Jump to content
Sign in to follow this  
Najrad

czyszczenie pamięci NVRAM - error

Recommended Posts

Nie mogę wyczyścić pamięci NVRAM na Mojave. Po wpisaniu komendy sudo nvram-c i wpisaniu hasła, wyskakuje komunikat nvram:Error clearing firmware variables (iokit/common) not permitted. Próbowałem zarówno z terminala pod Mojave, jak i przy botowaniu z parametrem -s. Za każdym razem bez powodzenia. Jak odepnę dysk z Mojave i podepnę z HSierra, to polecenie działa poprawnie.

O co chodzi?

Od razu uprzedzę pytania "po co ci..." odpowiadając: Ostatnia aktualizacja FCPX nie chciała mi się zainstalować. Pobierałem program z AS cztery razy i za każdym razem, po pobraniu całości wyskakiwał komunikat o niemożności instalacji softu i nadal było aktywne okienko "uaktualnij" - stąd pobierałem cztery razy. Na FB ktoś mający prawdziwego maca, miał ten sam problem i podobno rozwiazaniem zalecanym przez suport Apple było właśnie zresetowanie pamięci NVRAM, co podobno pomogło.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A odpalenie z partycji recovery?

 

Inny sposób przy Gryphon Z87 to użycie wgranie ponownie BIOSu przez USB Flashback. Nie mniej jak wystartujesz wcześniejszy system i ten NVRAM wyczyścisz to już będzie wyczyszczony, nie musisz go ponownie robić w mojave.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zapomniałem na śmierć o recovery... pewnie dlatego, że po przywracaniu systemu z TimeMachine ta partycja znika w Cloverze podczas botowania. Ale... niedawno updatowałem system do 10.14.3 i po takiej czynności powraca jej widoczność. Tak, przy starcie z recovery terminal nie wyrzuca błędu i czyści NVRAM. Dziękuję Wam obu za podpowiedzi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.