Jump to content

Recommended Posts

Przymierzam się do wymiany monitora do obróbki zdjęć, polecono mi NEC PA271Q.

Może ktoś już używa, używał na hamacu

Jak to się sprawuje czy może coś innego szukać.

Dziękuje i pozdrawiam

Jeżeli chodzi o monitory to nazwe monitora wpisuj na stronie 
http://displayspecifications.com 
Tam sobie sprawdzisz wszystkie parametry monitora a najważniejszą wartością jest ile przestrzeni % przestrzeni barwnej oddaje.
Ja polecam Philips 276E8FJAB/00

https://www.morele.net/monitor-philips-276e8fjab-00-1329097/

https://www.displayspecifications.com/en/model/3f1cafe

Ma specjalne szerokogamutowe podświetlenie i w przestrzeni sRGB osiąga 132% . (Adobe RGB nie posiada). Kosztuje tylko ok 1200zł 
Dla kogoś z mniej zasobnym porfelem polecam Philips 246E9QDSB 

https://www.morele.net/monitor-philips-246e9qdsb-4608409/

https://www.displayspecifications.com/en/model/53aa12e0
Też ma szerokogamutowe podswietlenie 129% przesrzeni sRGB . Może tylko równomiernosc tego podswietlenia jest gorsza. Koszt tylko 500zł
Drugi miałem i polecam. Pierwszy miał znajomy i tez poleca.

NEC PA271Q to fajny monitor.

Ogólnie jeśli zależy Ci na jak najlepszym odwzorowaniu zdjęcia, to musisz szukać monitora spełniającego następujące kryteria:

1. Jak najszersza wspierana przestrzeń barwna - obecnie realnie to Adobe RGB i np 99% pokrycia lub więcej tej przestrzeni.
  2. Jak najlepsze odwzorowanie tych kolorów w tej przestrzeni - to aby każdy kolor w tej przestrzeni odpowiadał kolorowi jaki powinien być.
  3. Jak najlepsza równomierność podświetlenia i brak tzw "zafarbów", czyli wrzucasz np szary 20-25% i na całej powierzchni musi być idealnie szary i dokładnie w tej samej tonacji, tak aby nie było, że masz na środku szary, z lewej różowawy a z prawej zielonkawy.

Dodatkowo bonusem powinna być możliwość skalibrowania takiego monitora, aczkolwiek jeśli monitor ma dobrą liniową matrycę to z reguły powinno wystarczyć samo profilowanie.

Reszta jakoś sama się dopowie... wiadomo, że powinien być IPS (lub jego ekwiwalent), nie ma opcji pracować na TN gdzie na środku kolor jest OK, a już patrząc kątem oka na brzegu masz przekłamania. Dobrze aby matryca była 10 bitowa, prawdziwe 8-siem to absolutne minimum. Dobrze też taki monitor skalibrować w miejscu pracy, tak aby zoptymalizować całą ścieżkę. Obecność DP to niemal już standard.

Dzięki wielkie

Tak naprawdę nie potrzebuje takiego wielkiego

Bardziej bym się chylił koło 24”

Myślałem że ktoś już pracuje na takim i coś wie onim z doświadczenia.

Lub poleci coś mniejszego o podobnej czerni i gamucie.

Po co przepłacać lub na siłe kupować taki duży, może nie koniecznie przepłacać ale kupić mniejsze o podobnych parametrach.

Ale wielkie dzięki

Ten wspomniany DELL to U2713H. Ciekawy monitor bo miał praktycznie pełna przestrzeń Adobe rgb, sprzętową kalibrację. Niestety wiele sztuk jakie widziałem nadawaly się jedynie do zwrotu. Jednak jak trafiłeś dobry egzemplarz za za ~2500PLN po profesjonalnej kalibracji dostawałeś praktycznie jakość odwzorowania kolorów topowych EIZO czy NECa. No ale takich egzemplarzy naprawdę ciężko było dorwać.

Rozumiem
CS2420 i CG230 to był mój pierwszy wybór.
Jeden ze względu na kolorymetr czy jak go tam zwał, ale jest ciut mniejszy 23” i tylko sRGB .
A drugi wydawał się idealny jak dla mnie.

Nec wyskoczył jako polecony pierw seria EA 24 i 27” <-ten z kalibracja kosztuje tyle co PA271Q.
Wiec po części za kwotę 5000z zł lepiej się opłaca PA27 niż kalibrowaniem EA, chodź EA z większa rozdzielczością i jednak tylko sRGB.

Ale też (PA271q) może mieć wady :(
A znów dopłacać za kalibrowaniem i sprawdzenie 1000zl to lekka przesada.

To już lepiej eizo CG2420 lub z końcówka x
Jak to mówią 4K .

