI EFI 209.7 MB disk0s1
2: Apple_CoreStorage Fusion 59.7 GB disk0s2
3: Apple_Boot Boot OS X 134.2 MB disk0s3
/dev/disk1 (internal, physical):
#: TYPE NAME SIZE IDENTIFIER
0: GUID_partition_scheme *320.1 GB disk1
1: EFI EFI 209.7 MB disk1s1
2: Apple_CoreStorage Fusion 319.2 GB disk1s2
3: Apple_Boot Recovery HD 650.0 MB disk1s3

Clover instaluje się na partycje disk1.
Przypadkiem nie powinien znajdować się w disk0 ??
Na stronach angielskich pokazują jakiś sposób bez instalacji tylko skopiowaniem,
Wolę się dopytać doświadczonych użytkowników jak to rozwiązać.
Dziękuje serdecznie są pomoc i za udział w dyskusji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samo skopiowanie nie wystarczy u Ciebie. Tak można postąpić jeśli masz płytę z UEFI i startujesz w UEFI. U Ciebie potrzebny jest popychacz w postaci kodu rozruchowego w MBR jakiegoś dyski i PBR partycji na której jest zainstalowany.

 

Generalnie lokalizacja gdzie jest Clover jest drugorzedna, ważne aby MBR, PBR i Clover z folderem EFI znajdowały się w obrębie jednego dyski, oraz PBR i folder EFI na tej samej partycji. A czy będzie to disk0 czy disk1 to nie ma znaczenia.

 

Rozumiem, że w przypadku użycia instalatora clovera już w zainstalowanym systemie z FD clover w Twoim wypadku pcha się na dysk disk1 i partycję EFI disk1s1?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak dokładnie, instaluje się w partycji EFI - ale od tego momentu jak mam start mam tak nazywającą partycje "Boot OS X Install from Boot OS X"

a dysk nazywa się Fusion.

Oczywiście po wybraniu Install odpala się system, chce to zniwelować.

Udało znaleźć mi się na internecie żę odpowiedzialne mogą być za to aktualizację, ale ja nie aktualizowałem systemu, i takich ukrytych folderów nie ma wydaje mi się że on może patrzeć na partycję Recovery i może tam są tam takie foldery dlatego myśli że to z płyty - nie mam innego pomysłu.

Tak samo instaluje Clovera na zwykłym dysku i też zaznaczam by skopiował się do partycji EFI i działa to wyśmienicie - w zależności jak nazywa się partycja tak mam w clover a tu klops.

 

Co można w takiej sytuacji zrobić ??

Dziękuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w UEFI z Fusion Drive też jakieś dziwne rzeczy się pokazują w Cloverze ale jakoś nie przywiązywałem uwagi.

 

Jedno co zauważyłem to gdy zaczniesz instalować aktualizację to pojawia się kolejny "dysk" który startuje aktualizację a poprzedni możliwe, że też zmienia nazwę ale startuje normalnie system bez instalowania czegokolwiek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób odwrotną instalacje. Zaraz wytłumaczę.

 

Wpierw zainstaluj jakikolwiek zwykły system na samym SSD, wstępnie zainstaluj na niego clovera na EFI. Instalator postawi prawidłowy kod w MBR i PBR a na partycje EFI trafią configi.

 

Potem jeszcze raz install i stworzenie FD z poziomu i instalatora, ale ważne abyś nie wymazywał dysku tylko same partycje HFS. Oczywiście zakładam, że disk1 jest „dziewiczy” i bez clovera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli usówam ID group

Diskutil cs delete „id group”

Formatuje partycje od nowa i teraz pytanie wcześniej muszę wykonać polecenie

Diskutil cs create „nazwa” diskx disky

i

1. Instaluje system na ssd

2. Wgrywam na niego Clovera

3. - Odpalam z pena instalkę łącze w fusion Drive

4. Instaluje normalnie system na dysku

 

Moje pytanie a czy nie będę miał dodatkowej partycji recovery wtedy też na dysku ssd ??

Czyli na dysku ssd recovery skoro stawiam system

I później domyślnie utworzy mi je na talerzowym ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie jak teraz się zastanowiłem to nawet na SSD nie musisz instalować systemu. Ważne jest abyś przed jakimkolwiek  zabawą z Core Storage, na czystym wymazanym w DU dysku utworzył 1 partycję HFS+ i na taki dysk z poziomu jakiegokolwiek macOS zainstalował Clovera.

 

Chodzi o to aby clover do MBR/PBR/EFI trafił zanim połączysz partycje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie jak teraz się zastanowiłem to nawet na SSD nie musisz instalować systemu. Ważne jest abyś przed jakimkolwiek  zabawą z Core Storage, na czystym wymazanym w DU dysku utworzył 1 partycję HFS+ i na taki dysk z poziomu jakiegokolwiek macOS zainstalował Clovera.

 

Chodzi o to aby clover do MBR/PBR/EFI trafił zanim połączysz partycje.

 

Kolego nic z tego.

tzn. Wgrałem system na pendrive i z pod systemu wszystkie operacje robiłem tzn.

1. Usunąłem Group ID - diskutil cs delete id

2. Wyczysciłem dyski - nazwałem kolejno ssd i hdd

3. Na tym etapie próbowałem wgrać clovera - dało się na dysk ssd.

4. łączenie dysków za pomocą diskutil cs create Fusion disk_ssd disk_hdd

5. Tu już nie da się wgrać Clovera bo nie widzi partycji

6. Tworzenie Fusion Drive - diskutil cs createVolume group_id jhfs+ Fusion 100%

7. Wkopiowanie EFI na partycje EFI ssd

8. Próba odpalania nie widzi bootloadera - wymazało mbr.

 

 

Zostaje jedynie jakoś przekopiować mbr do odpowiedniej partycji tylko jak..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie może po stworzeniu CS zamazać MBR.

 

Pozostaje po prostu ręczna instalacja kodu do MBR. Ewidentnie jest to jakiś błąd instalatora clovera.

 

Przyszedł szalony pomysł, a jak odepniesz dam hdd po stworzeniu FD i zostawisz sam ssd to dało by radę instalatorem clovera zainstalować go na ssd?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje panowie, to jest ewidentnie jakiś błąd clovera.

Jak się tworzy dysk Fusion Drive to już na pamięć pamiętam dzięki temu.

za każdym razem wrzucał się na drugą partycję EFI

czyli na dysk talerzowy i przez to widział pliki Recovery i pokazywał by zainstalować pomimo że po kliknięciu enter uruchamiał się system.

Dysk tworzyłem cały czas według schematu Dysk_SSD Dysk_HDD

Wgrywanie jako mbr wybrałem drugą metodę.

Clover zainstalował się na pierwszej partycji sam EFI za którymś razem i wszystko jest cacy !.

Dziękuję serdecznie za sugestie i pomoc.

Muszę się przyjrzeć UnibotX może będzie lepszym rozwiązaniem na przyszłość..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.