Jump to content
Sign in to follow this  
v-on

overclocking CPU - jak się za to zabrać od strony MacOs/Clover?

Recommended Posts

Zatrzymałem się ze sprzętem na sprawdzonej platformie z97 (ASUS MAXIMUS VII GENE) + haswell refresh (i5 4690k)

procesor ma domyślnie 3.5Ghz/3.9Ghz turbo - ale bez problemu działa do 4.6Ghz (sprawdzone wcześniej na Windowsie).

Z Windowsem się już dawno pożegnałem, ale chciałbym teraz podkręcić CPU na MacOS.

Stąd pytanie - jak się do tego zabrać?

Nie mówię o samym podkręcaniu w biosie i sprawdzaniu stabilności - bo to mam opanowane i jest do tego milion poradników - chyba, że coś trzeba odpowiednio skonfigurować pod hackintosha.

Chodzi mi raczej o to co powinienem zrobić po stronie systemu czy Clovera - żeby wszystko działało jak powinno: usypianie, zarządzanie energią (taktowanie/napięcia). Z kolei nie chcę podkręcać "za wszelką cenę" wyłączając usypianie czy zarządzanie energią - chciałbym, żeby system myślał, że ma procesor o wyższym taktowaniu np: 4.0/4.6

---

Znalazłem na forum wątek Overclocking CPU, ale to są raczej rozważania Oswaldiniego, który najwyraźniej wie, co robi.

Dla mnie najlepszy byłby poradnik krok-po-kroku - ale ucieszę się też z listy tematów (czy linków) jakie powinienem samodzielnie zgłębić. Może być po angielsku.

Rozwiązanie jest proste. Robisz oveclocking w UEFI/Biosie, następnie skryptem ssdtPRGen.sh tworzysz SSDT.aml dla podkręconego procesora. Ten plik umieszczasz w cloverze w  sekcji EFI/CLOVER/OEM/twoja płyta/ACPI/patched. To wszystko. Działa PM, usypianie, itd.

Rozwiązanie jest proste. Robisz oveclocking w UEFI/Biosie, następnie skryptem ssdtPRGen.sh tworzysz SSDT.aml dla podkręconego procesora. Ten plik umieszczasz w cloverze w  sekcji EFI/CLOVER/OEM/twoja płyta/ACPI/patched. To wszystko. Działa PM, usypianie, itd.

Już nie trzeba... od jakiegoś czasu configi z UniBootX zapewniają poprawne działanie PM na Haswell i nowszych bez konieczności generowania SSDT.aml przy pomocy ssdtPRGen.sh.

@v-on - jeśli korzystasz z aktualnego zestawu z UniBootX to nie musisz nic robić, po prostu robisz OC w UEFI/BIOS i tyle.

@v-on - jeśli korzystasz z aktualnego zestawu z UniBootX to nie musisz nic robić, po prostu robisz OC w UEFI/BIOS i tyle.

super! na taką odpowiedź liczyłem, bo wszystkie (dobre) poradniki, które znalazlem były z przed 2-3 lat - tak coś czułem, że może sprawy poszły trochę do przodu :D

Przetestuję i dam znać.