Co do Dell to miałem oko na p2415q bodajże ale odpuściłem,rok temu

4K znam od lat i się trochę wyleczyłem wole
HD lub 2Ki czerń, kolor i brak srebrzenia

Mam stary IBM 4K 21” fajny, bo to taka ratina jeszcze z lat 2003 bodajże
Ładne kolorki plamka 0.12mm. Bajka ale to już nie to. Może jak by go jeszcze skalibrować, ale to inna bajka. To jeszcze czasy OS X Snow na hacku.
Teraz inna maszyna i stary Eizo S2100
Zreszta złożona z wasza pomocą :)

No nic muszę to ugryzdz sam.

Chyba ze ktoś coś doradzi co już używa eizo lub nec z wymienionych Bo jednak tak naprawdę to niema wyboru jest tylko kilka modeli w kwocie 2500- 6000zl
A zakup będzie internetowy wiec ciężko zobaczyć jak to naprawdę swieci.

Wielkie dzięki myślałem że post będzie bez odzewu a jednak piszecie

Jeszcze jedno 4K trochę sobie odpuszczam przez brak wsparcia dla nVidia i jadę na HD4600 po hdmi->dvi, gdyż płyta tylko takie hdmi posiada.
Ale to temat na inny temat :)

Pozdrawiam

Edited by 314TeR
Poprawka nazwy urządzenia pomiarowego.

Jaki monitor byś nie wybrał, najlepiej jakbyś obejrzał go samemu przed kupnem. Widziałem topowe EIZO z wyciekami podświetlenia które by mnie osobiście wku...żały...

Nie rzucał bym się też na monitory które mają "wbudowane kolorymetry". To samo, albo i więcej można uzyskać samemu kupując przystępny cenowo kolorymetr i1 Display Pro. Owszem przydało by się zrobić dla niego tabele korekcji dla każdego wyświetlacza przy pomocy spektrofotometru, ale jak udało by Ci się wypożyczyć np spektrofotometr, to taki kolorymetr z tabelami korekt da Ci więcej niż te systemy wbudowane.

Osobiście ciężko mi coś doradzić. Czasami można coś znaleźć dobrego w używanych lub poleasingowych monitorach. Nie mniej z mojego doświadczenie musisz wpierw wiedzieć jak sprawdzić w menu serwisowym ilość przepracowanych godzin, a potem naocznie sprawdzić jak świeci, najważniejsza jest równomierność. Jak monitor ma matrycę liniową, to prosta kalibracja potrafi dać bardzo dobre rezultaty.

Kalibrator X-Rite i1Display Pro można wypożyczyć wysyłkowo za 50-100zl na tydzień, w wielu miejcach w internecie. Podobno to najlepszy sprzęt. W "wbudowane kalibratory" to ja bym nie wierzył :)

Tanim monitorem używanym z przestrzenią 99% Adobe RGB jest Dell U2413 .Poświetlenie typu GB-R 10 Bitowa Matryca(8bit+FRC) . Nie mialem ale na papierze wygląda dobrze. I cena zachęcająca. Używka 400-600zł
https://www.displayspecifications.com/en/model/e8084ae

Z zobaczenie będzie ciężko, mieszkam za granicą w jakiejś małej dziurze :)

100km do Londynu gdzie, być może gdzieś znalazł bym sklep lub nie.

Zresztą tak samo w Polsce, Wrocław, a nie widziałem żadnego sklepu.

A szukać używkę i jechać zobaczyć itd. to kupa czasu, paliwa i to niewiadomo co wybrać,

zresztą też nie wiele tego jest.

wychodzi że trzeba kupić selekcjonowany za dopłatą lub ryzykować nowy, używkę

Zresztą jaki bym nie kupił, to i tak będzie lepszy niż mam.

Miałem okazję, może nie okazję CG2420 za około 1500zł (14000 godzin)

Mój ma 10000 godzin i jest licho, no może nie aż tak bardzo, szary na oko równo, czarny srebrzy pod dużym kontem,

jasność na zero godziny wieczorne i mała lampka.

Jak zapale lampę sufitową to ekran czarny jak smoła, mat i bez srebrzenia nawet pod dużym kontem.

Jakiś kaptur i by stykło :)

Zrobiłem zdjęcie komórką na szybko, tu widać trochę leci w niebieski i jakaś poświata, ale w realu nie widać jest extra

post-1089-0-03912200-1548799819_thumb.jpg Na zdjęciu widać wtyczkę to od karty nVidia, narazie nie używam tej karty, to co pisałem wyżej :)

Daje do myślenia i chyba pomyśle o dobrym oświetleniu :)

I gdzie ja tu wstawie duży monitor :)

Monitor do celów fotograficznych amatorskich, nie zarabiam na tym.

Ale szukam czegoś lepszego, bo zaczynam widzieć braki.

Dell raczej sobie odpuszczę mam styczność z nimi w pracy i się zraziłem tak samo jak do Windowsa  :!: