Skocz do zawartości

Laptop pod macOS - co jest najbardziej sprawdzone?


Adrian88PL
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Przymierzam sie do wymiany aliena na rmbp, ale biorę też pod uwagę opcję zakupu ultrabooka z powodu opcji posiadania 2 dysków a nie 1 jak w rmbp. W alienie przeszkadza mi matowa chropowata matryca i waga, stąd chęć wymiany.

 

Wymagania:

- błyszcząca matryca FHD IPS min 14"

- procek i7 lub i5 byle 4jajowy

- lekki, długi czas pracy na baterii (3-6h)

 

Czy jest jakiś ultrabook z i7 i błyszczącą matrycą (must have!!) który bdb działa pod osx? Wiem że z lapkami to rzeźbienie w .... ale w końcu jest ich w cholerę, więc pewnie są takie modele które działają plug'n'play i nie stwarzają problemów? Jaką ma mieć kartę graficzną jeśli bym się chciał pokusić o coś ponad Intel HD? Radeon? Jeśli tak to który? GTX? Są lapki z GTXami bez Optimusa? Co jak bym znalazł coś na GT750 2GB jak w MBP z 2013r? Będzie działał bez problemu nawet pod Mojave skoro MBP miał tą kartę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma opcji :P Zajmuje się filmem i zdjęciami, co mnie niemiłosiernie wkurza w matrycach matowych w laptopach to ich chropowatość, przez filtr antyodblaskowy. A delle w tym niestety alienware pod tym względem są wręcz tragiczne. Miałem świetnego aliena, postawiłem na nim mojave, wszystko śmigało pięknie, miałem 2 dyski, mogłem go używać też jako lapka prywatnego pod windą, trzymać na 2 dysku prywatne rzeczy a jak trzeba odpalałem osx i pracowałem gdzie chciałem. Nawet matrycę dało się sprofilować żeby gołym okiem ciężko było odróżnić to co na niej widać od skalibrowanego eizo, a na moje potrzeby pracy na wyjeździe przy zdjęciach to wystarczało (podgląd, sortowanie, przebieranie itp). Ale co z tego jak gładka twarz kobiety na zdjęciu wygląda jak bym nałożył filtr ziarno i to mocno... Dlatego go sprzedałem, i chcę kupić coś innego, żeby dalej mieć 2 dyski w lapku i wszystko pod ręką, jesli nic nie znajdę zostanie MacBook Pro retina a do prywatnych celów będę musiał kupić drugiego laptopa, czego bym chciał uniknąć.

 

Poszperałem trochę, ludzie na tonymacx86 chwalą probooki od HP i delle XPS, obydwa mają wersje z błyszczącą matrycą IPS, muszę szukać jakie modele są na sprzedaż i sprawdzać w sieci co z kompatybilnością danego modelu, natomiast fajnie by było mieć jakieś konkretne modele na celowniku w budżecie do 1500zł (2000-2500 nie dam bo za tyle mam rMBP ze świetną matrycą), stad pytanie tu na forum czy jest coś co można polecić i co działa ok. Ewentualnie poszukam aliena 14/15 ale z matrycą glossy bo na swoim osx postawiłem i działało to ok chociaż tego bym bardzo chciał uniknąć, bo ta krowa 14" ważyła 3KG... świetny laptop, wprost genialny, ale ciężki w ciul. Dlatego szukam ultrabooka lub zgrabnego standardowego.

 

Wymagania mam niewielkie, mogę zrezygnować z 4 rdzeni, byle działał dźwięk i wifi bo nie jestem fanem "dongli", grafika styknie zintegrowana, ważne jest miejsce na 2 dyski, natywnie lub w kieszeni po dvd, byle w środku, a nie na kablu :) No i błyszczący display z IPS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeśli polecę Ci coś takiego:

https://allegro.pl/oferta/dell-e7440-i7-8gb-256ssd-fhd-w8-10p-dotykowy-prom-7327312190

 

używałem (nawet gotowy config miałem tyle że na High Sierra, jest na tym forum - http://hamac.pl/topic/14258-unibootx-dell-e7440-dla-el-capitan-i-sierra/ ), mam go co prawda w domu ale już nie mam na nim osx'a. Masz miejsce na drugi dysk, możesz rozbudować do 16gb ram, wymieniasz wifi i jedziesz. 

 

Bateria za nowości trzymała spokojnie ponad 4 godziny.

 

PS Matowy byłby tańszy, dotyk jest do ogarnięcia w tym przypadku ale sterownik kosztuje coś koło 300$.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie małe 3 grosze dotyczące matryc.

 

Nie rodzaj wykończenia glossy/mat czyni czy matryca jest dobra czy nie, a jaj jakość pod względem pokrycia przestrzeni barwnej i odwzorowania kolorów. Z alienów jakie miałem kontakt, żaden nie nadawał się do pracy graficznej nie ze względu an rodzaj wykończenia, a zwyczajnie pokazywały ~70% tego co powinny.

 

Parę przykładów:

- MacBooki Pro do 2012 - z matrycami TN - błyszczące ekrany - paradoksalnie pokrycie 100% sRGB, tylko trzeba je porządnie sprofilować, bo fabrycznie są koszmarne. Wada - niska rozdzielczość tonalna jak to TNki i zerowe kąty.

- MacBooki Pro do 2012 - z matrycami matowymi HiRes 1680x1050 - Nie idealne, ale pokrycie bliskie 100%, dużo bardziej liniowe i fabrycznie dobrze skalibrowane.

- MacBooki Pro od 2012 z retinami - nie widziałem ani sztuki która miała by pełne pokrycie kolorów sRGB z reguły wysokie 80 parę niskie 90 parę procent. Te kolory które potrafi wyświetlić, wyświetla prawidłowo, ale ze względu na bardzo agresywne chłodne podświetlenie LED, wg mnie są bardziej męczące niż starsze TNki i matowe HiRes.

 

Mając przed oczami te problemy z jakością obrazu w macbookach, ja osobiście chciałbym mieć Pro MID 2012 HiRes MAT. Niestety takie egzemplarze można było zamówić jedynie bezpośrednio w Apple, a na rynku wtórnym praktycznie nie do kupienia. Nie mniej na tle matryc jakie są w zwykłych notebookach, to macbooki mają REWELACYJNE matryce. To co jest montowane do przeciętnej maści notebooków woła o pomstę do nieba.

 

Aby Ci trochę uzmysłowić zobacz sobie reprezentanta pecetowego notebooka za blisko 4tyś PLN:

1. Pre.PNG

Po kalibracji nic więcej nie dało się zrobić niż:

1. Post.PNG

I co z tego, że udało się zrobić balans bieli i szarości są OK, jak widać jak na dłoni, że matryca NIE potrafi wyświetlić wszystkich kolorów.

 

 

Dla przykładu i kontrastu, macbook pro mid 2012 TNka - na profilu Apple, jak faktycznie świeci i co się uda z niej wycisnąć mając profesjonalny sprzęt:

Profil Apple:

fabryczny ICC.PNG

Faktyczne ustawienie matrycy:

natywna.PNG

Po kalibracji:

po kalibracji.PNG

 

 

 

PS i przypomnę Ci jeszcze raz - nie sposób wykończenia matrycy decyduje o odbiorze, a jej jakość odwzorowania kolorów. W tanich PC zapomnij że znajdziesz matrycę która chociażby będzie mieć 70% pokrycia, a jeśli nawet będzie mieć nawet te 80 czy 90 to ich poprawność pozostawi wiele do życzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kormoran, dzięki, wygląda ok, poczytam co nie co o nim

 

314TeR, nic nie zbliża się nawet jakością odwzorowania kolorów do retiny w MBP. Jest retina, później długo długo nic, później to co opisałeś. Gdybym chciał robić faktyczą obróbkę na lapku, nie brałbym pod uwagę kompletnie nic innego. Ta matryca jest porównywalna do monitorów graficznych za 2k, cholernie liniowa, i bardzo dobrze oddająca kolory które powinna oddawać.

 

To że chcę glossy wynika wyłącznie z kwestii estetycznej. Na lapku nie będzie obróbki robionej tylko podgląd czy segregacja, wybieranie materiału. Dlatego profiluję żeby punkt bieli był ok a nie ekran żółty czy zielony, i dlatego wolę błysk niż mat bo zdjęcie jest szorstkie jeśli je takim zrobię, a nie przez matrycę. Obróbkę robię wyłącznie na skalibrowanym Eizo i to jak narazie nie ulegnie zmianie. Dlatego rozważam w ogóle coś innego niż rMBP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.