Skocz do zawartości

Ponowna instalacja macOS, a zachowanie Clovera


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Okazało się, że podczas instalacji macOS na laptopie popełniłem głupi błąd, a mianowicie zamiast systemu plików APFS wybrałem APFS z rozróżnianiem wielkości liter. Skutkuje to tym, że nie mogę używać OneDrive oraz aplikacji Adobe (niekomercyjnie). Dlatego też muszę zainstalować macOS Mojave na nowo.

 

Moje pytanie jest następujące - czy jeśli z poziomu recovery sformatuję partycję z macOS i nie ruszę partycji EFI, to Clover się zachowa? Byłoby dobrze, gdyby tak się stało, bo mam tam wszystkie patche DSDT, SSDT, sterowniki itd... Ewentualnie czy jest możliwość sklonowania instalacji Clovera? 

 

Specyfikacja: 
ASUS ZenBook UX310UQ

CPU: i7-6500U
GPU: Intel HD 520

SSD: 512GB M.2
RAM: 16 GB DDR4-2133
Wi-Fi: Intel DualBand AC-7265 (zastąpiony TP-Link TL-WN725N)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej partycja EFI nie będzie ruszana, ale co to za problem teraz zamontować sobie partycję, kopiować EFI na jakiś pendrive i mieć kopie, z której da się odpalić system w razie czego? Minuta roboty.

 

chodzi o to, że nie jestem w domu, a wszystkie pendrive zostawiłem. A wrócę za parę dni, a programy Adobe (LR i PS) są mi potrzebne. Dlatego pytam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W teorii nie powinna być ruszona partycja EFI, ale lepiej mieć kopie. Jeśli jednak coś pójdzie nie tak, to zostaniesz w ogóle bez komputera.

 

A i jeszcze drugi problem, jak pamietam i tak byś potrzebował instalator. Jak wymażesz partycje, będzie system chyba wymagał reinstalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W teorii nie powinna być ruszona partycja EFI, ale lepiej mieć kopie. Jeśli jednak coś pójdzie nie tak, to zostaniesz w ogóle bez komputera.

 

A i jeszcze drugi problem, jak pamietam i tak byś potrzebował instalator. Jak wymażesz partycje, będzie system chyba wymagał reinstalacji.

 

chcę to zrobić z poziomu recovery, nie jestem pewien czy to ruszy, bo na macbooku mi coś pobierał... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na 99% może okazać się konieczne pobranie instalatora z AppStore, a to często nie wychodzi na haMacach. Lepie by było przygotować instalator na pendrive. W sumie na clovera i instalator potrzebujesz minimum 1 szt 8GB nośnik.

 

ok, podziękował. Jestem w miarę świeży, instalator w takim razie sobie ogarnę na jakimś tanim penie z mediaka czy innego marketu :) i na wszelki wypadek zrobię sobie kopię Clovera. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.